Mise naděje: Podat pomocnou ruku a přinést naději - Pomáhat tam, kde pomoc chybí nejvíc, se rozhodl studentský charitativní spolek Mise naděje.
2. března 2020
Spolek, který za své aktivity získal v roce 2015 první místo v soutěži Gratias Tibi, sdružuje více než stovku studentů, absolventů i akademiků napříč fakultami. Jen rok předtím ho založil tehdejší student Masarykovy univerzity Daniel Vodrážka, který se dodnes na jeho vedení podílí. Protože neměl k rozjezdu velké organizace žádný kapitál, rozhodl se její činnost postavit na dobrovolnické pomoci studentů, kterou spolek koordinuje.
„Z naší tehdejší rešerše vyplynulo, že v Česku byly v roce 2013 naprosto nedostačující možnosti pomoci vážně nemocným dětem, autistům, dětem z dětských domovů či hospicům,“ přibližuje Vodrážka, jak se rozhodoval, kam pomoct směřovat.
Původní myšlence zůstává spolek věrný stále. Své aktivity se snaží nejenom zlepšovat, ale také rozšiřovat. „Spustili jsme i řadu nových projektů reagujících na naše zjištění z praxe. Jedním z nich je například finanční gramotnost pro děti z dětských domovů, protože děti jsou dle statistik po odchodu z tohoto zařízení jednou z nejohroženějších skupin vůbec,“ říká Vodrážka.
Spektrum činností studentské charitativní organizace je opravdu široké. Dlouhodobě pomáhá s hledáním asistentů pro rodiny s dětmi s autismem, snaží se propojovat seniory s mladší generací nebo se věnuje kreativním činnostem pro děti v nemocnici. Kromě Brna začal spolek před třemi lety působit také v Praze.
V loňském roce spolek uspořádal na půdě univerzity dvě náborové akce do registru dárců kostní dřeně. „V dubnu jsme realizovali nábor na Ekonomicko-správní fakultě MU, kde se nám zapsalo 138 potenciálních dárců. Na filozofické fakultě se nám jich podařilo získat 146,“ popisuje úspěchy spolku Vodrážka. Na rozdíl od dárců krve bývá dárce kostní dřeně často jediný člověk na světě, který může těžce nemocného natrvalo zachránit. Čím více potenciálních dárců je registrováno, tím vyšší je tedy i šance na záchranu nemocného.
Mise naděje je dnes jedním z největších charitativních studentských spolků v Česku. „Koordinujeme bezmála stovku studentů v Brně a v Praze, ale chceme dále růst. Působí mezi námi řada absolventů i vyučujících. Například Barbora Buchtová z katedry financí působí jako odborný mentor projektu Finanční gramotnost pro děti z dětských domovů,“ uvádí Vodrážka. V současnosti spolek rozjíždí nový projekt Mise naděje Scholar, kterým chtějí pomáhat nadaným studentům s výběrem smysluplných témat závěrečných prací. „Z praxe známe řadu oblastí, které by si zasloužily více pozornosti,“ plánuje Vodrážka.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?