Makroekonomika  |  03.02.2020 09:54:22

Průmyslníci jsou nejoptimističtější od června 2019

Český index nákupních manažerů ve výrobě v lednu vzrostl o 1,6 bodu na hodnotu 45,2. Tento výsledek pozitivně překvapil, když překonal tržní očekávání o šest desetin bodu. Došlo opět k  poklesu objemu nových zakázek a výroby, avšak výrazně pomalejším tempem. Zaměstnanost podle průzkumu klesla v tomto měsíci nejrychleji od září 2009 zejména zásluhou nižšího objemu zakázek a výrazného poklesu rozpracovanosti. Výrobci projevují snahu nalákat nové zákazníky a ubírají tak ze svých marží. Cena výstupů tak klesala nejrychleji od roku 2016. Průmyslníky i nadále trápí velká míra nejistoty, pesimismus byl však nejnižší za poslední 4 měsíce. 

Také do nového roku index vstupuje pod úrovní padesáti bodů. Je zde ovšem naděje, že svítá na lepší časy. Mnoho zahraničních a zejména německých ukazatelů sentimentu naznačuje mírné zlepšení. Ovšem politické nejistoty, jako v minulém roce byl brexit či obchodní války mezi USA a Čínou, byly se začátkem roku 2020 nahrazeny novou várkou nejistot, které jsou způsobeny čínskou nákazou. Vládne zde obava jak z šíření viru napříč světem, tak o dopad na trhy a ekonomiky. Odhady na zpomalení Číny v prvním čtvrtletí vlivem koronaviru se pohybují mezi půl až dvěma procentními body. To by samozřejmě mělo významný dopad na celou ekonomiku eurozóny a zejména Německa. Podle několik let staré analýzy ČNB by zpomalení Číny o jeden procentní bod pak dopadlo na státy střední Evropy o něco silněji než na zbytek Evropy, konkrétně pak ve výši přibližně 0,27 procentního bodu. Ohroženy jsou mimo jiné také čínské subdodávky materiálu, což může pozdržet celou tuzemskou výrobu. Lze proto očekávat, že již samotné riziko výraznějšího zpomalení asijské supervelmoci bude mít opět negativní dopad na vývoj indexu PMI, který by v následujících měsících mohl zaznamenat opět propad k nižším hodnotám. 

Očekáváme, že česká ekonomika v nadcházejících čtvrtletích zpomalí a průměrný růst v roce 2020 dosáhne pouze 2 %. Tento odhad nezahrnuje prozatím neznámý efekt koronaviru. Samotný průmysl by měl v průběhu tohoto roku sklouznout ke slabému růstu pod 1 %. 


Autor: Eliška Jelínková, analytička 
Editor: Vít Hradil, analytik 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s. 






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688