Swiss Life Select (Swiss Life Select)
Makroekonomika  |  11.06.2020 13:26:14

Udrží S&P500 tempo růstu?


V současnosti si mnoho drobných i profesionálních investorů klade otázku, zda rychlé zotavování akciových trhů není přece jen až příliš optimistické. Akciové trhy nadmíru dobře přijímají informace o poklesu nově nakažených v západních ekonomikách, kdy se hlavní epicentra šíření nákazy přesouvají spíše do Latinské Ameriky. Dále pozitivnímu sentimentu přispívá trend postupného uvolňování ekonomik od preventivních opatření. Otázkou však zůstává, zda tyto první vlaštovky skutečně opodstatňují takový akciový růst.

Co táhne index S&P 500 vzhůru
Částečnou odpověď ohledně celkově dobré výkonnosti tohoto indexu nám pomůže rozklíčovat detailnější pohled na jeho složení. Zhruba 60 % indexu S&P 500 totiž tvoří společnosti, které se označují jako růstové (hlavně technologické) nebo defenzivní. Jedná se o akcie společností, které v průběhu března vykazovaly dobrou odolnost k cenovým propadům oproti ostatním. 

Pod defenzivními tituly si můžeme představit například zdravotní péči nebo telekomunikace. Velice se ale dařilo třeba kamennému maloobchodu Walmart. V případě růstových akcií indexu jsou myšleny především technologické společnosti působící v oblasti vyspělých technologií a online prostředí jako Amazon, Facebook, Alphabet, Microsoft, Apple nebo Netflix. Těchto šest titulů tvoří téměř čtvrtinu celkové tržní kapitalizace indexu S&P 500.  

Porovnání cen akcií a zisků
Ceny akcií se pohybují v předstihu vývoje reálné ekonomiky. Investoři v nich totiž zohledňují i budoucí ekonomická očekávání. Pro účely zhodnocení, zda jsou ceny akcií levné nebo drahé, slouží valuační ukazatel forward P/E ratio (forward price earning ratio). Ten porovnává aktuální cenu akcie proti odhadu budoucích zisků

Hodnota ukazatele pro index S&P 500 nyní převyšuje číslo 21. Tento výsledek hodnotí řada analytiků v historickém měřítku jako vysoký. Říká nám, že ceny jsou v porovnání s očekávanými zisky výš. Pohledem do minulosti jsme podobný rozcházející se vývoj mezi klesající ziskovostí a rostoucí cenou akcie viděli při technologické bublině na začátku 21. století

Pojďme se přímo podívat na odhady těchto budoucích zisků podle jednotlivých sektorů indexu S&P 500. Zatímco první čtvrtletí se ještě některým odvětvím dařilo (například technologiím s růstem 6,3 %, zdravotní péči s 6,9 % nebo nezbytné spotřebě s 5,3 %), v rámci druhého čtvrtletí se již očekávají výrazné ziskové propady. U energetického sektoru se odhaduje pokles o více jak 155 %, ziskovost průmyslu by měla korigovat zhruba o 86 % a zbytná spotřeba o více jak 104 %. Dokonce i u technologického sektoru se očekává snížení zisků kolem 8 %, u zdravotní péče a nezbytné spotřeby se predikce poklesu pohybují kolem 15 %. Pro technologický sektor se například očekává snížení zisků i pro třetí čtvrtletí téměř 4 %.

Úroveň indexu oproti ekonomice
V dalším porovnání si namísto zisků sektorů dosadíme očekávání vývoje globální ekonomiky. S&P 500 vzrostl od svých březnových minim o více jak 32 %. Tím se v současnosti dostává na úroveň z konce února 2020. V těchto dvou časech však hovoříme o naprosto odlišných výhledech pro globální ekonomiku. Stačí se podívat na vývoj predikcí Mezinárodního měnového fondu. Ten ke konci února zveřejnil očekávaný růst globální ekonomiky o 3,2 %, koncem března už ale přišel s poklesem o 3 %, Jak si tedy vysvětlit stejnou úroveň hodnoty amerického indexu? Buď trhy v únoru reagovaly přehnanými výprodeji nebo se nyní nacházíme ve fázi překoupených akcií.

Závěrem
U rychlého oživení akciových trhů nesmíme zapomínat na další vstupující proměnou v podobě uvolněné měnové politiky. Dodáním likvidity a snížením úroků centrální banky uklidnily trhy a podpořily zpětný růst akcií. Na druhou stranu je na samotném akciovém trhu, aby se tato pomoc od bank nepřenesla v nadhodnocování cen akcií. Například technologický index Nasdaq Composite je v tuto chvíli už jen pouhých 5 % pod svými historickými únorovými maximy. 

Pro investora z toho plyne, že by se neměl nechat zmást pohledem na strmý růst cen některých akcií. Při neznalosti dalších ukazatelů daných společností může nakupovat již drahé akciové tituly. Buď by měl v rámci pasivního investování ETF využít strategií operujících ve více sektorech (nezaměřovat se například jenom na USA a technologie) nebo svoje peníze svěřit aktivní správě fondů. Dnes se cení schopný portfolio manažer, který umí společnosti zanalyzovat a jejich akcie skutečně ocenit.

Richard Bechník 
Investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select

Fincentrum & Swiss Life Select

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě 254 mld. CHF, zaměstnává přibližně 8 600 osob a zhruba 14 000 profesionálních finančních poradců. Akcie Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku.

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select a.s. zveřejňuje také každý měsíc hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex® a čtvrtletně Index českého investora CII750. Dále provozuje odborné portály investujeme.cz a hypoindex.cz

Více informací na: www.fcsls.cz a www.swisslife.com


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Et 15:49  Americké výrobní PMI mírně nad očekáváním X-Trade Brokers (XTB)
Et 15:27  USA: Žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesly (2.1.2025) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Et 11:33  Další měsíc špatných zpráv z průmyslu Cyrrus (Cyrrus)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688