Které investice jsou historicky nejúspěšnější?
Dosažení rozumného výnosu je dnes pro mnohé investory problém. Dlouhý investiční horizont je pak problém téměř pro všechny. Která aktiva v dlouhodobém horizontu nejvíce vydělávala a která mohou být v budoucnu bezpečným přístavem?
Studie The Rate of Return on Everything: 1870-2015 publikovaná v srpnu v magazínu Quarterly Journal of Economics si dala za úkol sledovat výnosy akcií, realit a státních dluhopisů v 16 zemích v daném časovém období a může být považována za jeden z nejkomplexnějších souborů dat týkajících se výkonnosti jednotlivých investičních aktiv (jakkoli je poněkud zarážející, že autoři vynechali zlato).
Výsledek není příliš překvapivý. Nejvíce v posledních 150 letech vynášely akcie a nemovitosti. Akcie jsou mnohem více volatilní a citlivější na ekonomický vývoj, přičemž velký podíl na jejich celkové výkonnosti mají dividendy.
Ze studie také vyplývá, že dluhopisy jsou mnohem volatilnější, než by možná mnozí čekali, přičemž nyní žijeme v době pro dluhopisy neobvykle příznivé.
V roce 2018 vlastnilo nemovitost asi 64 % Američanů (Němců jen 51 %). Více než polovina Američanů má také akcie, ale až 84 % hodnoty v akciích drží 10 % nejbohatších lidí. Akcie a nemovitosti pak tvoří více než polovinu celkových aktiv v držení amerických domácností.
Podceňované nemovitosti
Na rozdíl od Roberta Shillera, který v minulosti hodnotil výnosnost nemovitostí pouze na základě cenového zhodnocení, autoři studie brali v potaz také takzvané imputované nájemné, což znamená, že se "počítá s nájemným, které by nemovitost vydělala na trhu s nájemným". Berou je v úvahu také výpočty spotřebitelské inflace a jeho přičtení k hodnotě nemovitosti výrazně navyšuje její výnosnost, podobně jako dividendy u akcií.
"Je to právě nájemné, které stojí za většinou výnosů z nemovitostí. Pokud se podíváte na trh s nájemním bydlením, zjistíte, že se obvykle neřídí ekonomickými cykly, z čehož pramení stabilita," říká Oscar Jorda, ekonom ze sanfranciského Fedu a jeden ze spoluautorů studie.
Mezi lety 1870 a 2015 vydělaly akcie ročně v průměru 8,5 % a nemovitosti 6,1 %. Mezi lety 1980 a 2015 se tento rozdíl ještě rozšířil (akcie +9,3 %, nemovitosti +5,9 %). Volatilita akcií vyjádřená směrodatnou odchylkou ale byla více než 20 %, zatímco směrodatná odchylka výkonnosti u bydlení byla 9-10 %. Nemovitosti tak poskytují zajímavé zajištění.
Dluhopisy na vrcholu
Dluhopisy a pokladniční poukázky ve sledovaném období vydělaly investorům ročně 2,9 %, respektive 2,2 %. Od roku 1980 však dluhopisy zaznamenaly roční výkonnost 5,9 %, což bylo způsobeno zejména propadem úrokových sazeb v posledních letech. Tento stav však není trvale udržitelný, dříve nebo později musí dojít k návratu k normálu. Jeden takový příklad historie pamatuje, v období mezi rokem 1870 a první světovou válkou také došlo k pádu úrokových sazeb.
Investiční horizont 150 let je dlouhý i pro Warrena Buffetta, i tak z něj ale lze čerpat ponaučení. Dá se například očekávat, že dluhopisy i akcie v následujících letech nebudou dosahovat na dlouhodobé průměrné výnosy. Nemovitosti podle autorů studie mohou být bezpečným přístavem při dalších krizích a medvědích trendech.
Další článek: Akcie vs. dluhopisy aneb Jak dnes sestavovat investiční portfolio
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Které investice jsou historicky nejúspěšnější?
- Vloni byla při lákání přímých zahraničních investic nejúspěšnější Británie, dařilo se strojírenství
- Trump je historicky prvním prezidentem USA, který čelí podruhé impeachmentu. Kongres schválil ústavní žalobu
- Trump je historicky prvním prezidentem USA, který čelí podruhé odvolání. Kongres schválil ústavní žalobu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets