Kdo byl Sulejmání: V Íránu mučedník a superhrdina, pro USA terorista
Pro většinu světa byl teroristou, ve své zemi téměř za poloboha. Kásim Sulejmání (či Qasem Soleimani) byl v Íránu označován za hrdinu a íránský duchovní vůdce Ajatolláh Alí Chameneí ho kdysi nazval "živým mučenídkem revoluce". Svým vystupováním si "stínový velitel" získal podporu íránských vojsk a jeho zabití na rozkaz Donalda Trumpa přijde dle slov Alí Chameneího Ameriku draho.
"Odchod Sulejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší," uvedl Chameneí v prohlášení. Kásim Sulejmání měl ve své zemi větší politický vliv než ministr zahraničí Javad Zarif.
Když během války s Irákem v letech 1980 až 1988 získávala revoluční garda politickou a ekonomickou moc v zemi, sílil i vliv Sulejmáního. Podnikal mise za nepřátelskými liniemi a získal si podporu většinové šíitské populace.
Sulejmání stál v čele elitních vojenských jednotek Kuds Islámské revoluční gardy a stál za téměř všemi íránskými tajnými operacemi, a to i v zámoří. Díky němu íránský vliv prosakoval také do konfliktů v Sýrii a Iráku. Zatímco v Íránu opěvovali jeho charisma, odvahu a vojenské zásluhy, pro Spojené státy byl nejvyšší íránský generál synonymem nemilosrdného zabijáka.
"Bojoval celý svůj život. Jeho vojáci ho milují. Je to tichý, charismatický chlap, strategický génius a taktický operátor," uvedl pro CNN analytik národní bezpečnosti, zpravodajských informací a terorismu generál Hertling. Osobnost Sulejmáního si mytizovali jeho stoupenci i protivníci a byl považován za nedotknutelného a nezničitelného.
Sulejmání bojoval proti Islámskému státu přímo v "poli" a tajně pronikal z Iráku a zase zpátky, aby pomohl šíitským iráckým silám bojovat s extremisty. Američané se domnívali, že byl zapojen i do spiknutí na americké půdě, když se důstojníci Kuds roku 2011 pokusili zavraždit velvyslance Saudské Arábie ve Spojených státech Adela Al-Jubeira.
Snažil se přetvořit Blízký východ ve prospěch Íránu, pracoval jako zprostředkovatel moci a strůjce vojenské síly. Stál v čele militantních skupin, které měly na svědomí zabití stovek Američanů v Iráku. USA Sulejmáního odsoudilo za jeho roli v podpoře Assadova režimu a navádění k terorismu, pro většinu světa byla ale neviditelným, stínovým vojákem, řídícím tajné operace a agenty.
Sulejmánímu byly připisovány plány útoků na americké diplomaty a členy služeb v Iráku a Američané ho obviňovali z útoků na koaliční základny v Iráku. Íránský generál svůj postup do čela země začal připojením se k Islámské revoluční gardě určené k ochraně nové republiky a prosazování ideologických cílů. Podobu islámské republiky pomáhal také utvářet.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?