Wyplosz: Dolar už není benevolentní diktátor, ale i tak nebude ještě dlouho ohrožen
Jak Obamova, tak Trumpova vláda „provedla kroky, které podkopávaly mezinárodní roli dolaru“. Ten si i přesto drží dominantní pozici a „sny o alternativách zůstávají stále jen sny“. Na stránkách VoxEU to tvrdí známý evropský ekonom Charles Wyplosz s tím, že tento stav může přetrvávat i celá desetiletí.
Jaké vlastnosti musí mít měna, která si získá široké mezinárodní použití a významné pozice ve světové ekonomice? Podle ekonoma musí být především stabilní, což znamená nízkou inflaci. Musí to také být měna velké země, která má velký podíl na globálním obchodu a financích. Musí stát na hlubokých a efektivních domácích trzích, které jsou „chytře regulovány nezávislými orgány“.
Dolar byl podle ekonoma po dlouhou dobu vnímán jako „benevolentní diktátor“, i když Spojené státy jej občas používaly k prosazení své moci. Americká vláda si ale byla vědoma, že pozice dolaru není vytesána do kamene a i tato měna si ji musí zasloužit. Takže například během krize roku 2008 bylo s americkými pobočkami zahraničních bank jednáno stejně jako s bankami domácími. Spojené státy také v té době poskytovaly dolarovou likviditu řadě zahraničních centrálních bank.
Jenže v poslední době Spojené státy používají dolar k prosazení svých politických cílů stále častěji. Například trestají všechny banky, které se snažily obejít embargo uvalené na Írán, a takové pokusy o prosazení své moci za vlastními hranicemi budí ve světě kritiku. A to nejen v zemích, jako je Rusko nebo Čína, ale i u těch, které jsou považovány za přátele Spojených států. K tomu se přidává klesající význam americké ekonomiky ve světovém hospodářství a výsledkem jsou podle Wyplosze stále větší snahy o přechod na jinou globální měnu. Jenže snahy jsou jedna věc a realita druhá.
V tuhle chvíli by pozici dolaru mohlo ohrozit jen euro nebo čínské renminbi, a to díky velikosti evropské a čínské ekonomiky. Jenže čínská měna stále není plně konvertibilní. Největší čínské banky jsou vlastněny státem a finanční trhy nejsou ani volné, efektivně regulované a ani bez vlivu vlády. Měnu, která je celkově pod silným vlivem státu, pak dolar nahradí jen těžko. Tím spíš, že jde o stát bez výrazné dělby moci a nezávislých institucí.
Euro by na tom mohlo být teoreticky lépe, ale ani dvacet let po jeho vytvoření se projekce optimistů nenaplňují. Jak totiž ukázala poslední krize, souvisí s ním stále vážné nedostatky včetně neexistence věřitele poslední instance, nedostatečného bankovního dohledu, hlubokých politických rozkolů či efektivního krizového plánování. Podle ekonoma to jsou důvody, proč se krize v Evropě šířila jako nákaza a výsledkem jsou i neustálé pochyby o samotné životaschopnosti eura.
„Takže si musíme vystačit s dolarem. Jeho vazba na zlato byla zrušena v roce 1971 a od té doby sloužil dobře, i když ne dokonale,“ píše Wyplosz. Spojené státy doposud své privilegium nezneužívaly „přehnaně často“, ale to se nyní mění. Rostoucí protekcionismus a absence vážného vyzyvatele dolaru může vést k tomu, že ono zneužívání bude stále častější. A výsledkem by mohly být vážnější problémy v mezinárodním obchodu. Mohlo by to motivovat evropské politiky, aby konečně dali euro do pořádku?“ ptá se nakonec ekonom.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Wyplosz: Dolar už není benevolentní diktátor, ale i tak nebude ještě dlouho ohrožen
- Posledních 14 let nebyl standard. Budoucnost nebude pro investory už tak optimistická, domnívá se Marks z Oaktree Capital
- Otys (TOP09): Ekonomika na tom není dobře a bude ještě hůř, ale na tak zle, aby se zaváděly nové daně
- Otys (TOP09): Ekonomika na tom není dobře a bude ještě hůř, ale na tak zle, aby se zaváděly nové daně - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Warren Buffett: Akcie už nejsou tak levné, jako jediné ale mají budoucnost
- FED: Sazby už nižší nebudou. Na jejich růst si ale obchodníci musejí ještě počkat
Benzín a nafta 22.12.2024
Natural 95 35.64 Kč | Nafta 34.79 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory