Obchodní válka v době koronakrize? Reakce měnového trhu
V poslední době se opět objevuje téma číslo jedna minulého roku. Jde o obchodní spory mezi USA a Čínou, ke kterým lze letos přidat navíc americké podezření z čínského „autorství“ koronaviru, resp. minimálně ze zadržování informací. Jak se na opětovné zažehnutí loňského největšího rizika finančních trhů dívají měnoví obchodníci?
„USA vs. Čína verze 2020“ ve stručnosti. Z hlediska ekonomického a finančního jde o dost nevhodnou dobu, z hlediska politického možná už tolik ne. Koronavirus Trumpovi dost uškodil. Wall Street spadla z historických rekordů, v USA přibylo za posledních devět týdnů kumulativně skoro 39 milionů lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti, přičemž samotná míra nezaměstnanosti je na historickém maximu. To rozhodně není dobrý základ pro volební rok, což se nutně projevuje na volebních průzkumech.
Co dál? Vytáhnout „staré trumfy“. Trump si dal za cíl snížit obchodní deficit s Čínou. To se mu povedlo. Klesl i celkový obchodní deficit USA, avšak procentuálně méně než individuálně s Čínou. To se dá vysvětlit tím, že výpadek Číny vykompenzovaly jiné země jako Mexiko, EU nebo Vietnam. Vzhledem k tomu, že Trump splnil nastavený cíl, na který se ale vinou koronaviru zapomnělo, chce svůj úspěch připomenout, a nejlépe ho ještě přiživit. Stále se nám chce věřit, že zůstane jen u slovního napadání, ale viděli jsme, že bez akce to úplně není - viz zpřísnění pravidel listingu firem na amerických burzách či nápad restrikce amerických penzijních fondů z hlediska investic do čínských aktiv.
Nad tím vším pak visí nervozita kolem čínského zákona o národní bezpečnosti ve vztahu k Hongkongu a americké kritice. Podle včerejší informace agentury Bloomberg USA v souvislosti s Hongkongem dokonce zvažují uvalení sankcí na čínské funkcionáře, podniky a finanční instituce.
Každopádně, vzhledem k tomu, že obchodní dohoda v původní formě postrádá vinou dopadů koronaviru smysl, debaty o (ne)možnosti její „reformy“ se zřejmě nakonec dočkáme. Otázkou je, zda dojde i na „donucováky“, jako jsou z našeho pohledu, vezmeme-li v potaz ostatní ekonomické dění, extrémy typu cla. Upřímně, snad ani Trump si nedovolí být katem americké ekonomiky, která zažívá nejhorší krizi od 30. let. To však neznamená, že si nepustí takzvaně pusu na špacír.
Jak to vidí devizoví obchodníci
A teď k pohledu na devizové trhy a činnost obchodníků, kterou lez vztáhnout ke sporům USA a Číny. Nálada se v posledních dnech sice zlepšila, což je spojeno především s dalšími pozitivními zprávami o vakcíně proti koronaviru, najdou se však oblasti potvrzující minimálně rašící opatrnost některých tržních účastníků.
Jde o volatilitu spjatou se zajištěním prostřednictvím opcí, a to zejména u asijských měn. Na konci minulého týdne jsme byli svědky poměrně citelného nárůstu u strategie risk reversal (měsíční tenor) měnového páru USDCNH, a to ve směru call opcí, tedy zajištění proti možnému oslabení čínské offshorové měny. Mimo nervozitu ohledně eskalace americko-čínských vztahů lze tento pohyb spojit i s nastavovaným fixingem pevninského jüanu čínskou centrální bankou. Středový kurz páru USDCNY byl v první polovině týdne nastaven na vůbec nejslabší hodnoty renminbi od roku 2008, patrně vinou geopolitických událostí. Stále navíc platí, že vzhledem k probíhajícímu sjezdu čínské komunistické strany zůstávají rizika dalšího oslabení – onshore i offshore měny – v jasné převaze.
Otázkou je, zda se u zmiňované strategie dočkáme obdobných pohybů – výrazný nárůst zajištění proti oslabení CNH proti USD – jako loni v květnu, kdy Trump směrem k Číně ohlásil tarifní ultimátum, či následně v srpnu, kdy tweetoval o další vlně cel. Vzhledem k trvající koronakrizi a víře v to, že je (zatím) daleko od Trumpových slov k činům, bychom si vsadili na mnohem slabší pohyby, byť stále s rizikem směrem ke slabší čínské měně. Potvrzuje to i včera pozorovaná korekce risk reversalu,a tedy i implikované volatility.
