Výrobní ceny nedávají mnoho prostoru pro dramatické zvolnění tempa růstu inflace
Produkční ceny v ČR v červenci meziročně klesaly prakticky pouze v zemědělství a v reklamě. Tlaky na zmírnění inflace ve výrobní sféře jsou tak méně plošné a celkově slabší, než se předpokládalo v době vrcholné koronavirové krize letos na jaře.
Ceny v zemědělství nicméně oproti červnu zmírnily svůj propad, který nyní v meziročním vyjádření činí 4,1 procenta. Přitom v červnu to ještě byla 4,4 procenta. Pokles cen je v zemědělské výrobě patrný jak v oblasti rostlinné produkce, tak zejména té živočišné. V oblasti rostlinné výroby se meziročně o bezmála třicet procent propadají ceny brambor. Zlevňují také obiloviny a olejniny. To vše souvisí s lepšící se úrodou v roce loňském. Rok 2018 byl totiž historicky vrcholně nepříznivý například právě v oblasti produkce brambor, které tehdy nepřálo extrémně suché a teplé počasí. Letos by měla být úroda celkově lepší nejen než předloni, ale také v porovnání s loňskem. To povede k dalšímu zmírnění tlaků v oblasti rostlinné agrární výroby. Ceny v oblasti živočišné agrární produkce se v červenci propadly meziročně o celých pět procent, tedy nejvýrazněji za celé období od konce roku 2018. Klesají zejména ceny jatečných prasat, což souvisí s celosvětovým zmírňováním dopadů epidemie afrického moru prasat, která se předloni začala šířit v Číně, kde pak vedla k rozsáhlému vybíjení chovů.
Ceny v tuzemské průmyslové výrobě v červenci meziročně prakticky stagnovaly, když byly nižší pouze o 0,1 procenta. Deflační tlaky v průmyslové výrobě z doby vrcholící koronavirové krize, z měsíců dubna až června, tak v podstatě odezněly. To svědčí o tom, že vládní podpůrná opatření typu kurzarbeitu plní svoji roli a že se daří celkovou situaci v průmyslu konsolidovat i v zahraničí, stejně jako odbyt české průmyslové produkce v zemích klíčových obchodních partnerů. Ceny v průmyslu nadále tlačí dolů meziročně levnější pohonné hmoty. Tento tlak ovšem vyvažuje meziročně dražší elektřina.
Nadále poměrně citelně rostou ceny stavebních prací a služeb v oblasti nemovitostí. To vypovídá o tom, že ani realitní trh v ČR zatím v souvislosti s koronavirem neutrpěl žádný fatální zásah. Byť je pravda, že poptávka po realitách je částečně výsledkem zmíněných podpůrných vládních opatření, která na dluh udržují zaměstnanost a celkovou poptávku v ekonomice na vyšší úrovni. Opravdový stav věcí tak budeme znát teprve tehdy, až efekt těchto opatření odezní, což bude zčásti letos na podzim a pak v příštím roce. Jednou z mála základních oblastí služeb, kde ceny klesají, je reklama a marketingové služby. Firmy a podniky v době koronavirové krize z úsporných důvodů často udržují zaměstnanost, a to i díky vládní pomoci, zatímco škrtají jinde, právě zejména v oblasti výdajů za reklamu a marketing.
Celkově vývoj cen v oblasti výroby nevypovídá a silných deflačních tlacích, mnohde ceny naopak nadále rostou. Přesto lze očekávat, že spotřebitelská inflace, do níž se výrobní ceny v důsledku zčásti propisují, postupně zmírní v příštích měsících, až bude odeznívat efekt podpůrných opatření vlády a až se také projeví efekt vyšší základny meziročního srovnání. Červencové ceny v tuzemské výrobě podporují postoj České národní banky, která zatím nepočítá s dalším snižováním základní úrokové sazby.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na : www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Výrobní ceny nedávají mnoho prostoru pro dramatické zvolnění tempa růstu inflace - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Výrobní ceny nedávají mnoho prostoru pro dramatické zvolnění tempa růstu inflace
- Zvolnění hospodářského růstu přineslo zvolnění i na trhy
- Powell naznačil zvolnění tempa růstu sazeb, ale potvrdil předchozí rétoriku
- Výrobní inflace vykazuje známky zvolnění
- Komentáře k inflaci - jádrová inflace se opět prohlubuje, celkové tempo růstu klesá
- Scholz (MF Německa): Růst covidových čísel nedává prostor pro úvahy o úplném otevření ekonomiky
- ČR - inflace v dubnu zmírnila tempo růstu, růst cen PHM pokračuje
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada