Většina středoevropských burz vloni rostla, leaderem Budapešť, propadákem Varšava
Středoevropské burzy se dlouhodobě potýkají se skomírajícím zájmem investorů. Poptávka investorů byla vloni podle srovnání od brokera ProfitLevel ze zemí Visegrádu nejsilnější v Budapešti. Podle burzovního indexu vzrostla o 17,74 %, s odstupem následovaná s růstem 11 % pražskou burzou. Cenné papíry na bratislavském trhu jsou lehce v zelených (+ 5,65 %), naopak, index burzy ve Varšavě propadl. o, Důvodem poklesu o 5,56 % jsou ztráty společností, v nichž podstatný podíl akcií drží stát.
Burza v Budapešti
Nejdůležitějším ukazatelem investorů je rating země. Podle posledních zveřejněných dat ratingové společnosti Fitch a S&P dávají Maďarsku rating BBB, což je v pásmu stability. Důvody jsou kurzové a také současné politické riziko. Reálný růst HDP ve třetím čtvrtletí 2019 rostl 4,7%, což je velmi dobré, ale inflace z listopadu na prosince 2019 vzrostla o 0,6% a vykázala 4% růst. Z toho vyplývá, že nejdůležitější start do tohoto roku bude zveřejnění reálného růstu HDP za čtvrtý kvartál 2019, který znázorní růst ekonomiky při relativně vysokém růstu inflace. GKI index obchodní důvěry a ekonomického sentimentu vykazují postupné snižování očekávání výraznějšího růstu ekonomiky.
Index burzy v Budapešti v roce 2019 zaznamenal 17,74% růst. Při bližším pohledu, výraznější růst byl zaznamenán až v říjnu 2019. Tento index směrován malou skupinou společností, které mají v tomto indexu největší procentuální zastoupení. Zpracovatelská společnost ropy MOL klesla o 4%, na základě očekávání mírného poklesu tržeb v 2019 a 2020 a až 19% poklesu zisku v roce 2019. Druhou společností je OTP banka, která rostla v 2019 21,7% a stojí za hlavní hnací silou celého indexu. Důvodem jsou výrazný růst ziskovosti, tržeb, velikost a ziskovost z objemu poskytnutých úvěrů při nízkých sazbách.
Varšavská burza
Reálný růst HDP zaznamenal 0,7% pokles růstu ve třetím čtvrtletí na 3,9%. Poslední zveřejněný rating je A-, což je lepší ohodnocení oproti Maďarsku. Prosincová CPI inflace vykázala 3,4% růst, což je mnohem lepší prostředí ve srovnání s Maďarskem. Tezi potvrzuje i PMI výrobní index, který si v prosinci polepšil na 48 bodů a je jen mírně pod hranicí kontrakce (50 bodů). Stejně jako PMI, i průmyslový sektor zaznamenal výrazné polepšení v prosinci.
Index burzy ve Varšavě v roce 2019 zaznamenal 5,56% pokles, který se během roku vícekrát odrazil od silného supportu 2045 bodů. Největší váhu indexu zastupují společnosti, v nichž velký balík akcií je držen státem. PKO Bank Polski (největší polská banka) vykázala 12,69% pokles po výrazně klesajících tržbách i ziscích, které mají pokračovat i v roce 2020. PKN Orlen (Zpracovatelský společnost ropy) poklesl 20,65% a PZU (polská pojišťovna) vykázala mírnější 8,82% pokles.
Ekonomicky a investičně nejlepší země V4 je Česká republika s ratingem Aa3, který je nejvyšší ze zemí V4. Růst CPI inflace se dlouhodobě drží jen mírně nad 3%. Reálný Růst HDP ve třetím čtvrtletí 2019 vzrostl o 0,3% na 2,8%, což je při započtení inflace pozitivní růst. Na druhé straně stojí předstihové indikátory jako ekonomický sentiment, který od začátku roku klesá a PMI, který je v zóně kontrakce, ale nad 40 body. Z toho vyplývá, že ekonomika by měla pomalu zpomalovat.
Index pražské burzy v roce 2019 rostl více než 11%. Největší zastoupení na tomto indexu, více než 20%, má rakouská banka Erste, jejíž cena akcií v roce 2019 rostly 14,73%. I přes klesající trend čistého příjmu, tržby rostou, což předznamenává prosazování politiky dosahování zisku z rozsahu. Druhou společnost je ČEZ, který rostl o 18%. Největší energetická společnost ve střední a jihovýchodní Evropě je regulována a z velké části vlastněná státem, a to do značné míry svazuje ruce managementu v dosahování zisku.
Bratislavská burza
Rating Slovenska je A2, který je druhý nejvyšší po ČR. Důvodem relativně vysokého ratingu je přijetí měnové unie, čímž bylo výrazně sníženo kurzové riziko. CPI inflace rostlo v prosinci 3%. Za pozornost stojí bližší pohled na jadernou CPI inflaci, očištěný o volatilní produkty jako komodity nebe potraviny, která vykázala zvýšení růst o 0,2% na 2,9%. Ekonomická aktivita vykazuje pomalé zhoršování prostředí, což je způsobené zejména vysokou zaměstnaností, která tlačí mzdy vzhůru a na druhé straně zpomalující automobilový sektor, který se Může promítnout do omezování výroby na Slovensku.
Index Slovenské burzy loni rostl 5,65%. Slovenská burza není příliš rozvinutá nasvědčuje tomu i žalostný počet, který zahrnuje index. Většina společností je majoritně vlastněna zahraničními společnostmi obchodované v malých objemech. Akciová společnost Tatry Mountain Resort vykázala 23%, ale akcie se neuzavírají na základě vypsaných nabídek na burze ale přímým nákupem za předem předepsanou cenu. Druhá největší společnost, která vykázala 18% růst VUB banka, která je 97% vlastněna italskou bankou Intesa. A nakonec třetí největší společnost je Slovnaft, který rostl 6,47%, ale je 100% vlastněný maďarskou společností MOL.
Konsenzus očekávání analytiků na vývoj měn:
Lukáš Baloga
Finančním trhem se začal aktivně zabývat už na vysoké škole. Při studiu na Ekonomické univerzitě v Bratislavě pracoval více než rok na pozici junior analytik a následně na pozici člena investičního výboru. Aktivní sledování finančních trhů aplikuje na investování do různých finančních nástrojů. Na finančních trzích se věnuje zejména makroekonomickému dění a jeho aplikování na trhy.
Profit Level
ProfitLevel poskytuje klientům komplexní investiční služby po celém světě. Prostřednictvím profesionální platformy mají možnost obchodovat Forex, komodity, akcie a indexy. Nejčastěji využívají obchodování CFD kontraktů, které téměř dokonale kopírují cenu podkladového aktiva. Jednoduché a zároveň propracované rozhraní je vhodné pro každého, od začínajících obchodníků, až po ty pokročilé.
Více na https://profitlevel.com/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?