Spojené státy prožily první dekádu bez recese (3.2.2020)
"Zatímco dříve byly ekonomické recese ve Spojených státech zcela běžné a trvaly velice dlouhou dobu, dnes se jedná pouze o krátkodobý jev, který se úspěšně daří řešit. Lidé si mohou myslet, že toto prohlášení je příliš optimistické, ale statistická data nám říkají, že naprosto odpovídá realitě," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Spojené státy vznikly 4. července 1776. Od té doby prožily 24 dekád. Ve většině těchto dekád probíhala ekonomická recese déle než 30 měsíců. První výjimku tvořily padesátá léta devatenáctého století, ve kterých se v americké ekonomice řešil problém otrokářství. Po konci padesátých let předminulého století vypukla 12. dubna 1861 americká občanská válka.
V rámci devatenáctého století zažily Spojené státy hned tři dekády, ve kterých ekonomická recese trvala déle než 60 měsíců. Ve dvacátém století se však již nikdy neopakovala situace, kdy by americká ekonomika byla déle než polovinu dekády v recesi. Přestože Spojené státy prožily velkou hospodářskou krizi a účastnily se dvou světových válek, americká ekonomika byla ve stavu recese výrazně kratší dobu, než bývalo zvykem o století dříve.
Od čtyřicátých let dvacátého století se počet měsíců v jednotlivých dekádách, kdy se ekonomika Spojených států nacházela v recesi, snížil pod třicet. Nepřekonatelného rekordu bylo dosaženo v právě skončených desátých letech dvacátého prvního století. Poprvé od svého vzniku totiž Spojené státy prožily dekádu, ve které neprobíhala ekonomická recese ani jeden měsíc.
Statistická data nám říkají, že délka recesí v jednotlivých dekádách se výrazně zkracuje. Ukazuje se, že moderní nástroje hospodářské politiky umožňují Spojeným státům, aby s ekonomickými problémy úspěšně bojovaly. Ekonomové se domnívají, že hospodářský vývoj probíhá v cyklech. Na datech se nám ukazuje, že v rámci jednotlivých cyklů jsou růstové fáze v posledních dekádách výrazně delší než fáze recese.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?