V roce 2019 ÚZSVM uhájil státu více než 36 miliard Kč
Společná tisková zpráva ÚZSVM a MF
Právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uhájili v roce 2019 státu v majetkoprávních sporech celkem 36,9 miliard korun. ÚZSVM zastupuje stát v soudních sporech s dlouhodobou úspěšností přes 90 %.
„Efektivní spolupráce uvnitř rezortu financí i mezi jednotlivými složkami státu přináší výborné výsledky. I díky práci ÚZSVM dokáže stát uspět ve složitých majetkoprávních sporech bez externích advokátních kanceláří, čímž šetří státní pokladně další miliony korun. Pevně věřím, že i další organizační složky státu budou využívat služeb ÚZSVM,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
„Téměř 37 miliard korun, které ÚZSVM dokázal státu úspěšně uhájit v roce 2019, jsou jasným důkazem, že ÚZSVM je kvalitním partnerem v oblasti právního zastupování. Narůstající počet zastupování jiných organizačních složek státu navíc potvrzuje, že se nám daří naplňovat vizi stát se advokátní kanceláří státu v oblasti majetkových sporů. ÚZSVM v loňském roce uzavřel 1 486 dohod o zastupování ostatních organizačních složek státu před soudy, což je nejvíce v historii ÚZSVM,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
Právní zástupci ÚZSVM uspěli například v důležitém sporu se společností Casino Kartáč o 6,9 miliardy korun, které společnost požadovala kvůli údajnému ušlému zisku, neboť nedostala povolení od Ministerstva financí k provozování internetové rulety. ÚZSVM uspěl také s nárokem na náhradu škody ve dvou kauzách solárních elektráren, v nichž ÚZSVM zastupoval Ministerstvo průmyslu a obchodu. V prvním případě byla státu přiznána náhrada škody ve výši 97 milionů korun, v druhém případě pak dalších 123 milionů korun.
ÚZSVM vedl ke konci roku 2019 celkem 10 190 otevřených právních jednání o celkové částce přesahující 201 miliard korun. K nejčastějším právním sporům patří tzv. soudní řízení sporná, která zahrnují například řízení o náhradu škody nebo o bezdůvodné obohacení. K 31. prosinci 2019 vedl ÚZSVM takových řízení celkem 3 439 za 199,6 miliardy korun. V případě právních jednání týkajících se například řízení o pozůstalosti nebo žaloby o určení vlastnictví nelze přesnou částku vyčíslit. Nejvíce právních jednání (27 %) v částce 199,3 miliardy korun řešilo pracoviště ÚZSVM v Praze, druhý nejvyšší počet sporů (22 %) řešilo pracoviště v Brně.
ÚZSVM převzal v loňském roce rekordní počet soudních sporů od státních institucí. Uzavřel celkem 1 486 dohod o zastupování ostatních organizačních složek státu před soudy, což je nejvíce v historii ÚZSVM. Oproti roku 2018 se jedná o nárůst o 95 dohod. K nejčastěji zastupovaným státním institucím v minulém roce patřily Státní pozemkový úřad (2 116 sporů), Ministerstvo spravedlnosti (1 718 sporů) a Ministerstvo financí (114 sporů). Celkově pak ÚZSVM ke konci roku 2019 zastupoval jiné státní instituce v 4 269 případech.
ÚZSVM poskytuje bezplatnou právní pomoc v zákonem vymezených případech také obcím, ačkoliv nejsou organizační složkou státu. Konkrétně je může ÚZSVM zastupovat v soudních řízeních, ve kterých je proti nim uplatněn nárok na určení vlastnického práva k nemovitostem, které obec získala od státu, případně v řízeních na vyklizení těchto nemovitostí. Obce tak díky této pomoci mohou účinněji hájit své zájmy v komplikovaných soudních sporech, aniž by musely vynakládat vysoké částky ze svých rozpočtů na drahé externí právní kanceláře. Možnosti zastupování právními zástupci ÚZSVM v uplynulém roce využily obce Libotenice a Doksany na Litoměřicku. ÚZSVM zastupoval obce v dlouholetém právním sporu o určení vlastnictví pozemků.
Zastupování organizačních složek státu v majetkoprávních sporech před soudy, rozhodčími orgány, správními úřady a jinými orgány patří mezi hlavní činnosti ÚZSVM. Ve vnitrostátních jednáních zastupuje ÚZSVM sám sebe i ostatní organizační složky státu výhradně vlastními zaměstnanci, kteří navíc několik let po sobě dosahují úspěšnosti více než 90 %. Díky tomu ÚZSVM šetří finanční prostředky státu za externí advokátní kanceláře. ÚZSVM zastupuje organizační složky státu buď ze zákona (§ 3 zákona č. 201/2002 Sb.), nebo na základě dohody (§ 6 zákona č. 201/2002 Sb.).
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?