Koruna se po čtyřech měsících vrací nad hladinu 27 za euro (Komentář)
Začátek týdne se nesl v krvavém duchu na všech frontách. Již asijské obchodování předznamenalo ztráty na evropských trzích. Ty dnes končí s více než tříprocentní ztrátou na všech hlavních indexech. Důvodů lze najít hned několik, které společně poslaly akciové trhy k dvouměsíčním minimům. Nejvíce ztrácely bankovní tituly zejména díky odhalení řady pochybných obchodů mezi hlavními finančními institucemi. K tomu se přidala zpráva o dosažení hranice 200 tis. mrtvých v USA na nemoc Covid-19 a další nová opatření napříč kontinenty ve snaze zmírnit druhou vlnu pandemie. Na politické úrovni situaci nepomáhá ani Brexit a začátek projednávání sporného návrhu zákona o vnitřním trhu v horní komoře britského parlamentu. A k tomu se přes víkend přidal nový spor mezi americkými demokraty a republikány o jmenování soudce Nejvyššího soudu, který pravděpodobně opět odsune projednávání druhého fiskálního balíčku podpory ekonomiky.
Výsledkem tak bylo skokové oslabení eura vůči dolaru o 0,75 % na úroveň 1,175 USD/EUR. Na této vlně se svezl celý region. Polský zlotý i maďarský forint ztratily shodně 0,75 %, nicméně koruna dnes jednoznačně vedla s téměř dvojnásobnou ztrátou. Během dne se posunula z ranních úrovní 26,75 na současných 27,13 za euro (ztráta 1,5 %). Koruna se tak poprvé od konce května podívala nad intervenční hladinu 27,0 CZK/EUR. Ke globálním a regionálním vlivům se v průběhu dne pravděpodobně přidaly i lokální faktory. Domácí epidemiologická situace a změna na postu ministra zdravotnictví zahrála i na finančních trzích, které si začínají všímat rozdílné situace v rámci regionu. Pro další vývoj koruny podle nás budou zásadní případná ekonomická opatření, která by měla dopad na probíhající oživení ekonomiky. O tom by se pravděpodobně mělo rozhodnout v nejbližších dnech. Do té doby vidíme rizika dalšího oslabení, ačkoli řada faktorů na trhu stále hovoří ve prospěch silnější koruny. Komplikované situaci doma i v zahraničí nepomáhá ani stále velmi nízká aktivita na devizovém trhu, která ještě umocňuje prodejní záměry investorů. Proto i nadále doporučujeme využít současných podmínek na trhu pro zajištění slabších hodnot koruny do budoucna.
Forwardové body se však v průběhu pandemie propadly a nenabízejí už tak atraktivní zajištění jako dříve. Naopak vyšší volatilita svědčí opčním strategiím, které mohou vylepšovat úrovně, na kterých se lze zajistit. Případně na rozdíl od forwardů se dovolují do jisté míry podílet na příznivém kurzovém vývoji.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 12.01.2025
Natural 95 36.05 Kč | Nafta 35.29 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla