MPSV přichází s pomocí pro přeshraniční pracovníky - Úřad práce
Ministerstvo práce a sociálních věcí si je vědomo velmi složité situace mnohých Čechů pravidelně dojíždějících za prací do zahraničí v rámci EU (tzv. pendlerů) a dopadu na jejich rodiny při ztrátě zaměstnání v souvislosti s nemocí COVID19. Nově jsme proto připravili řešení, aby mohli pendleři získat podporu v nezaměstnanosti (dále jen „podporu“) pokud přijdou o práci v zahraničí nejen rychleji, ale i s méně dokumenty než obvykle. To vše navíc elektronicky.
„Pendleři, kteří pracují v některém z členských států EU, jsou při skončení zaměstnání i za běžné situace zabezpečeni dávkami v nezaměstnanosti. Teď je ale potřeba, aby dostali finanční pomoc rychleji. Nově proto dojde k přiznání dávky, i když momentálně nebudou schopni doložit všechny formálně vyžadované dokumenty,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Po skončení zaměstnání a pro poskytování podpory v nezaměstnanosti je třeba podat na Úřadu práce ČR žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je standardně zapotřebí doložit i přenositelný dokument U1 vystavený v členském státě EU, kde bylo vykonáváno zaměstnání. Potvrzení U1 vydává příslušná zahraniční instituce. Pokud pendleři o práci v zahraničí přijdou, mohou žádat o dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě bydliště. Žádosti není nutné podávat osobně, jde to i elektronicky. Podrobněji na https://www.uradprace.cz/web/cz/-/o-zprostredkovanizamestnani-mohou-lide-zadat-take-elektronicky.
Vlivem přijatých mimořádných opatření z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s šířením nového typu koronaviru je v současné době získání dokumentu U1 potvrzujícího skutečnosti rozhodné pro přiznání a poskytování podpory v nezaměstnanosti problematické, neboť dochází k prodloužení doby vystavení dokumentu příslušnou zahraniční institucí. Vyřízení příslušného dokumentu může trvat až několik měsíců v závislosti na součinnosti zaměstnavatele a zahraniční instituce.
S ohledem na to tak podle koordinačního nařízení lze využít institut „prozatímního výpočtu dávky“ a tím urychlit posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, výpočet výše této podpory a její následné poskytování. V případě, kdy pendler nemá k dispozici dokument U1 může ÚP ČR na žádost dotyčné osoby přiznat podporu v nezaměstnanosti a určit její výši na základě jiných doložených dokumentů např. obdoby českého potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list) vydaného zahraničním zaměstnavatelem. Takové potvrzení musí prokazovat skončení pracovního poměru a obsahovat údaje, na základě kterých lze nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výši posoudit. Jedná se zejména o dobu důchodového pojištění a výdělek. Pro výpočet výše podpory však nelze použít výplatní pásky. K prozatímnímu výpočtu podpory tak momentálně není potřebný přímo dokument U1. Výpočet výše podpory se provede znovu poté, jakmile bude mít ÚP ČR k dispozici dokument U1. Základní podmínkou pro nárok na výplatu podpory je získání doby důchodového pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky. Do zákonem požadované doby se započte i doba zaměstnání získaná v jiných členských státech. Například pokud pendler přijde o práci poté, co dojížděl 6 měsíců do Německa a předtím pracoval 6 měsíců v ČR, započtou se obě doby.
Tiskové oddělení MPSV
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Žádost o invalidní důchod - formulář sepisuje pracovník OSSZ
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- MPSV přichází s pomocí pro přeshraniční pracovníky - Úřad práce
- MPSV přichází s pomocí pro přeshraniční pracovníky
- MPSV přichází s pomocí pro přeshraniční pracovníky - MPSV přichází s pomocí pro přeshraniční pracovníky - Úřad práce
- MPSV přichází s návrhem řešícím neformální péči v ČR
- Žádost o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech v rámci EU podle zákona č. 629/2004 Sb., o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech v rámci Evropské unie, ve znění pozdějších předpisů
- MPSV představilo balíček návrhů na pomoc rodinám
- Plán na pomoc živnostníkům (OSVČ): MPSV navrhuje odpustit jim na půl roku povinné důchodové pojištění
- MPSV zlepšilo dostupnost mimořádné okamžité pomoci (MOP), žádostí v krizi přibývá
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Jaroslav Rada, Česká síť
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku