(Kurzy.cz)
Využijte karanténu - sledujte s dětmi na večerní obloze satelitní vláček Elona Muska
Před necelými třemi týdny z Floridy z Mysu Canaveral odstartovala opět raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska. Vynesla v pořadí již pátou várku 60 satelitů Starlink, které mají zajistit pokrytí internetem z vesmíru. Nad hlavami nám tak již krouží stovky satelitů Starlink a část z nich lze v těchto dnech večer pozorovat pouhým okem přelétávat nad Českou republikou. Spatřit lze tedy tzv. Muskův satelitní vláček, když na obloze při přeletu září několik satelitů v řadě.
Krátce o projektu Starlink
Elon Musk svou vizi tzv. satelitní konstelace, která má výhledově zajistit dostupnost internetu po celém světě, představil před 5 lety. Loni systém začal dostávat své reálné obrysy, když došlo k vypuštění prvních satelitů tradičně ve výšce 280 km. Ty po testech míří výše na svou trvalou dráhu, kde již nebudou tak vidět.
Vypuštěné již tři stovky satelitů jsou zatím vlastně jen zlomkem celého systému. Ve výšce 550 km se má dle plánů SpaceX pohybovat celkově 1 584 satelitů. Navíc dalších více než 2 800 satelitů má být umístěnou okolo 1 200 km nad zemí. Největší část zhruba 7 500 satelitů, které mají být vyneseny jako poslední, mají obíhat ve výšce 320 km. Zkrátka plánovaná satelitní konstelace má celkově čítat téměř 12 000 družic! Pro porovnání v současné době nad našimi hlavami krouží necelé dva tisíce jiných funkčních objektů…
Zdroj: heavens-above
Pokrytí internetem prostřednictvím zmiňovaných satelitů by se nicméně již letos měli dočkat první obyvatelé Severní Ameriky. Potažmo zejména Spojených států, když pro pokrytí oblasti je třeba vlastně jen zlomek z uváděného celkového počtu satelitů. Realizace je navíc o další krok blíže, když v minulém měsíci regulační úřad FCC schválil společnosti SpaceX použití milionu antén pro příjem.
Pozorování satelitů Starlink
Princip pozorování je vlastně obdobný jako u Mezinárodní vesmírné stanice ISS (více také zde). Viditelnost jednotlivých satelitů však trvá obvykle kratší dobu a v porovnání mají menší magnitudu (zjednodušeně řečeno svítivost). Zato by jich tedy mělo být vidět větší množství, takže v některých dnech je lze průběžně pozorovat i po dobu více než 2 hodin. Na výše uvedené grafice lze vidět trajektorii nedávného přeletu.
Princip pozorování ISS (obdobně platí pro Starlink)
Zdroj: NASA
Časy viditelných přeletů satelitů Starlink
V neděli 5. dubna večer se satelity začnou viditelně objevovat od 21:06 hod. Vaše oči by měly směrovat na západoseverozápad (ZSZ), odkud by se měli Starlinky začít objevovat. Směřovat budou na východ. Většina nám proletí téměř nad hlavou, resp. v 60-70 stupních. Údaj je vypočten pro Prahu. Pokud tedy pozorovatel bude více na severu, např. v Krkonoších, satelity bude mít prakticky nad hlavou. Kdo se nachází naopak na jihu, např. na Šumavě, při pozorování oči budou při nejvyšším bodu přeletu směřovat naopak více na sever.
Během půl hodiny by mělo viditelně proletět asi 45 satelitů Starlink. Do zhruba 22 hodin se jich pak objeví ještě několik. Spařit lze každopádně v dané době i jiné satelity, nad hlavami nám jich létá celá řada…
Pokud někdo zůstane vzhůru, či si bude chtít přivstat, může z neděle na pondělí zažít „vláček“ znovu. Ten hlavní nad námi proletí od 3:05 hod., opět po dobu zhruba 30 minut. Tentokrát jej lze vyhlížet z VSV. Od 4:34 hod. se pak objeví další početně ještě výraznější „vláček“. A to ze SZ a také ZSZ všechny budou směřovat na VSV.
V tabulce pro přehlednost uvádíme vybrané časy počátku přeletů hlavních „vláčků“
Hlavní město nicméně není vzhledem k osvětlení ideálním místem pro pozorování. Zvolte pro lepší zážitek nejlépe místo s omezeným „světelným smogem“. Jak jsme již výše zmiňovali, na daném místě je pak nutné vzít v potaz určitou odchylku vůči „vypočtené pozorovací Praze“ a podle toho při hledání poupravit směr či stupně. Zmínit lze, že na západě na obloze nepřehlédnutelně nyní večer září Venuše...
Závěrem lze ještě doplnit, že satelity jsou vidět díky rozloženým fotovoltaickým panelům, od kterých se odráží slunce. Nejen zmiňované panely, ale i samotný satelit má obdélníkový tvar, resp. jedná se vlastně o kvádr, na kterém jsou umístěny ploché antény.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Zábava:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně dostanou na 2 malé děti rodiče s čistým příjmem 45.000 Kč měsíčně.
- Využijte karanténu - sledujte s dětmi na večerní obloze satelitní vláček Elona Muska - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Využijte karanténu - sledujte s dětmi na večerní obloze satelitní vláček Elona Muska - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Využijte karanténu - sledujte s dětmi na večerní obloze satelitní vláček Elona Muska
- Jasná večerní obloha nabízí dosud nejjasnější pohled na satelitní vláček Elona Muska - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Jasná večerní obloha nabízí dosud nejjasnější pohled na satelitní vláček Elona Muska
- Obloha v listopadu 2023 - Listopadové večerní obloze vévodí planeta Jupiter, která byla 1. 11. nejblíže Zemi (3,98 astronomické jednotky) a 3. 11. v opozici se Sluncem.
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory