Evropané v krizi uškudlili miliardy a jen tak se jich nevzdají
Evropské ekonomice hrozí riziko, že přijde o masivní stimulus od svých spotřebitelů. Domácnosti Starého kontinentu ušetřily v posledních měsících během pandemických opatření stovky miliard eur. Přestože se maloobchodní prodejny v mnoha zemích již opět otevřely, průzkumy naznačují, že rostoucí nezaměstnanost a hrozba možné druhé vlny koronavirové infekce Evropany od utrácení nadále odrazují.
Riziko, že evropské ekonomické ozdravení bude anemické, tak díky nepřesvědčivé pomoci od domácí poptávky narůstá. Depozita domácností ve čtyřech největších ekonomikách eurozóny vzrostla během března a dubna o 100 miliard euro, což představuje téměř trojnásobek průměrného přírůstku za poslední dekádu. Spotřebitelské výdaje, které vytváří více než polovinu evropské ekonomiky, jsou pro ozdravení zásadní, byly zodpovědné za dvě třetiny poklesu ekonomiky v prvním kvartálu.
Francie, Itálie a Španělsko zaznamenaly daleko vyšší nárůsty míry depozit tamních domácností. Německo, které v boji proti koronaviru bylo úspěšnější, neobvyklé výstřelky v objemu úspor nezaznamenalo. Úspory obyvatel Velké Británie se během března a dubna zvýšily o rekordní částku. Podle Bloomberg Economics se míra úspor britských domácností ve druhém kvartálu dále výrazně zvýší.
„Jde ale o to, o kolik se míra spoření sníží v následujících čtvrtletích. To bude klíčové k určení rychlosti ekonomického zotaven,“ říká Dan Henson z BE. „Je možné, že obavy ohledně budoucnosti svého zaměstnání a příjmu donutí domácnosti zůstat obezřetné a ponechat míru úspor na vyšší úrovni,“ dodává Henson.
Vyšší míra spoření není v době krize sice neobvyklý fenomén, tentokrát by to ovšem mohlo být jiné. Evropská komise varovala, že spotřebitelé by mohli ukládat vyšší-než-obvyklou část svých příjmů po relativně dlouhou dobu. Hlavní ekonom ECB Philip Lane minulý týden prohlásil, že je „možné, že motiv prevence zůstane významný po dobu přetrvávání nejistot spojených s koronavirem.“
Tato opatrnost a fakt, že koronavirová vakcína nemusí být dostupná dříve, než v polovině příštího roku, se projevuje také do nejnovějších ekonomických prognóz ECB. Ty ukazují, že osobní spotřeba v zemích eurozóny by se měla odrazit ve druhém čtvrtletí s odstraněním restrikcí, na předkrizové úrovně se vrátí ale až v roce 2022.
Nezaměstnanost bude v určování budoucích výdajů významným faktorem. Některé země sice zapisuje rekordní propouštění, vládní podpůrné programy nicméně větší růst nezaměstnanosti potlačily. To by se ale v blížících se měsících mohlo změnit. Některé z velkých evropských společností, včetně německé aerolinky Lufthansa nebo francouzské automobilky Renault, již oznámily rozsáhlé propouštění v odpovědi na chřadnoucí poptávku.
Mezi vládní opatření podněcující váhající spotřebitele k útratě ušetřené hotovost patří snížení daní z přidané hodnoty, přímé příspěvky rodinám s dětmi nebo dotace pro nákup nového, ekologičtějšího automobilu. Uvolnění „úspor by přidalo extra palivo do rozjíždějícího se ozdravení,“ říká Dirk Schumacher, frankfurtský ekonom společnosti Natixis. „Musí to naběhnout, aby si ozdravení mohlo udržet momentum,“ dodává.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Evropané v krizi uškudlili miliardy a jen tak se jich nevzdají
- Evropané v krizi uškudlili miliardy a jen tak se jich nevzdají - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Evropané v krizi uškudlili miliardy a jen tak se jich nevzdají
- Hypoteční krize, úvěrová krize, krize likvidity, zbývá už jenom hospodářská krize.....nebo snad státní? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Hypoteční krize, úvěrová krize, krize likvidity, zbývá už jenom hospodářská krize.....nebo snad státní?
- Záchrana italských bank: Jizvy krize jen tak nezmizí
- Anders Lumholtz: Němcům bouře na trzích vyhovují, proto krize jen tak neskončí
- Záchrana italských bank: Jizvy krize jen tak nezmizí
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla