(Kurzy.cz)
BCPP prožila nejhorší březen v tomto století, dopomohlo to i ke změnám vah v indexech
- index PX v březnu nakonec odepsal 19,16 %, když v průběhu měsíce propadal i o téměř 30 %
- od počátku roku, tedy za 1Q, ztráty indexu PX dosahují 29,2 %
- z březnových propadů se dokázaly vymanit dvě emise – Avast a O2
- měsíční objem obchodů se v březnu vyhoupl na roky nevídaných více než 21 mld. Kč
Největší ztráty v uplynulém měsíci utrpěly banky. MONETA se ocitla na historických minimech, KB se kurzově vyloženě vrátila do dob poslední krize, resp. právě na 11 letá minima. Za zmínku jistě stojí, že pravidelná čtvrtletní aktualizace báze indexu, v kontextu vlastně s březnovým výrazným vývojem, poměrně zamíchala s vahou jednotlivých titulů v indexu PX. Váha v březnu nejztrátovější ERSTE klesla k 15 %, KB pak aktuálně ovlivňuje index s více než 13 %, MONETA spadla pod hranici 10 %, resp. na 8,8 %.
Výkonnostně hůře než index PX v březnu dopadly již jen akcie CETV, které však v jednu chvíli statistiku s dokonce 50 % propadem jasně vedly. Vzhledem k jejich zhruba 3 % váze v indexu výkonnost trhu až tak neovlivňovaly.
Za zmínku stojí v březnu nová historická minima u akcií KOFOLA a VIG. Akcie zmiňované pojišťovny dosáhly minim nejen na pražské burze, kde se obchodují od roku 2008, ale dokonce i na domovském trhu ve Vídni, kde jejich historie sahá do počátku tohoto milénia.
Akcie ČEZ v březnu po čase dostaly zpět svému označení hlavního titulu domácího trhu, když jejich cenový propad vlastně krátce až zpět do roku 2005 napomohl k nárůstu obchodování. Celkově jich vyměnilo majitele za více než 7,1 mld. Kč, takže se na pražské burze v březnu postaraly o třetinu všech akciových obchodů. Zmínit lze, že jejich kurzové změny navíc nyní nejvýrazněji ovlivňují trh, když jejich váha v indexu PX dokonce přesahuje 22,8 %.
Snad vůbec poprvé se z hlediska váhy v indexu PX na 2. místo dostaly v březnu akcie Avast. Vlastně poslední nováček domácího trhu aktuálně disponuje vahou již téměř 19,2 %. Svou kurzovou rally v posledních dnech tak dopomohl nejvýrazněji mírnit ztráty indexu PX. Titul si dále navyšuje svou oblibu u investorů, zřejmě hodně také u těch vyhledávající rychlé změny. Akcie Avast jsou poslední týdny na pražské burze nejvolatilnější, což jistě přispívá í k nárůstu likvidity na nich. Od svých letošních historických lednových maxim ztrácely v průběhu měsíce více než polovinu, když se obchodovaly i za 79 Kč. Konec měsíce přinesl naopak cenu o téměř 50 Kč vyšší a titul se tak stal nakonec v březnu i nejúspěšnějším. Doplnit lze, že titul má před sebou v květnu dividendu 0,103 USD, což však u něho není to nejpodstatnější.
U akcií O2 je dividenda vzhledem k její výši mnohem sledovanějším hybatelem. U titulu se nyní ukazuje ze strany vedení nesmyslnost stanovování rozhodného data pro nárok na dividendu před datem konání valné hromady. Tento ve světě prakticky nevídaný nešvar, který u nás bohužel praktikují i některé další společnosti, se nyní po čase ukazuje v celé své „kráse“, resp. zamotává hlavu investorům a otevírá dveře pro insider trading.
Již od pátku se totiž akcie O2 na pražské burze budou obchodovat bez práva na účast na valnou hromadu a zároveň i na dividendu, potažmo teoreticky i emisní ážio. Valná hromada se má nicméně konat až za dva týdny, přesněji 16. dubna. Zda se tak stane či nikoliv, bude zřejmé až v návaznosti na rozhodnutí ohledně přetrvávání vyhlášeného nouzového stavu či jiných restrikcích zamezujícím setkání akcionářů. Pokud by se valná hromada konala, akcionáři by se v návaznosti na schválení původního návrhu nejspíše dočkali dividendy i emisního ážia (celkem 21 Kč). Když se však setkání akcionářů nebude moci uskutečnit, dojde jen na 17 Kč dividendu, kterou v takovém případě rozhodlo představenstvo vyplatit jako zálohu. Pokud tedy v těchto dnech nedojde k rozhřešení ohledně délky nouzového stavu, od pátku se zkrátka akcie O2 obchodují buď bez nároku na 17 Kč či na 21 Kč aneb akcionáři „tipněte si“.
Dění okolo koronaviru každopádně obecně zamotává situaci ohledně valných hromad, které se přitom ze zákona mají uskutečnit nejpozději do konce pololetí. Letos však k tomu nakonec nemusí v termínu dojít a v návaznosti tedy ani v jinak obvyklou dobu na výplatu dividend. Navíc banky v kontextu doporučení regulátorů již návrhy letošních dividend zrušily. Dividendová sezóna tedy bude po dlouhých létech na pražské burze každopádně výrazně chudší.
Hospodářská krize je navíc před námi a nervozita na akciovém trhu bude jistě přetrvávat v kontextu nejasností a odhadů/spekulací, kdy se ekonomika(y) alespoň částečně začne vracet do běžného stavu. Investoři tak nadále budou věštit z křišťálové koule, zda současné ocenění jednotlivých titulů již v sobě dostatečně zahrnuje nejčernější ekonomické důsledky, resp. zda již začít znovu sázet na snad budoucí světlé zítřky.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?