Patria (Patria Finance)
Investice  |  11.05.2020 12:21:09

Escosura: Epidemie, životní standard a Malthusův omyl

Obecně se předpokládá, že životní standard byl před rokem 1800 zhruba konstantní. Leandro de la Escosura, Carlos Álvarez-Nogal a Carlos Santiago-Caballero na stránkách VoxEU ale tento pohled zpochybňují s tím, že vývoj ve Španělsku napovídá něco jiného: Po pádu životního standardu vyvolaném epidemií moru došlo k jeho opětovnému růstu, ve druhé polovině šestnáctého století se pak země odtrhla od vývoje ve zbytku Evropy.

Zmínění ekonomové tvrdí, že ve Španělsku šel ekonomický růst ruku v ruce s růstem populace. Tento vývoj tedy neodpovídá malthusiánskému vidění světa, podle kterého by růst populace měl postupně vést ke strádání. Leandro de la Escosura v následujícím grafu prezentuje odhady toho, jak se ve Španělsku vyvíjel produkt na hlavu (červená křivka) a velikost populace od roku 1277 do roku 1847:

Ekonomové si všímají, že mezi koncem třináctého století a druhou polovinou století šestnáctého lze hovořit o určité stagnaci vysokých příjmů, která byla přerušena morovou epidemií. Po ní se pak příjmy usadily na nižší úrovni. Epidemie měla podle ekonomů devastující vliv na příjmy i přesto, že dopad na populaci nebyl tak velký. Důvodem je, že zničila předchozí rovnováhu mezi využíváním pracovní síly a půdy.

Před epidemií moru byl životní standard celé společnosti relativně vysoko a příjmy byly poměrně rovnoměrně rozloženy napříč celou společností. Zámořské plavby tak mohou být podle ekonomů spíše vnímány jako „dobrodružství podnikané poměrně vyspělou společností“. Zmíněné nové ekvilibrium bylo nastoleno ve druhé polovině sedmnáctého století a stálo do značné míry na zemědělské výrobě, a tudíž na půdě. Což vedlo k růstu příjmové nerovnosti a zchudnutí společnosti jako celku.

Španělsko pak začalo ekonomicky zaostávat za jinými zeměmi, včetně Velké Británie. Podle ekonomů lze předpokládat, že příčinou byly snahy o udržení říše, které vedly ke zvyšujícímu se „fiskálnímu tlaku na ekonomickou aktivitu ve městech“. Tento tlak vedl k přesunu obyvatel na venkov a následně kolapsu průměrných příjmů domácností, ze kterého se země dlouho nezotavila. Změnu přinesl až růst produktivity v zemědělské výrobě a následně opětovná urbanizace. I tento vývoj pak rozporuje malthusiánský pohled na historii. V následujícím grafu ekonomové porovnávají vývoj příjmů na hlavu ve Španělsku s jinými evropskými zeměmi:


Zdroj: VoxEU

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688