Ceny elektřiny pro domácnosti jdou nahoru navzdory pádu cen energií na burzách
Přestože
se světové komoditní trhy padají pod tlakem koronavirové pandemie, distributoři
elektrické energie ještě stihli dramaticky zdražit dodávky domácnostem
v České republice. Podle analýzy brokera CFD World až o čtvrtinu. Důvodem
je předchozí zdražování elektřiny na evropských burzách.
V Česku určitá část domácností obdržela informaci o zdražení elektřiny. Ty, které elektřinu odebírají od ČEZ, si připlatí průměrně tisícovku za rok, což je asi osm procent. S podobným nárůstem se musejí vyrovnat zákazníci Bohemia Energy, kteří mají sjednaný tarif Klasik. Razantnější zdražení pak domácnostem přichystala společnost Energie ČS. Ta své ceny zvýší sice až od dubna, ale až o pětadvacet procent.
Elektřina na evropských burzách od roku 2016 zdražovala. Vloni sice mírně zlevnila, ale s průměrem přes 40 eur za megawatthodinu byla stále asi o třicet procent dražší než před čtyřmi lety. Vzhledem k tomu, že dodavatelsko-odběratelské smlouvy jsou zpravidla fixovány na několik let, nestačilo se vloni zdražení ještě zcela promítnout do cen pro koncové zákazníky.
Dražší elektřina tak ještě více zhoršuje vyhlídky domácností, které v mnoha případech čeká doslova boj o přežití. Koronavirová pandemie totiž začíná mít své hospodářské dopady, které budou tím větší, čím déle se Evropa a svět budou nacházet v nouzovém režimu. Určitou možností je pokusit se se svým dodavatelem vyjednat co nejlepší tarif, fixovat kontrakt spíše na kratší dobu (vzhledem k očekávatelnému poklesu ceny elektřiny na burzách) nebo dodavatele dokonce změnit.
Pád ropy dává naději
Cena elektřiny je do jisté míry odrazem vývoje cen surovin, z nichž se vyrábí. Aktuální cena ropy se pohybuje na úrovních počátku roku 2016, kdy dosáhla svého pětiletého minima. Od té doby s občasnými přestávkami nepřetržitě zdražovala. Ceny kulminovaly na konci roku 2018, kdy se barel ropy brent prodával na světovém trhu za více než osmdesát procent. Po většinu loňského roku se pak cena pohybovala mezi 60 a 70 dolary. Šok přišel počátkem března, kdy se Saúdská Arábie a Rusko pustily do ropné cenové války.
Podobný vývoj zaznamenal také světový trh se zemním plynem. Jeho cena dosáhla svého dna v prvním kvartále roku 2016, kdy se jeden MMBtu (milion britských termálních jednotek) prodával za zhruba 1,7 dolaru. Do konce roku se cena vyšplhala až na čtyři dolary, aby poté oscilovala kolem dolarů tří. Na přelomu let 2018 a 2019 pak cena plynu vystřelila téměř k pěti dolarům. Dnes se jeden MMBtu obchoduje za méně než dva dolary.
Ceny uhlí, které se používá k výrobě elektřiny, do jisté míry cenový vývoj předchozích dvou komodit kopírovaly. Pouze s tím rozdílem, že cena tuny uhlí se nevrátila na své pětileté minimum z ledna 2016 (48 dolarů), ale aktuálně se pohybuje o necelých padesát procent výše.
Martin Krištoff
hlavní analytik CFD World
Martin Krištoff je hlavní analytik v CFD World. Před tím působil více než dva roky jako finanční analytik u obchodníka s cennými papíry CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Věnoval se zejména portfolio managementu a analýzám akciových titulů z hlediska fundamentálních i technických ukazatelů. Nadále se zabývá fundamentálními a technickými analýzami především akciových titulů."
CFD WORLD
CFD WORLD poskytuje komplexní globální a investiční služby. Kromě možnosti obchodovat forex a CFD na akciích, komoditách a indexech mohou také klienti obchodovat s fyzickými akciemi. Začínající investoři uvítají příjemné a uživatelsky přívětivé rozhraní platformy MT5. Zkušenější investoři najdou všechny pokročilé nástroje a kompletní servis, na který jsou zvyklí. CFD WORLD disponuje nejnovějšími technologiemi a inovacemi při zajištění absolutní bezpečnosti pro své klienty. CFD WORLD přijala závazek dodržovat nejvyšší stupeň ochrany prostředků svých klientů ve smyslu směrnice o trzích a finančních nástrojích (MiFID II) a s dohledem a regulací Kyperské komise pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF licencí číslo 242/14.
Více na https://cfdworld.com/cs/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select