FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
Na počátku pandemie se firmy i investoři po celém světě snažili houfně nakupovat jednu měnu: Americký dolar. Poukazují na to Financial Times, podle kterých touha po bezpečných přístavech v té době hnala kurz americké měny nahoru, ale jen pár měsíců poté dolar oslabil na nejnižší úrovně od roku 2018. Jaký je jeho další výhled?
Podle FT tento vývoj odráží možnou slabost americké ekonomiky, která trpí více než jiné vyspělé země kvůli špatnému přístupu k pandemii a stále vyhrocenější politické debatě spolu se spekulacemi, že Fed bude muset přikročit k ještě silnější stimulaci. K tomu se ale přidávají podle FT další obavy a „někteří se otevřeně ptají, zda americké instituce nejsou už příliš slabé na to, aby se svět spoléhal na dolar“.
Ekonomové se nicméně podle FT většinou domnívají, že nenastane žádný prudký odklon od dolaru a současná situace v určitém smyslu jasně ukazuje, jak důležitý je Fed pro celý globální finanční systém. Na druhou stranu je ale současná situace nezvyklá, protože oslabující dolar většinou souvisí s dobou, kdy vládne ekonomický optimismus a investoři jsou ochotni kupovat jiná než dolarová aktiva. Současná konstelace podle FT ukazuje, že investoři „identifikovali specifický americký problém“.
Dolar oslabuje zejména k euru a podle FT nyní „evropská solidarita stojí v ostrém kontrastu k americké politické paralýze“. Je tak možné, že „osm let po dluhové krizi v eurozóně EU a eurozóna nabízí institucionálně stabilnější prostředí než USA“. I tak ale pravděpodobně nenastane ostrý příklon k euru. Na druhou stranu ale třeba Jeffrey Frankel z Harvardu tvrdí, že někdy se pracuje s tezí, podle které mohou Spojené státy udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí. A tato teze je podle něj mylná.
Dolaru se nyní věnuje i South China Morning Post, podle kterého „pandemie uvolnila síly, které podkopávají globální dominanci dolaru“. Příčinou oslabujícího dolaru je i podle SCHMP politika Fedu a rozjitřená politická situace v USA. K tomu se ale přidává možná bublina na technologických akciích. Jejich vysoké valuace totiž zvyšují riziko prudkého oslabení trhu, které by se mnohem více promítlo do americké ekonomiky než za její hranice. A investoři jsou si toho vědomi, proto hledají alternativy mimo USA.
SCHMP poukazuje na to, že předpovědí pádu dolaru již byla celá řada a nikdy se nepotvrdily. Nyní se dolar používá v 90 % všech měnových obchodů, představuje 62 % globálních měnových rezerv a „i když výjimečnost USA upadá, konec dolaru ještě nemusí být v dohledu“, uzavírá SCHMP.
Zdroj: FT, SCHMP
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 26.11.2024
Natural 95 35.78 Kč | Nafta 34.87 Kč |
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?