Bod pro akcie FANMAG: Jde o sázku na globální, ne americké oživení
Mnoho investorů již měsíce spekuluje nad tím, co stojí za výrazným posilováním akcií velkých technologických společností. Jedno je jisté - fungující USA to nebudou.
Spojené státy se nadále potýkají s nejvyšší mírou nezaměstnanosti za mnoho desítek let a čeká se hluboká recese, technologické gigaty si ale vedou nadmíru dobře. Přestože jde o velké americké společnosti, které za běžných okolností těží ze svého silného postavení na domácím trhu, nyní se na americké spotřebitele spoléhat nemohou. A nemusejí.
Svět důležitější než USA
Tyto firmy totiž těží z toho, že si mnoho vyspělých zemí díky lepšímu zvládnutí pandemie nemoci covid-19 vede mnohem lépe než největší ekonomika světa. Firmy jako Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google a Microsoft táhnou americký akciový trh. Akcie těchto šesti společností dohromady od březnových minim vydělaly investorům přes 60 %, zatímco široký index S&P 500 přidal okolo 40 %.
Vzhledem k tomu, že záběr těchto společností je globální, nemělo by asi být překvapením, že velký podíl jejich příjmů pochází z trhů mimo USA. Podle společnosti Standard & Poor's pocházelo 42,9 % příjmů společností indexu S&P 500 v roce 2018 z trhů mimo USA, u velkých technologických firem ale byly tyto podíly ještě vyšší. Apple generuje 55 % svých příjmů v zemích mimo USA (v některých kvartálech až 60 %), u Facebooku je to 54,5 %, Alphabet má 53,8 % tržeb ze světa a u Microsoftu a Netflixu jde bezmála o polovinu (49 % a 49,4 %). Výjimkou je pouze Amazon, který má většinu příjmů z USA.
Ještě důležitější je pro tyto firmy skutečnost, že na zámořských trzích zaznamenávají mnohem větší růst. Růst tržeb Netflixu za rok 2019 dosáhl 21 %, ale v USA to bylo jen 7 %. Facebook má více uživatelů v Indii než v USA a rychle roste také v Brazílii a Indonésii. Google pak zaznamenal rychlejší růst tržeb v Asii a Latinské Americe než v USA.
Světová krize jako konkurenční výhoda
Není tedy náhoda, že si akcie těchto společností vedou tak dobře. Právě díky tomu, že zbytek světa je na tom se zvládáním nemoci covid-19 (a také s možným ekonomickým oživením) v průměru lépe než USA, se těmto globálně orientovaným gigantům tak daří.
Mohou navíc těžit i z toho, že jejich klienti z většiny nejsou limitováni geografickými hranicemi, není u nich potřeba fyzická přítomnost v kanceláři a podobně. Potřebují pouze zařízení, které je dostane na síť, a takové má velká část lidí na planetě v kapse.
Další články najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?