Pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu zmírnil
Pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI v červnu dále zmírnil. Zpracovatelský průmysl se samozřejmě i nadále potýká s nízkou poptávkou s tím, jak na domácí ekonomiku a exportní trhy udeřil koronavirus a s ním související omezení výroby a prodejů. Nicméně, rušení omezení souvisejících s koronavirem umožňuje firmám postupně rozjíždět produkci, což má na náladu mezi výrobci příznivý dopad. Na úrovni 44,9 je PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nejvyšší od letošního února, přesto ale zůstává pod hranicí padesáti bodů, jež odděluje růst a pokles aktivity. Ve třetím čtvrtletí by se PMI indikátor mohl přehoupnout do růstového teritoria a růst by v mezičtvrtletním vyjádření měl vykázat také HDP České republiky.
Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v červnu z hladiny 39,6 na úroveň 44,9, což zhruba odpovídalo očekáváním na finančním trhu. Nárůst indikátorů PMI byl očekáván a stejnou tendenci lze pozorovat i v dalších středoevropských ekonomikách a také v eurozóně. Indikátor PMI nicméně setrvává pod úrovní padesáti bodů, jež v metodice průzkumu PMI představuje předěl mezi poklesem a růstem aktivity. Tuzemský zpracovatelský průmysl i nadále naráží na slabou poptávku s tím, jak na českou ekonomiku a stejně tak na exportní trhy dopadla omezení související s koronavirem. Nicméně, odstraňování omezení souvisejících s pandemií znamená, že se aktivita ve zpracovatelském průmyslu i v ekonomice jako celku bude v dalších měsících oživovat a indikátor PMI by se měl v průběhu třetího čtvrtletí přehoupnout přes hranici padesáti bodů: možná se tak stane již v červenci.
V tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI začala zlepšovat očekávání do budoucna: v červnu se tak stalo poprvé od letošního února. Oživování optimismu je založeno na předpokladu, že rušení omezení souvisejících s koronavirem povede k rozjezdu ekonomik a tedy i k růstu poptávky v sektoru zpracovatelského průmyslu.
I nadále platí konstatování, že slabá poptávka a obecně slabší aktivita vede v tuzemském zpracovatelském průmyslu k poklesu zaměstnanosti a lze čekat, že tento fenomén bude pokračovat i v dalších měsících.Přesto ale červnový průzkum PMI přináší záblesky optimismu v tom smyslu, že pokles výroby byl dle tohoto průzkumu již jen mírný, a to navzdory tomu, že nové objednávky ve zpracovatelském průmyslu pokračovaly v poklesu.
Situace v průmyslu a dalších odvětvích ekonomiky by se měla v dalších měsících zlepšovat spolu s uvolňováním omezení spojených s koronavirem. Červenec by mohl již v řadě případů napříč Evropou přinést nárůst indikátoru PMI pro zpracovatelský průmysl nad úroveň padesáti bodů, což by signalizovalo růst celkové aktivity v tomto sektoru ekonomiky. Průmysl se navrací anebo brzy vrátí k meziměsíčnímu růstu výroby: meziročně ale bude aktivita v průmyslu a ekonomice jako celku v letošním druhém pololetí i klesat a nájezd k oživení bude dle všeho pozvolný.
Očekávám, že česká ekonomika jako celek vykáže letos v celoročním vyjádření pokles HDP o 7,3 %. Po prudkém poklesu v letošním druhém čtvrtletí by měl HDP České republiky počínaje třetím čtvrtletím začít vykazovat mezičtvrtletní růst a v roce 2021 by celoroční růst české ekonomiky mohl činit zhruba 5 %. Situace ale zůstává i nadále poznamenána nejistotou ohledně vývoje na poli koronaviru a též ohledně rychlosti restartu jednotlivých ekonomik včetně našich významných exportních trhů.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu zmírnil
- Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu v červnu dosáhl nové historicky nejsilnější úrovně
- PMI za listopad hlásí, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu prohloubila pokles
- Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v prosinci prudce zrychlil
- Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu si dle průzkumu PMI v lednu udržel silné tempo
- Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v únoru zpomalil na tříměsíční minimum
- Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu vzrostl na nejvyšší úroveň od února 2018
- Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu v květnu vzrostl na svou historicky nejsilnější úroveň
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory