Premiér Babiš navštívil Jihomoravský kraj, řešil investice do nemocnic a dopravní infrastruktury
Náročný celodenní program návštěvy Jihomoravského kraje zahájil premiér Andrej Babiš v doprovodu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha návštěvami Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny. V obou stěžejních jihomoravských zdravotnických zařízeních předsedu vlády zajímaly především investiční plány do následujících let a problémy, které tíží jejich zaměstnance.
„Navštívili jsme dvě nemocnice, které jsou úplně jiného charakteru. Nemocnice u svaté Anny má historicky ekonomické problémy, ale nový ředitel má jasný plán. Chce novou dialýzu, nový urgentní příjem za 100 milionů, na zateplování budov 50 milionů z programu Ministerstva životního prostředí, přístrojovou techniku za 100 milionů ročně,“ uvedl premiér Babiš. Vláda chce zadlužené nemocnici pomoci úvěrem ve výši 1,3 miliardy korun s desetiletou splatností a výhodným úrokem. Nové investice do modernizace by pak měly pomoci zvýšit její příjmy.
Také Fakultní nemocnice Brno má připravené velké projekty, na které bude chtít finanční podporu od státu. Už řadu let plánuje výstavbu nové porodnice, chce vybudovat nový centrální urgentní příjem, transplantační jednotku či novou ústřední lékárnu pro distribuci léčiv. Jen výstavba nové, moderní porodnice vyjde na více než 1,9 miliardy korun.
„Registrace na tuto investici proběhne na vládě v únoru. Je tam jasný plán, kdo to bude platit, jak to všechno bude organizováno. Dostal jsem od pana ředitele přehled s finančními požadavky. V roce 2020 je to 200 milionů, v roce 2021 255 milionů, v roce 2022 1,35 miliardy,“ konstatoval předseda vlády, který se chce postupně seznámit s investičními plány všech čtrnácti státem spravovaných nemocnic, aby bylo možné tyto investice zohlednit při přípravě státního rozpočtu na rok 2021 a rozpočtového výhledu na další roky.
Předseda vlády se poté v Univerzitním kině Scala zúčastnil semináře Ministerstva pro místní rozvoj a Jihomoravského kraje k rekodifikaci stavebního práva. S ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou vysvětlovali přítomným starostům, zástupcům kraje a dalším pozvaným hostům principy chystané reformy. „Jde o to, abychom zjednodušili postup dotčených orgánů, a v tomto směru tlačím paní ministryni, aby už od roku 2021 došlo k nějakému posunu, aby se stavební řízení zrychlilo. A doufám, že i opozice a všichni v naší zemi máme zájem, abychom opravdu stavěli,“ poznamenal Andrej Babiš.
V sídle Nejvyššího správního soudu na brněnském Moravském náměstí se premiér Babiš společně s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou zajímal o problém přetíženosti soudu. Tato instituce je totiž zahlcena množstvím podání, což neúměrně protahuje délku řízení. Předsedu Nejvyššího správního soudu Michala Mazance předseda vlády ujistil, že vláda má zájem situaci vyřešit, a to připravovanou novelou zákona.
„Je důležité, abychom jako stát vytvořili podmínky pro Nejvyšší správní soud, aby zkrátka rozhodoval ideálně do jednoho roku. A to se dnes neděje, protože rozhoduje i o věcech, o kterých by neměl. Měl by rozhodovat o důležitých věcech,“ prohlásil premiér Babiš.
V doprovodu ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla pak předseda vlády zavítal do sídla Ředitelství silnic a dálnic, závod Brno. Od jeho ředitele Davida Fialy vyslechli zástupci vlády informaci o stěžejních projektech výstavby dopravní infrastruktury v regionu, jako jsou dokončení modernizace D1, urychlení dostavby dálnice D52 k hranicím s Rakouskem či dostavba velkého městského okruhu v Brně. Například výstavba obchvatu Mikulova by měla být zahájena v roce 2021.
„Od chvíle, kdy jsme přišli do vlády, se nestalo, aby nebyly peníze na výstavbu dálnic,“ prohlásil premiér Babiš s tím, že jeho vláda dohání dědictví vlád předešlých, kdy se zahajovalo jen minimum nových klíčových dopravních staveb. Rychlejšímu postupu prací brání i obstrukce ekologických aktivistů a dalších organizací, upozornil premiér a jako příklad uvedl Děti Země, které nedávno opět zablokovaly dostavbu posledního chybějícího úseku dálnice D1 u Přerova.
Na závěr oficiálního programu se premiér Babiš spolu s vicepremiérkou a ministryní financí Alenou Schillerovou v univerzitním kampusu Bohunice setkal s rektorem Masarykovy univerzity Brno Martinem Barešem. Nejvyšší představitel druhé největší české univerzity je seznámil s projektem Simulačního centra Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Jedná se o unikátní pracoviště pro výuku budoucích lékařů a dalších zdravotnických profesí, které bude simulovat za pomoci nejmodernějších technologií, robotizace a umělé inteligence reálné nemocniční prostředí od urgentního příjmu přes klíčová nemocniční pracoviště až po standardní nemocniční pokoje. Výuka studentů by se tu měla rozběhnout od září 2020.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun