(Kurzy.cz)
Za pomoci Muska vyšle NASA poprvé za téměř dekádu americké astronauty do vesmíru. Koronavirus znemožní přímé sledování startu
Vůbec poprvé od konce programu raketoplánů (Space Shuttle) v roce 2011 se do vesmíru dostane posádka amerických astronautů přímo z domovských Spojených států. Téměř dekádu totiž musela NASA v tomto ohledu využívat služeb Ruska, za které platila nemalé finanční prostředky. Nyní lidské posádce mířící na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) dopomůže americká firma SpaceX vizionáře Elona Muska. V pátek firmy společně oznámily termín startu na středu 27. května.
Současná pandemie koronaviru ovlivní i tuto dlouho očekávanou a významnou událost. Dle současných plánů NASA totiž nejspíše nepovolí vstup veřejnosti na tradiční místa podél floridského pobřeží, jak přitom bylo zvykem od počátku vesmírných programů v 60. letech. Na místě bude povolen pouze omezený počet reportérů. Odlet ze startovací rampy 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral je stanoven na podvečer, resp. 22:32 hod. středoevropského času a jistě přitáhne nemalé množství nadšenců alespoň k televizním obrazovkám či monitorům u počítačů (27. května plánujeme na kurzy.cz přinést přenos startu).
Demo-2
Mise dostala název Demo-2. Již dříve opakovaně raketa Falcon 9 vynesla loď Dragon k ISS. Vždy se však jednalo o nákladní verzi se zásobami a výzkumným materiálem. Poslední úspěšné testy v lednu 2020 demonstrovaly schopnost „osobní“ verze lodi Dragon v případě problémů v průběhu startu oddělit se od nosné rakety a úspěšně se dostat zpět na zem. Pomalu se tak finalizoval celý testovací program, který například čítal přes 700 testů kosmických motorů SuperDraco, které dokáží vystřelit loď Dragon půl míle od rakety Falcon 9 za 7,5 sekundy, resp. ji urychlí o více než 400 km /h.
Zdroj: SpaceX
Při současném úvodním letu s lidskou posádkou budou na palubě pouze dva astronauti Bob Behnken a Doug Hurley. Nebylo zatím rozhodnuto, jak dlouho se na ISS při testech zdrží. Dříve se hovořilo o dvou nebo třech měsících. Později v tomto roce se každopádně plánuje další mise lodi Dragon, kde by posádku měli tvořit čtyři již nyní vybraní astronauti. SpaceX od NASA již dříve obdržela na financování programu více než 3,1 mld. USD. Připomenout lze, že na systému letu lidské posádky do vesmíru pracuje pro NASA také firma Boeing, která na to získala 4,8 mld. USD.
Jak bude plánovaná mise vypadat, níže naznačuje animační video společnosti SpaceX
Pozorujte na večerní obloze Muskovi satelity Starlink
Také v těchto dnech lze na obloze bez použití dalekohledu pozorovat tzv. satelitní vláček Elona Muska. Jinými slovy za sebou letící celou řadu satelitů Starlink od SpaceX, které mají zajistit dostupnost internetu po celém světě. Podrobnosti o programu včetně principu pozorování jsme naposledy uváděli v úvodu dubna (více zde). Níže tak rovnou přinášíme časy/pozice začátků vybraných nejpočetnějších přeletů viditelných nad Českou republikou.
Pro dnešní sobotní večer bude každopádně asi nejzajímavější pozorování v čase od 21: 49 hod. do 22:06 hod., kdy by nad námi měly od jihozápadu viditelně proletět zhruba 4 desítky satelitů Starlink. Pokud to dovolí počasí, v neděli pak lze doporučit sledování oblohy především v čase mezi 20:47 až 21:06 hod.
Zdroj dat: heavens-above
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory