Češi, koronavirus a finance: Šetříme, odkládáme splátky, sázíme a bojíme se zdražování
Pandemie nového typu koronaviru děsí svět. Vzhledem k nezbytným opatřením, která mají zabránit nekontrolovatelnému šíření nemoci covid-19, se život v Česku prakticky zastavil. O práci ze dne na den přišly statisíce živnostníků i zaměstnanců. Zavřely se restaurace, kosmetické salóny i obchody. A Češi nyní více než kdy dřív litují, že si lépe nespořili. Na druhou stranu nás krize naučila šetřit. Finanční gramotnost je podle České bankovní asociace (dále jen ČBA) nejlepší v historii!
Získali jsme 61 bodů ze 100
Index finanční gramotnosti, který od roku 2016 každoročně zveřejňuje ČBA, se v předchozím roce pohyboval na 57 %. Ačkoli to byl zatím nejlepší výsledek, který ČBA zveřejnila, stále to nebylo číslo, na které bychom mohli být nějak zvláště hrdí. To březnový výsledek je přece jen o něco lepší. Ze sta bodů jsme poprvé v historii získali 61! Z výzkumu ČBA tak vyplývá, že oproti loňskému roku vzrostl Index finanční gramotnosti o celé čtyři body, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty za posledních několik let.
Finance ovládají lépe starší a vzdělanější
Míra úspěšnosti a s ní související finanční gramotnosti stále závisí zejména na vzdělání respondentů. I zde tak platí, že čím je vyšší úroveň vzdělání, tím větší povědomí o finančních záležitostech Češi mají. 84 % respondentů odpovídalo, že jim nedělá problém zorientovat se v otázkách hospodaření a rozpočtu, problém jim nedělá ani oblast spoření či půjček. Celých 12 % dotázaných pak zmiňuje, že jsou jejich znalosti dostačující a vystačí si sami bez jakékoli pomoci. Ostatní hledají pomoc u své banky, bankovního poradce i na internetu (třeba na portálu coolpujcky.cz, kde najdete spoustu praktických informací ze světa půjček a úvěrů).
Měsíčně si odkládáme asi 2 500 Kč
Podle údajů ČBA měla pro nepředvídatelné případy vytvořenou tříměsíční finanční rezervu minimálně třetina Čechů. Bohužel zhruba pětina si spoří málo a její finanční polštář zvládne pokrýt pouhý jeden měsíc. Z výzkumu dále vyplynulo, že naprostá většina obyvatel České republiky si tvoří rezervy „na horší časy“. V závěsu je spoření na důchod, cestování, vlastní bydlení a u mladších ročníků také vzdělání. Zcela bez rezerv jsou zhruba čtyři procenta dotázaných. Nejčastěji si odkládáme částku mezi 1 000 a 2 500 Kč. I tady samozřejmě záleží na vzdělání a věku dotázaných. Obecně více si spoří starší a vzdělanější jedinci.
Nepřesné počty se nám můžou pekelně vymstít
Výše zmíněná částka ale nemusí být podle odborníků dostatečná. Bokem bychom totiž měli mít úspory, které vydrží minimálně šest měsíců. O situaci, do které se může každý z nás nezávisle na vlastním přičinění dostat, hovoří vedoucí projektů finančního vzdělávání ČBA Helena Brychová: „Ze statistik víme, že při výpadku příjmů nejčastěji vyžijeme tři měsíce. Lidé si ale často nespočítají zcela přesně, co všechno ztráta příjmu přináší. Navíc, pokud v domácnosti žijí dva partneři, tak často spoléhají a počítají s tím, že o příjem by přišel jen jeden z nich.“
Řada Čechů lituje, že si nespořili víc
Z výše uvedeného vyplývá, že jsme, co se týče financí, uvědomělejší. Na druhou stranu si stále nespoříme dostatek, což vyplývá z dalších průzkumů realizovaných mezi českými obyvateli. Necelá polovina respondentů, kteří odpovídali v březnovém průzkumu přední výzkumné a technologické agentury, pro známou stavební společnost uvedla, že lituje, že v současné době nemá dostatečně naspořeno. Nepříjemnou situaci způsobenou celosvětovou pandemií tak řeší půjčkami od rodiny nebo bankovních a nebankovních společností.
Každý šestý Čech s příjmem nevyjde
Podle dalšího výzkumu, realizovaného známým internetovým portálem s nabídkami práce, s příjmem nevyjde zhruba každý šestý Čech, což je alarmující a neveselé zjištění. Jak tito lid situaci řeší? Nejčastěji kontokorentem nebo opět krátkodobými půjčkami (jejich praktické srovnání najdete třeba na portálu pujckyhned.cz). Dva z pěti oslovených respondentů také uvedli, že žijí jen od výplaty k výplatě a jen každý sedmý má k dispozici rezervu ve výši doporučované odborníky.
Bojíme se zdražování a využíváme odkladů splátek
Co z provedených výzkumů realizovaných v prvních měsících roku 2020 dále vyplývá? Třeba i to, že Češi mají odůvodněné obavy ze zdražování. Proto se snaží šetřit a výdaje, které nejsou nezbytné, odkládat na příznivější dobu. Ti, kteří splácí půjčky nebo hypotéky a byli novým typem koronaviru přímo zasaženi, mohou využít odkladu splátek o tři nebo šest měsíců. Na odklad ale není automatický nárok. Klient o něj musí požádat banku nebo úvěrovou společnost. Je ale potřeba vědět, že úvěr se dál úročí a úroky, které naskakují během odkladu, bude třeba uhradit na konci splátkového období.
Touha po první výhře v loterii neutichá
Na závěr připojíme i jednu „perličku“. I přes nepříznivou situaci, zavřené provozovny a obří problém na trhu práce, který se může týkat zhruba 400 000 Čechů, nepolevila touha vyhrát bezpracně „velké prachy“. Terminály loterijních her zažily nápor zejména v polovině dubna, kdy médii proletěla zpráva o tom, že ve známé loterijní hře padla výhra přes 192 milionů korun, která je pátou nejvyšší v historii. Jak na to zareagovali Češi? Tím, že během nadcházejících čtyř slosování prosázeli zhruba 172 milionů korun. Sázková mánie je důkazem toho, že jsou věci, kterých se lidé neradi vzdávají. A to i během koronavirové pandemie.
Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Prezentace:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Hypoteční kalkulačka - Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Kalkulačka splátky půjčky dle úroku
- Kalkulačka hypotéky - Kalkulačka pro výpočet výše splátky hypotéky
- Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Češi, koronavirus a finance: Šetříme, odkládáme splátky, sázíme a bojíme se zdražování
- Ranní okénko - Boj s inflací se odkládá na neurčito, trh sází na prudký pokles sazeb
- Češi se teď bojí zdražování nejvíce za posledních skoro 20 let… dokonce více než propouštění
- Češi se teď bojí zdražování nejvíce za posledních skoro 20 let… dokonce více než propouštění - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Češi se teď bojí zdražování nejvíce za posledních skoro 20 let… dokonce více než propouštění - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada