Víkendář: Covid-19 a bankovní krize
John M. Barry ve své knize píše, že „největší lekcí roku 1918 bylo, že vlády musí vždy a za všech okolností říkat pravdu“. Musí si totiž udržet důvěru veřejnosti, a tak nesmí nic tajit, zamlčovat, nesmí zkrášlovat skutečnost. Tento závěr na stránkách Money and Banking citují ekonomové Stephen G. Cecchetti a Kermit L. Schoenholtz, kteří se následně v podobném duchu zamýšlí nad tím, jaké můžeme nalézt paralely mezi „COVID-19 a runy na banky“.
Ekonomové poukazují na to, že epidemie koronaviru se šíří a dál panuje extrémní nejistota ohledně jeho skutečné nakažlivosti, úmrtnosti, míře symptomů u různých lidí a podobně. Jisté je v tuto chvíli jen to, že řada lidí trpí obavami a chovají se tak, že to brzdí ekonomickou aktivitu, vyhýbají se místům, kde nákaza hrozí nejvíce – tedy veřejným prostranstvím, veřejné dopravě, a podobně. Není tak divu, že dochází k poklesu na straně očekávaného ekonomického růstu. Cecchetti a jeho kolega tvrdí, že takovou situaci lze v určitých ohledech vnímat podobně jako bankovní krizi, v níž se lidé snaží masově vybírat vklady z bank – tedy k takzvanému runu na banky.
„Banky jsou podobné černým skříňkám, kdy lidé zvenčí moc nevědí o hodnotě jejich aktiv, a to zejména po nějakém šoku, který může představovat například propad cen investičních aktiv. Špatné zprávy pak mohou vést k tomu, že střadatelé mohou pochybovat o solvenci bank. Vzniká run na banky, kdy se lidé předhánějí v tom, kdo vybere vklady nejdříve, protože ten má šanci dostat je v plné výši. Podobně jako u epidemií jde o proces, v němž se může tato nákaza šířit,“ tvrdí ekonomové.
„Podle našich zkušeností je nejefektivnějším mechanismem, který brání finanční nákaze a obavám z insolvence bank, poskytování informací nad rámec běžného množství. Jde o zátěžové testy, které ukazují skutečný stav, v jakém se banky nacházejí,“ dodávají ekonomové. Poukazují na rok 2008, kdy se množily obavy z nedostatečné výše kapitálu bank a v roce 2009 tak byly zveřejněny výsledky zátěžových testů pro 19 největších amerických bank. Tyto testy „představovaly klíčovou součást boje proti nákaze“.
Jedním z důvodů, proč testy fungovaly jako nástroj obnovy důvěry, bylo to, že byly míněny vážně a podle toho byly konstruovány. Banky, které těmito testy prošly, tak byly schopny poskytovat úvěry i uprostřed recese a lidé věřili, že výsledky testů vypovídají o skutečném stavu finančních institucí. Mohlo přitom existovat podezření, že testy budou nastaveny tak, aby prošly všechny banky. Zde podle ekonomů hrálo ale klíčovou roli to, že vláda měla kapacity pro záchranu bank, které by se skutečně dostaly do problémů. Trhy tak důvěřovaly informacím z testů, a to se projevilo na stabilitě celého sektoru.
Ve vztahu k současné pandemii by pak podle ekonomů měly platit podobné principy, a to zejména poskytování důvěryhodných informací. Vláda proto musí ukázat, že má spolehlivý a důvěryhodný způsob testů nákazy. „Musí se plně držet faktů a úplně dát stranou politiku.“ Jakákoliv manipulace s informacemi a fakty by jen poškodila důvěru veřejnosti a oddálila okamžik, kdy se tato důvěra navrátí, míní ekonomové.
Zdroj: The Money and Banking
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bankovní účty plátců daně z přidané hodnoty (DPH)
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Víkendář: Covid-19 a bankovní krize
- Víkendář: Sucho a COVID-19 jako zlom pro autoritářské režimy
- Komise schválila upravenou očkovací látku proti COVID-19 pro podzimní očkovací kampaně členských států - COVID-19 - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Konsekvence propadů způsobených COVID-19 krizí nepochybně rozdrobí koncept globalizace
- V boji proti krizi covid-19 mají ženy stěžejní postavení, říká Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj
- Covid-19 urychlil přechod na online bankovní služby
- Covid-19 urychlil přechod na online bankovní služby
- ČBA: Bankovní statistiky ve vztahu ke COVID 19 - odklady splátek a restrukturalizace úvěrů
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla