Stavební spoření: O stavebko začněte pečovat už od ledna. Získáte víc
Svátky jsou dávno za námi a rok 2020 nás vtáhl do každodenního dění. Je tedy nejlepší čas hledět dopředu. S tím souvisí i financování bydlení. Právě nyní je ta správná chvíle na založení stavebního spoření.
Na stavebko si lidé často vzpomenou až ke konci roku a přemýšlejí, zda si uložili dost, jestli si ho mají rychle založit nebo na jak vysokou státní podporu s uspořenou částkou dosáhnou. Leden je však u svědomitějších správců vlastních financí daleko příhodnějším měsícem k uzavření smlouvy. Když budou měsíčně odkládat 1 700 korun, dosáhnou na plnou státní podporu, aniž by museli během roku myslet na mimořádný vklad.
Výhodou uzavření smlouvy na začátku roku jsou i některé prémie a bonusy, které stavební spořitelny klientovi připisují za pravidelné spoření.
„Pokud lidé nechají stavební spoření až na závěr roku, může se stát, že jim peníze v rodinném rozpočtu budou nakonec chybět. Je rozdíl dát dvanáctinásobek sjednané měsíční úložky najednou, nebo platit plánovaně necelé dva tisíce korun měsíčně. Státní podporu sice získáte i v případě, že si smlouvu uzavřete až koncem roku, ale nejlepší čas pro založení stavebka je v lednu,“ upřesňuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Pro domácí peněženku je lepší spořit pravidelně po menších částkách během celého roku. Nezatíží to jednorázově rodinný rozpočet a také to vede k zisku státní podpory. Aby klient dosáhl na její maximální výši dva tisíce korun, musí během roku naspořit alespoň 20 tisíc korun, což odpovídá měsíční úložce ve výši 1 667 korun. Lidé by ale neměli zapomínat ani na možné poplatky.
„Rozhodně platí, že než mít peníze schované v matraci je výhodnější založit si stavební spoření a své finanční prostředky tak lépe zhodnotit. Na stavebním spoření je vyšší úročení než na běžných účtech. Proto je lepší peníze na stavebko poslat hned na začátku roku, aby se úročily co nejdéle. Pokud totiž budete spořit pravidelně, na konci roku získáte na úrocích víc, než když vložíte prostředky v prosinci,“ uzavírá Jiří Šedivý.
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.
Asociace českých stavebních spořitelen vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.
Více informací na: www.acss.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Stavební spoření:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun