Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  09.03.2020 11:04:28

Vývoj na devizovém trhu v 9 & 10. týdnu (24.2.-6.3.2020)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí vzrostla po zpřesnění o 0,3 % k/k a 1,8 % r/r
DE - Nové průmyslové zakázky v lednu vzrostly o 5,5 % m/m a poklesly o 1,4 % r/r
PL - Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1,50 %
US - Americký Fed snížil hlavní úrokovou sazbu o 0,50 p. b. do rozmezí 1,00 - 1,25 %

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Index spotřebitelských cen (únor), Průmyslová produkce (leden)
DE - Průmyslová produkce (leden)
EZ - Zasedání Evropské centrální banky
US - Index spotřebitelských cen (únor)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

  • Koruna na úvod března dokázala vůči euru posílit a smazat tak část ztrát z druhé poloviny února. V pátek dopoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 25,40 CZK/EUR.
  • V tomto týdnu byly zveřejněny zajímavé statistiky z domácí ekonomiky (PMI, HDP, průměrná mzda), které však byly zastíněny eskalací koronaviru v Evropě a postupným nárůstem případů i v ČR. Z makroekonomických statistik stál jednoznačně za pozornost zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) ve 4. čtvrtletí loňského roku, jehož růst byl upraven mírně nahoru na +0,3 % k/k a +1,8 % r/r. Z poptávkové strany byly ve 4. čtvrtletí hlavními tahouny růstu spotřeba a investice, respektive tvorba hrubého fixního kapitálu. Negativně k růstu ekonomiky přispíval zahraniční obchod s ohledem na horší výsledky exportu. Na straně nabídky byl hlavním zdrojem růstu ekonomiky sektor služeb a kladně k růstu připívalo i stavebnictví. Páteřnímu odvětví české ekonomiky, zpracovatelskému průmyslu, se naopak nedařilo. V souhrnu za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o solidní 2,4 %. Evidentní bylo postupné zpomalování ekonomiky v průběhu loňského roku. Poslední týdny bohužel jednoznačně ukazují na další rizika spojená se zahraničním vývojem, což se bude negativně promítat i do letošního výkonu české ekonomiky. V optimistickém případě lze očekávat růst HDP v letošním roce na 2 %. Realističtější pohled však naznačuje zpomalení ekonomiky hluboko pod 2 %, když slabší bude především první polovina letošního roku. Více v tomto směru napoví nejbližší týdny.
  • Čísla o počtech nakažených koronavirem jasně svědčí o tom, že Evropa převzala od Číny pomyslný štafetový kolík. Pokud srovnáme aktuální stav o počtu nakažených v Evropě, tak podobná situace byla v Číně ke konci ledna. Do konce března tak můžeme počítat s tím, že počet nakažených v Evropě bude dosahovat desetitisíců, vyloučit však rozhodně nelze ani šestimístné číslo. V případě ČR se bude jednat o stovky případů (v lepším případě) či o tisíce (v tom horším případě). Evropa však není Čínou, takže možnost, že se v Evropě epidemie rozroste do daleko větších rozměrů musíme brát zcela reálně. Na druhou stranu je nutné zmínit, že na začátku letošního února na vrcholu chřipkové epidemie bylo v ČR v průměru 1 896 nakažených na 100 tis. obyvatel, tj. celkově skoro 200 tis. obyvatel ČR. Na standardní chřipku, respektive přidružené komplikace, přitom každý rok zemře v ČR kolem 2 tis. osob. Jestli je šíření koronaviru opravdu tak vážnou hrozbou, či se jedná z velké části o hodně přifouknutou bublinu se hodnotí obtížně. O čem naopak už téměř nelze pochybovat je fakt, že opatření, která aktuálně jsou, a hlavně budou proti koronaviru zaváděna, budou ekonomicky hodně bolet.


Vývoj USD/CZK


Vývoj PLN/CZK


Vývoj EUR/USD

  • Na hlavním měnovém páru v úvodu března dále posilovalo euro. Ve středu odpoledne euro krátce zamířilo nad hladinu 1,12 USD/EUR poté, co americký Fed neočekávaně snížil hlavní úrokovou sazbu o 0,50procentního bodu do rozmezí 1,00 – 1,25 %. V pátek dopoledne se obchodovalo na úrovni 1,127 USD/EUR (nejsilnější hodnota eura od loňského července). Tyto řádky jsou psány před dnešními odpoledními statistikami z amerického pracovního trhu.
  • Hlavním hýbatelem na finančních trzích je od konce února strach, respektive obavy z negativních ekonomických dopadů opatření, která jsou zaváděna na zastavení koronaviru. První vlna menší paniky na trzích přišla již na přelomu ledna a února, kdy eskaloval počet nakažených v Číně. Tato panika však následně vyprchala. O poznání výraznější paniku na finančních trzích ke konci února vyvolala eskalace šíření koronaviru v Evropě (nejprve v Itálii) a v Jižní Koreji. Ta si v tomto týdnu vyžádala zasedání ministrů financí skupiny zemí G7 a zásahy centrálních bank (kromě Fedu snížily úrokové sazby např. RBA či BoC). Evropská centrální banka (ECB) zasedá v příštím týdnu a pravděpodobnost, že i ona uvolní měnovou politiku se zvyšuje. Evropští centrální bankéři sice v tomto týdnu naznačovali, že preferují spíše vyčkávat, avšak eskalace počtu nakažených v dalších evropských zemích je pravděpodobně přinutí k preventivnímu zásahu. Otázkou je, zda to bude snížení sazeb, zvýšení objemu nakupovaných cenných papírů v rámci programu APP či ECB zvolí jiný nástroj.
  • Eskalace koronaviru se hodnotí obtížně. Počet nově nakažených skokově roste, a to již nejen v Itálii, ale v podstatě ve většině evropských zemí. Otázkou je, zda počet případů na konci března bude v Evropě pouze v řádu desetitisíců či překročí hranici 100 tis. Počet zemřelých v letošním roce celosvětově na Covid-19 v pátek ráno činil necelých 3,4 tis., zatímco na běžnou sezonní chřipku zemřelo již skoro 87 tis. To, zda současná epidemie koronaviru stojí za tak nákladná ekonomická opatření je obtížné posoudit, a tak nezbývá věřit instanci nejvyšší – Světové zdravotnické organizaci (WHO). Negativní dopady koronaviru na globální a evropskou ekonomiku je v tuto chvíli zatím obtížné vyčíslit. Co je již naopak možné říci, že výrazné hospodářské zpomalení je jistotou a hrozba hospodářské recese v Německu a v eurozóně se jednoznačně zvyšuje.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   8:59  Ranní okénko - Česká ekonomika nepotěšila, dnes je na řadě trh práce v USA Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Pá   8:55  TSMC: Tržby za 4Q mírně nad odhady Research (J&T BANKA)
Pá   8:44  Loni v ČR vzniklo nejvíc firem za posledních šest let Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)
Pá   7:51  Americký trh práce zůstává robustní (Ranní zpráva z finančního trhu) (10.1.2025) Investiční bankovnictví (Komerční banka)







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688