Údaje o HDP za letošní první čtvrtletí hlásí, že česká ekonomika klesla o 3,4 %
Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí potvrzují prudký pokles české ekonomiky. Na českou ekonomiku začal dopad koronavirus jak skrze uzavírky výroby a provozoven obchodu a služeb, tak skrze kolaps ekonomické aktivity na našich hlavních exportních trzích. Ve druhém čtvrtletí se prohloubí jak mezičtvrtletní, tak meziroční propad české ekonomiky, počínaje třetím čtvrtletím by se ale měl HDP vydat k mezičtvrtletnímu růstu.
Zpřesněné údaje o HDP za letošní první čtvrtletí hlásí, že česká ekonomika klesla o 3,4 % v mezičtvrtletním vyjádření a o 2 % meziročně. Mezičtvrtletní pokles HDP tak byl nepatrně výraznější, než co hlásily dosavadní údaje. Na straně poptávky byl tahounem poklesu české ekonomiky především propad investičních výdajů, na straně tvorby HDP zpřesněné údaje potvrzují pokles v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, a také ve zpracovatelském průmyslu.Toto konstatování platí v zásadě jak pro meziroční pokles HDP, tak pro vývoj v mezičtvrtletním vyjádření.
Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za letošní první čtvrtletí, kde je patrný výrazný pokles míry investic nefinančních podniků, což lze vnímat jako reflexi poklesu ekonomické aktivity a nárůstu nejistot souvisejících s koronavirem. Mírně klesla míra zisku nefinančních podniků, zpomalil se růst mzdových nákladů. V případě domácností se výrazně zpomalilo tempo růstu reálného příjmu ze zaměstnání a naopak se zvýšila míra úspor.
Pomalejší růst příjmů domácností ze zaměstnání je reflexí odstávek výroby a nižšího počtu odpracovaných hodin v souvislosti s koronavirem.Související nejistoty, kombinované s faktickou nemožností realizovat některé výdaje v souvislosti s restrikcemi danými s koronavirem, pak v letošním prvním čtvrtletí vytáhly míru úspor domácností na 13,5 %, což je nevyšší úroveň od třetího čtvrtletí roku 2010.
Na českou ekonomiku v prvním čtvrtletí začala dopadat tíže dění okolo koronaviru, což se projevilo jak v poklesu HDP, tak v chování ekonomických subjektů, zejména v podobě poklesu míry investic na straně podniků a nárůstu míry úspor domácností. Česká ekonomika zápasí nejen s omezením výroby a prodejů souvisejících s koronavirem, ale obecně také s vysokou a v řadě ohledu neznámou nejistotou, kterou pandemie přinesla, a kterou může představovat i do budoucna.
Za celý rok 2020 pracuji s odhadem poklesu české ekonomiky o 7,3 %. Ve druhém čtvrtletí bude pokles české ekonomiky kulminovat, počínaje třetím čtvrtletím by se ale měl HDP v mezičtvrtletním vyjádření oživovat. Oživení české ekonomiky by se mělo dále přenést i do roku 2021, kdy by měl celoroční růst HDP dosáhnout zhruba 5 %.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?