Patria (Patria Finance)
Investice  |  16.03.2020 09:19:00

Rozbřesk: Fed sráží úroky na nulu a rozjíždí kvantitativní uvolňování

Světovou ekonomiku dál řídí dění okolo koronaviru. Hlavním epicentrem epidemie je v tuto chvíli Evropa.

Nejrychleji během víkendu přibývali nakažení ve Španělsku. Ovšem nejen tam, a tak sada opatření přijatých přes víkend pravděpodobně na přelomu prvního a druhého kvartálu do značné míry paralyzuje ekonomiku eurozóny. Španělsko podobně jako Itálie vstoupilo do úplné karantény, Francie k tomu má velice blízko a Německo zavřelo své hranice s Francií Švýcarskem a Rakouskem. A k tomu samozřejmě přišlo o víkendu také úplné vyhlášení karantény v Česku. Naše poslední revize odhadů na růst v eurozóně se pohybují okolo -0,7 % pro rok 2020 (Evropská komise odhaduje -1 %), ale s hloubkou a délkou dopadů epidemie se mohou odhady spíše dále zhoršovat. V Česku v tuto chvíli odhadujeme možnost snížení českých sazeb o 100 bps na nejbližším zasedání.

Včera se k podobnému kroku odhodlal americký Fed, který snížil sazby o 100 bps na 0-0,25 % a rozjel politiku kvantitativního uvolňování v celkovém objemu 700 mld. USD. I přesto jsou futures na americkém akciovém trhu stále v hlubokém záporu (po ránu necelých 5 %). A není se čemu divit. Trhy v tuto chvíli bude zajímat jediná věc: jak rychle karanténní opatření zaberou a začnou klesat denní přírůstky nových případů. To nelze očekávat dříve než za čtrnáct dní. A jak ukazuje případ Jižní Koreji, i pak v zásadě musí zůstat karanténní opatření v platnosti. Velká nejistota ohledně toho, jak dlouhý a hluboký bude zářez v postižených odvětvích - doprava, pohostinství, reklama, real-estate - a zda nepocítíme trvalý přesun nákazy do finančního sektoru, bude trhy udržovat v tomto týdnu v napětí.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna, vzhledem k rozsahu karanténních opatření napříč celou Evropou, jako málo likvidní měna plná zahraničního kapitálu, rozhodně nemůže mít na růžích ustláno. Čekáme, že dramatické zhoršení výhledů navíc povede ČNB k poklesu sazeb na nejbližším zasedání o 100 bps a část hráčů může začít sázet na příchod nového intervenčního režimu (i když je za stávající situace nepravděpodobný). I proto se česká měna může v tomto týdnu pokusit přiblížit ke 27,00 EUR/CZK.

Zahraniční forex
Panika, jež v souvislosti s šíření koronaviru zasáhla občany v USA (Amazon se např. potýká s nedostatkem zásob), přiměla Fed nečekat na řádné zasedání do středy, a tak již v neděli vyrukoval s extrémním opatřeními - oficiální úrokové sazby byly sraženy na nulu (do intervalu 0-0,25 %) a centrální banka rozjíždí masivní nákupy dluhopisů. Ty by měly zahrnovat jak americké vládní dluhopisy (až do úrovně 500 mld. USD), tak hypoteční dluhopisy nakupované během finanční krize (až do úrovně 200 mld. USD).

Eurodolar samozřejmě reagoval na rozjezd masivní měnové expanze Fedu pozitivně, ale zisky nebyly prozatím nikterak markantní. Alfou a omegou je totiž, jak se příslušné země vyrovnávají s koronavirem a v jaké fázi vývoje šíření epidemie se nacházejí. V této chvíli je v epicentru globální nákazy zjevně eurozóna (Itálie, Španělsko a Francie) a dokud drastická karanténní opatření nezaberou, tak euro nemá šanci posílit. Na druhou stranou USA jsou, pokud jde o fázi epidemie, jen několik dní či možná týden za Evropou, a to nejhorší je zjevně (pokud se nestane zázrak) teprve čeká. Následný dopad karanténních opatření na americkou ekonomiku, která je více závislá na službách, bude daleko razantnější, takže tvůrci hospodářské politiky v USA budou muset možná udělat ještě více než včera v noci Fed. Výhled pro eurodolar je tedy s ohledem na vypařující se úrokový diferenciál pozitivní.

Ropa
Ropa Brent dnes navzdory dalším extrémním opatřením ze strany amerického Fedu (snížení oficiálních sazeb na nulu a nákup vládních dluhopisů až do úrovně 500 mld. dolarů) opět ztrácí a její cena se propadá k hranici 32 dolarů za barel. Pouze marginální dopad tak má v tuto chvíli páteční oznámení americké vlády, která hodlá pomoci americkým těžařům břidlicové ropy a začít nakupovat jejich ropu do strategických zásob.

Problémem této strategie je však fakt, že maximální možné nákupy (s ohledem na skladovací kapacity) činí přibližně 80 milionů barelů. To jinak řečeno představuje příspěvek ke globální poptávce v rozsahu 450 tis. barelů denně v následujících šesti měsících, což je v porovnání s koronavirovým oslabením poptávky v řádu milionů barelů denně pouze kapka v moři, která nezastaví další propad cen ropy pod hranici 30 dolarů za barel.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

16.03. 09:47  Ropa (Přemek)
16.03. 09:34  Další znehodnocení USD (Přemek)
Diskuse je uzavřena






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688