Miliardáři využívají poklesů akcií a stahují své firmy z burz
Miliardáři a vlastníci firem od japonského magnáta Masajoši Sona až po francouzského mediálního magnáta Patricka Drahi začínají stahovat své klenoty ze světel veřejných trhů. Potenciální kroky vedoucí k tomu, aby své firmy stáhly úplně a nechaly je opět jen jako soukromé, pro ně znamená, že se nebudou muset vypořádávat s nestabilními trhy a stále hlasitějšími akcionáři.
Společnosti, které se letos chtějí stát soukromé, již oznámily transakce za 26 miliard USD, což je podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg nárůst přibližně o 2 500 % oproti stejnému období roku 2019. Mnoho těchto dohod se točí okolo ultrabohatých podnikatelů, kterým pomohlo levné financování a mizerný vývoj akcií jejich firem v době, kdy širší trh roste.
„I když jsme v posledních několika letech byli svědky toho, že se více společností rozhodlo zůstat v soukromí, jsme také svědky trendu, kdy i veřejné společnosti hodlají přejít do soukromého vlastnictví,“ uvedla Isabelle Toledano-Koutsouris, vedoucí soukromých kapitálových trhů pro Evropu, Střední východ a Afriku u společnosti UBS Group. "To se děje posledních několik měsíců vzhledem k volatilitě trhu vyplývající z pandemie."
Továrna na start-upy
Son, předseda společnosti SoftBank, údajně zkoumá myšlenku odkupu tohoto japonského konglomerátu vedením. Tyto úvahy odráží neustálou frustraci z rozdílu mezi tržní kapitalizací společnosti ve výši 126 miliard USD a hodnotou jejího rozlehlého investičního portfolia. A v pátek Drahi nabídl 2,5 miliardy eur za nákup akcií, které dosud nevlastní, u telekomunikačního operátora Altice Europe.
To se děje necelé dva týdny poté, co německá start-upová společnost Rocket Internet oznámila plán stáhnout své akcie z burzy ve Frankfurtu a Lucembursku. Společnost podporovaná miliardáři bratry Samwerovými uvedla, že listing na akciovém trhu již není tím nejlepším způsobem, jak získat peníze, a že pro budoucí expanzi se může spolehnout na soukromé financování.
Celková aktivita v oblasti obchodu však zůstává na útlumu. Hodnota fúzí a akvizic v roce 2020 poklesla o 33 %, podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg. Soukromé firmy, které tradičně v nepříznivých podmínkách nakupují aktiva, zůstaly převážně stranou. Investice letos poklesly o 15 % navzdory rekordnímu množství nealokovaného kapitálu.
Magnáti z Hongkongu
Tento trend se uchytil také v Asii, kde některé z nejznámějších společností přecházejí do soukromých rukou. Indický miliardář Anil Agarwal v květnu navrhl výkup menšinových akcionářů jeho stěžejní komoditní společnosti Vedanta. V posledních měsících dokončil hongkongský magnát Peter Woo privatizaci Wheelock & Co., jednoho z největších developerů ve městě, a investorům nabídl 52% prémii. Stoletá společnost Li & Fung, největší dodavatel spotřebního zboží na světě, byl také stažen z burzy na základě nabídky odkupu akcií od své zakladatelské rodiny.
"Nyní má finanční smysl uvažovat o přechodu do soukromého vlastnictví, když se ceny vašich akcií obchodují níže," uvedl Toledano-Koutsouris z UBS. "Zůstat v soukromém vlastnictví vám dává větší flexibilitu při provádění vašich plánů a více času na ně."
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory