Zlato prorazilo hranici 1 600 USD za unci. V eurech je nejdražší v historii
Koronavirus rozkolísal druhou největší světovou ekonomiku. Hrozba splasknutí čínské bubliny žene cenu zlata na rekordní hodnoty. V letošním roce je to již podruhé, co se zlato přehouplo nad 1 600 USD za unci. První výrazný růst způsobila potyčka mezi USA a Íránem na začátku roku. Tentokrát si však zlato svou novou pozici drží podstatně pevněji.
Rekordně slabé euro již v lednu poslalo cenu zlata nad hranici 1 400 EUR za unci. Dnes stojí unce v přepočtu na české koruny přes 37 200 Kč. To je více, než v roce 2011, kdy vrcholila zatím poslední krize. O dalším vývoji napoví tvrdá data a výhledy velkých světových firem a rovněž statistiky z největších ekonomik dotčených aktuálním děním (USA, Číny, Německa a eurozóny).
Koronavirus se během pár týdnů stal globální hrozbou. Počet obětí podle agentury Reuters přesáhl v pevninské Číně hranici 2 000, nakažených je přes 74 000. Úmrtnost je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozí epidemie SARS z let 2002 a 2003. Pro představu, tento blízký příbuzný dnešní infekce způsobil celosvětově škody za zhruba 50 miliard dolarů. To v kontextu celosvětového HDP, které činí odhadem 86 bilionů USD (po přepočtu na české koruny neuvěřitelné 2 biliardy korun), působí opravdu zanedbatelně.
Proč je tedy koronavirus jedním z nejsilnějších prorůstových faktorů pro zlato, ale i pro jiná aktiva považovaná za „bezpečné přístavy“ v době recesí? Důvod je prostý, dnes je situace jiná než před sedmnácti lety. Světové trhy již delší dobu čekají, kdy recese přijde a co bude jejím spouštěčem. V Číně se dnes kvůli protiepidemickým opatřením nezavírají jen továrny. Zavírají se i lidé do karantény, a to jak nedobrovolně (v oblasti, kde platí karanténa), tak dobrovolně (v oblasti mimo ni). Čínské továrny nefungují, nedodávají svým zahraničním odběratelům a tím brzdí nebo zavírají další továrny, které bez součástek nejsou schopny vyrábět. Lidé zavření doma méně nakupují a odbyt čínským i západním firmám klesá.
Minulý rok byl pro zlato velmi silný. Díky hrozbě uvalení cel na čínské zboží rostla cena žlutého kovu až za hranici 1 500 USD za unci. Náznaky dohody mezi USA a Čínou utlumily na podzim zájem o zlato jen minimálně. Prorůstové faktory nezmizely a investoři zůstali ve střehu. Pravdou je, že obchodní válka dvou největších ekonomik světa byla jen jedním z potenciálních možných scénářů, jak se může světová ekonomika zadrhnout a dostat se do recese. A investorům jde především o to, jak během recese uchránit majetky. Zlato se zdá být jednou z vhodných cest.
Lukáš Jankovský
Lukáš Jankovský vystudoval německé oddělení Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Po maturitě se vydal sbírat zkušenosti do Švýcarska. Studium bankovnictví na švýcarské Universität St. Gallen z finančních důvodů nedokončil. Švýcarsko ho přesto významně ovlivnilo. V rámci studia absolvoval praktikum v Basileji u banky UBS v oddělení zlato – drahé kovy – numismatika. Tato zkušenost položila základy jeho budoucí profesní dráhy.
V roce 2007 se stal spolumajitelem tehdy vznikající společnosti Zlaťáky. On-line trh s investičním zlatem a stříbrem v Česku prakticky neexistoval. Díky zahraniční zkušenosti měl Lukáš obzory otevřené. Společnost Zlaťáky se během jeho působení vypracovala v největšího retailového obchodníka s drahými investičními kovy v Česku s miliardovým obratem, e-shopem, pěti kamennými prodejnami a dceřinkou na Slovensku.
Zlaťáky
Společnost Zlaťáky se specializuje na retailový obchod se zlatými a stříbrnými mincemi a s investičními kovy ve formě slitků. Provozuje e-shop na doméně zlataky.cz, v Česku má čtyři kamenné prodejny, na Slovensku dceřinou společnost, e-shop a kamennou prodejnu v Bratislavě. V retailovém obchodě s drahými investičními kovy jsou Zlaťáky jedničkou na trhu. Nabízí pamětní mince ČNB, pamětní a investiční mince zahraničních mincoven i zlaté slitky (cihly) švýcarských rafinerií za férové ceny. Investiční kovy společnost nejen prodává, ale i vykupuje.
Více na https://zlataky.cz/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1g - 5 dnů - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 15 let - měna USD
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1oz - 1 den - měna EUR
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 1 rok - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1kg - 1 den - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1kg - 5 dnů - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1oz - 5 dnů - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 3 roky - měna USD
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1g - 1 rok - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 100g - 3 měsíce - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1g - 1 rok - měna EUR
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 3 měsíce - měna CZK
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory