LSE: Epidemický problém s grafy
Média se soustavně snaží prezentovat informace ohledně COVID-19 pomocí logaritmických grafů. Alessandro Romano, Chiara Sotis, Goran Dominioni a Sebastián Guidi se ale na stránkách LSE ptají, zda lidé takovým grafům skutečně rozumí. Není možné, že napáchají více škody než užitku? A není možné, že když lidé hledí na grafy s běžným lineárním měřítkem, dojdou k jiným závěrům, než když hledí na ta samá data prezentovaná na logaritmickém grafu? Pokud by tomu tak bylo, pak pouhá změna měřítka v grafech může měnit postoje veřejnosti a následně i politiku.
Romano poukazuje na fakt, že o velkém vlivu toho, jak si problém zarámujeme, se ví dobře. Příkladem může být to, že nemoc, která zabije 200 z 600 lidí, je považována za horší případ než ten, kdy z 600 lidí přežije 400 lidí. Toto je ale jen myšlenkový experiment, v současné době probíhá pandemie a vědci z LSE se věnují zmíněnému dopadu různě prezentovaných grafů na mínění lidí.
Vědci nyní zorganizovali experiment, kde 200 Američanů ukázali vývoj počtu úmrtí na COVID-19 v běžném lineárním měřítku a tomu samému počtu lidí v logaritmickém. „V rozporu s Fisherovým optimismem jsme zjistili, že ti, kteří viděli logaritmický graf, jej pochopili mnohem méně než ti druzí. Jen 40,66 % z nich bylo totiž schopno odpovědět na základní otázky týkající se grafu, zatímco u grafu s lineárním měřítkem to bylo 83,79 %,“ uvádějí vědci. Lidé z první skupiny pak měli horší výsledky i ohledně predikcí dalšího vývoje, ale obě skupiny vykazovaly zhruba stejnou důvěru ve své odhady.
Rozdíly pak panovaly i v oblasti doporučované reakce na epidemii. Ti, kteří situaci hodnotili na základě lineárního měřítka, vykazovali menší podporu pro uzavření firem vyrábějících jiné než nezbytné zboží. Na základě grafu s logaritmickým měřítkem bylo doporučení k uzavření těchto firem častější a lidé je chtěli otevírat později. Vědci v této souvislosti zmiňují, že lineární měřítko může budit dojem sílící pandemie bez známek zlepšení, ale logaritmické měřítko ukazuje zplošťující se křivku.
Lidé hledící na logaritmický graf se tak na jednu stranu „kotví“ k nejbližší udané hodnotě u křivky, a tudíž mají tendenci predikovat vyšší počet zemřelých v krátkém období. Na druhou stranu ale vidí zploštěnou křivku, a tudíž předpovídají kratší dobu trvání epidemie. Vědci uzavírají svůj experiment s tím, že média i politici by v grafech, které prezentují veřejnosti, měli používat lineární měřítko, protože je srozumitelnější než logaritmické.
Počet případů nákazy koronavirem v USA k 23.5. v lineárním měřítku ukazuje první graf:
Druhý graf ukazuje měřítko logaritmické.
Zdroj: LSE
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory