Nálada spotřebitelů je na svém nejnižším bodě od září roku 2014
Důvěra v české ekonomice zahájila letošní rok poklesem, a to jak v podnikatelském sektoru, tak u spotřebitelů.
Indikátor celkové důvěry v tuzemské ekonomice je na nejslabší úrovni od května roku 2014.
Vývoj důvěry v české ekonomice za několik uplynulých měsíců podporuje očekávání, že tempo růstu HDP v závěru roku 2019 dále zpomalilo, a další zpomalení růstu české ekonomiky lze v celoročním vyjádření očekávat i letos.
Při pohledu na jednotlivé sektory ekonomiky je patrné zhoršení nálady v průmyslu a stavebnictví, zlepšení naopak hlásí obchod a služby. Výrazně se zhoršila nálada mezi spotřebiteli, jež je dle lednového průzkumu nejslabší od září roku 2014.
V případě průmyslu se zhoršilo hodnocení poptávky včetně té zahraniční.
Nálada v tuzemském průmyslu se vrátila na svou úroveň z loňského listopadu, což z historického pohledu znamená nejslabší úroveň důvěry od srpna 2013.
Na aktivitu v tuzemském průmyslu má nepříznivý dopad slabší hospodářský růst na našich hlavních exportních trzích, slábne ale i poptávka ze samotné české ekonomiky.
Ze čtvrtletního průzkumu ČSÚ je zřejmé, že nedostatečná poptávka je nyní již s přehledem hlavní bariérou růstu produkce v tuzemském průmyslu.
Zastávám nicméně názor, že zlepšení situace na poli obchodních vztahů mezi USA a Čínou by mohlo v dalších měsících náladu v tuzemském průmyslu zlepšit skrze zlepšení situace v mezinárodním obchodě.
Do poklesu nálady spotřebitelů se promítají především jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Nálada spotřebitelů je na svém nejnižším bodě od září roku 2014.
V případě spotřebitelů stále platí konstatování, že situace na tuzemském trhu práce zůstává příznivá a v tomto smyslu by se nálada spotřebitelů nijak zvlášť zhoršovat nemusela.
Náladu v posledních měsících zjevně zhoršovaly nejistoty spojené s vývojem ve světové ekonomice a jejich možný dopad na tuzemskou ekonomiku, a tím i na finanční situaci domácností.
Očekávám, že se zprávy ze světové ekonomiky a zejména z eurozóny budou v letošním prvním pololetí postupně zlepšovat, což by se mělo pozitivně projevit i na náladě tuzemských spotřebitelů.
Celkový vzkaz z průzkumu nálady v tuzemském ekonomice lze nicméně interpretovat tak, že růst české ekonomiky v závěru loňského roku zpomalil a na samotném počátku roku letošního se situace nezlepšila.
Za celý rok 2020 čekám další zpomalení celoročního růstu HDP, v mezičtvrtletním vyjádření by ale tempo růstu české ekonomiky mělo v průběhu letošního roku začít oživovat.
Odhaduji, že loni růst HDP České republiky zpomalil na 2,5 %, po růstu 2,8 % vykázaném v roce 2018.
Letos by měl růst HDP zpomalit do oblasti 2 %, můj konkrétní předpoklad činí 1,9 %.
Mezičtvrtletní tempo růstu HDP by se ale v průběhu letošního roku mělo začít oživovat v návaznosti na obdobný vývoj v eurozóně.
V roce 2021 by mělo následovat oživení celoročního růstu české ekonomiky, můj odhad pro růst HDP v roce 2021 činí 2,4 %.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf v bodech krát Kč
- DAX (GDAXI) - aktuální graf akcie DAX (GDAXI) v bodech
- S&P 500 (GSPC) - aktuální graf akcie S&P 500 (GSPC) v bodech
- Dow Jones (DJI) - historický graf v bodech
- S&P 500 (GSPC) - historický graf v bodech
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada