Víkendář: Italové vyhlíží světlo na konci tunelu - Koronavirus je pro Itálii těžkým šokem.
Koronavirus je pro Itálii těžkým šokem. Vede i k tomu, že utichla většina ekonomické aktivity, nezastavily se jen základní služby. Poukazuje na to Der Spiegel s tím, že bezpočet lidí ztratilo zaměstnání, dlouhá řada z nich je na potravinových lístcích, firmy bankrotují. Lidé se také ptají, „proč se k nim dostává tak málo z miliard pomoci?“ Vláda pak musí „zorganizovat podporu firmám, kterou si ale nemůže dovolit“.
Vážnost situace je podle Spiegelu dobře patrná na situaci v Benátsku, které je jedním z nejbohatších regionů v zemi. Roberto Bottoli z průmyslového svazu Confindustria tvrdí, že pokud nebude výroba ihned otevřena, nastane katastrofa. Firmy totiž ztrácí sezónní zakázky a mezinárodní zákazníci se obracejí na zahraniční konkurenci. Benátsko přitom podle Spiegelu reagovalo na epidemii rychleji a razantněji než Lombardie, a tudíž se mu ji podařilo dostat rychleji pod kontrolu. Nyní by jeho vláda chtěla rychlejší uvolnění restrikcí, ale sama tak učinit nemůže a musí čekat na centrální rozhodnutí z Říma.
Mezinárodní měnový fond očekává, že italská ekonomika letos klesne o 9 %. Italská centrální banka Banca d’Italia zase odhaduje, že restrikce přináší týdenní ztráty ve výši 9 miliard eur. Tvrdě postižen je turistický ruch, který je nejvýznamnějším odvětvím v zemi. Italská asociace malých a středně velkých firem sdružuje asi 250 000 podniků a její zástupce Tommaso Cerciello varuje před tím, že tyto firmy nevidí „světlo na konci tunelu“. Problém představuje podle jeho názoru mimo jiné obrovská byrokracie.
Textilka Alcantara byla naopak prohlášena za firmu, jejíž produkce je nezbytně nutná. Její ředitel Andrea Boragno si je podle svých slov dobře vědom toho, jaké štěstí to pro firmu znamenalo. Vedení se snaží zvýšit bezpečnost poskytováním roušek, měřením teploty a testy. Ohledně vládních půjček ale ředitel tvrdí, že by pravděpodobně bylo možné od vlády úvěr získat, ale rychleji a za lepších podmínek to jde od banky.
Ekonom Stefano Manzocchi odhaduje, že zastavena je polovina výrobního sektoru v zemi, poskytování státní pomoci podle něj postupuje pomalu, ale dochází ke zlepšení, a to i díky chování bank. Der Spiegel k tomu dodává, že pohled na vysoké vládní dluhy může vést v kombinaci se slabou státní správou k tomu, že přehlédneme, „jak velký je soukromý sektor, jak rozšířené je vlastnictví nemovitostí a jak odolné byly italské firmy během minulých krizí.“
Zdroj: Der Spiegel
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?