Další silně ovlivněnou měnou je hongkongský dolar. V jeho případě je hlavním katalyzátorem čínský zákon o národní bezpečnosti a reakce na něj, včetně všech protestů jako dnešní generální stávky svolené odbory. Jedním z důvodů, proč je Hongkong oblíbeným finančním hubem, je fixní kurz vůči dolaru. Vzhledem k aktuálnímu dění ale pozorujeme, že investoři začínají být nervózní. Potvrzuje to nárůst zajištění proti možnému proražení fixního pásma 7,75-7,85 USDHKD. Podle dat agentury Bloomberg vzrostla zejména poptávka po one-touch ročních opcích se strikem 7,90 USDHKD.
Okrajově lze pak zmínit i další měny regionu, například korejský won, u něhož byla na začátku týdne vidět rostoucí implikovaná volatilita spojená se zajištěním proti oslabení. Podobně tomu bylo u australského dolaru. U obou jsme však včera pozorovali korekci, která směřuje implikovanou volatilitu zpět k minimům z minulého týdne.
Na mimoasijské frontě klid
Zaměříme-li se na měny skupiny G10, vliv opětovného zažehnutí obchodních sporů nebyl v jejich případě natolik silný. Potvrzuje to, že trh zajímají jiné faktory. V případě eura proti dolaru jde zejména o koordinovoanou fiskální pomoc (zmiňovali jsme zde). V tomto případě bychom se dnes měli od Evropské komise dočkat představení konkrétního plánu, po němž bude následovat debata. Stěžejními body bude forma pomoci, tedy nevratné granty vs. půjčky, potřeba emise společného dluhu, objem a načasování.
Samotná informace o koordinované fiskální pomoci je pro euro pozitivní. Následující vyjednávací překážky z hlediska souhlasu, je potřeba jednomyslný, pak zafungují jako strop citelnějšího posílení společné evropské měny. Možnost eskalace obchodních sporů proto bude hrát minimálně pro nejbližší dny až slabé druhé housle. Jestliže by ale opravdu došlo na vyhrocení americko-čínských vztahů během koronakrize, věříme, že dolar zafunguje jako bezpečný přístav. K tomu, abychom se naopak dočkali citelného oslabení zelených bankovek, by bylo potřeba výrazně horšího vývoje americké ekonomiky ve srovnání se zbytkem světa, jak naznačuje historický vývoj medvědích dolarových trhů.
Vše můžeme uzavřít děním na koruně. Z vývoje minulého roku víme, že i česká měna měla tendence reagovat na vyhrocení obchodních sporů. Aktuální situace je však jiná, jelikož hrozba nových trade wars je zatím stále ve stínu dopadů koronaviru. Mnohem silnějším faktorem je v tuto chvíli risk-on nálada globálních trhů pramenící z otevírání ekonomik a pozitivních zpráv o anti-COVID vakcíně. Z těch domácích je pak možné zmínit uklidnění ohledně možnosti zavedení nekonvenčních nástrojů České národní banky. Členům bankovní rady se nakonec podařilo trh alespoň částečně „přemluvit“, což se nutně projevuje v silnější koruně.
Jestliže pozitivní sentiment přetrvá, dočkáme se pravděpodobně i dnes otestování hranice 27,00 za euro, jako tomu bylo včera. Zde je ale potřeba počítat s případnými korekcemi, jelikož jde o silnou psychologickou úroveň. S predikcí výraznějšího posílením pod sedmadvacítku bychom však pro byli opatrnější, a to i přes aktuálně dobrou náladu světových trhů. Navíc je stále ve hře snížení sazeb ČNB na úroveň zero lower bound, tj. o 20 bazických bodů na 0,05 %. Při pohledu na tržní sazby FRA sice není tento krok očekáván, nelze jej ale zcela vyloučit (pro červnové zasedání bankovní rady).
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0961 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0920 do 1,1029 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,03 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,93 až 27,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 24,48 až 25,86 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- Justice.cz - obchodní rejstřík
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- Obchodní válka v době koronakrize? Reakce měnového trhu
- Bude reakcí na obchodní válku válka měnová? Čína zvažuje oslabení juanu jako reakci na kroky USA
- Bude reakcí na obchodní válku válka měnová? Čína zvažuje oslabení juanu jako reakci na kroky USA
- Reakce trhů na válku v Izraeli. V ohrožení jsou u nás ceny benzínu a nafty
- Měnová VÁLKA v obchodní válku?
- Ranní komentář z trhů 30.8.2023: trhy výrazně rostly v reakci na slabší data z trhu práce v USA
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory