Spojené státy jsou lídrem inovací bezpilotních letounů, Češi mohou být u toho
Spojené státy americké jsou uznávány jako šampión v oblasti inovací a regulace dronů. Americký trh je klíčový i pro české firmy, které se na začátku září zúčastnily jednoho z největších amerických a světových veletrhů CUAV Expo Americas (Commercial unmanned aerial vehicles) v Las Vegas ve státě Nevada. Tuzemská společnost Dronetag, která vyvíjí řešení pro bezpečný a efektivní provoz dronů, například zvažuje, že v USA otevře svou pobočku.
Foto: Generální konzulát ČR v Los Angeles
České firmy Upvision, Workswell, AirPixel, Dronetag, Liaz UAV a Mejzlík Propellers v Las Vegas představily inovační technologie v oblasti bezpilotních letadel na Národním stánku České republiky v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED. České firmy na veletrhu prezentovaly to nejlepší z oblasti vývoje bezpilotních letadel – od špičkových infračervených kamer přes univerzální ovládání kamer až po snadná řešení Remote ID (Remote Identification of Unmanned Aircraft).
TRH SPOJENÝCH STÁTŮ
Americký trh s drony rychle roste a odhaduje se, že do roku 2025 dosáhne hodnoty 42,8 miliardy dolarů. Více než 50 % investic je v rukách amerických společností. USA disponují rozsáhlými možnostmi výzkumu a inovací v technologických centrech, jako je Silicon Valley, hustým ekosystémem dronů a dalšími inovačními středisky. Technologie a využívání dronů směřují do všech oblastí každodenního života.
Celosvětově zaznamenal trh se spotřebitelskými drony v poslední době nebývalý růst díky inovacím, které mění pravidla hry, velkému množství konkurentů, změnám cen a podobně. Zásadním byl pro rozvoj dronů v USA rok 2016, kdy Federální úřad pro letectví nabídl společnostem spoustu výjimek pro létání. To byl zlomový okamžik – mnoho průmyslových odvětví získalo tolik potřebný impuls tím, že do svého každodenního provozu zařadilo drony.
Foto: Generální konzulát ČR v Los Angeles
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY V NEVADĚ
Federální úřad pro letectví zařadil Nevadu mezi sedm států, které mají sehrát zásadní roli ve vývoji a testování bezpilotních autonomních vozidel a systémů. V rámci Nevadského centra pro aplikovaný výzkum na univerzitě v Renu vznikl nový subjekt Nevada Autonomous, který řídí aktivity testovacího střediska bezpilotních leteckých systémů (UAS). Nevadský výzkumný program se zaměřuje na oblasti letectví, autonomních vozidel i robotiky.
České firmy měly mimo jiné možnost se s fungováním zmiňovaného centra seznámit a byl jim nabídnut komplexní balíček služeb. Stát Nevada jim také otevírá dveře k testování a komercializaci v celých Spojených státech. České společnosti zároveň na veletrhu CUAV Expo Americas navázaly kontakty s největšími firmami v oblasti vývoje technologie dronů. Kromě toho získaly informace o podmínkách a možnostech uplatnění produktů pro bezpilotní letadla na nevadském a americkém trhu, propojování tamního podnikatelského ekosystému s mezinárodními sítěmi a novými zdroji kapitálu, včetně konkrétních informací pro založení firmy v Nevadě.
Význam podobných jednání i samotné účasti na veletrhu potvrzuje vyjádření firmy Dronetag: „Možnost zúčastnit se obchodní mise ČR ve státě Nevada byla pro naši firmu skvělou příležitostí. Nejenže jsme účastí na UAV Expo v Las Vegas dostali prostor pro prezentaci našich řešení a vygenerovali několik desítek příležitostí, získali jsme i vyšší důvěryhodnost pro podnikatelské subjekty v USA. Tato účast nám také přinesla příležitost k poznání podnikatelského prostředí a získání hodnotných kontaktů pro případ vstupu a otevření pobočky společnosti Dronetag v USA.“
VELETRH CUAV EXPO AMERICAS
Letošní veletrh zaznamenal rekordní počet vystavovatelů – přes 220 firem z desítek zemí. Výstavní plocha byla zcela vyprodaná, kromě toho se veletrhu účastnilo přes 2 500 profesionálů z oblasti využití dronů v komerční sféře. V průběhu třídenního maratonu byla k vidění celá síť globálního odvětví. Program konference se zaměřil na to, jak technologie dronů řeší problémy a vytváří smysluplnou návratnost investic v různých odvětvích. Je tak i významnou příležitostí pro české firmy, z nichž mnohé zde jsou již na trhu dobře zapsány.
Účast na veletrhu nepochybně přispěla ke zviditelnění produktů firem, ale i České republiky jako země, která patří ke světové špičce v oblasti UAV. Česko si buduje pověst země, která má i zdejšímu trhu co nabídnout.
Jana Přikrylová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Los Angeles
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři