Vývoj na devizovém trhu v 50. týdnu (9.12.-13.12.2019)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Spotřebitelská inflace v listopadu zrychlila na 3,1 % r/r (nejrychlejší růst za více jak 7 let)
EZ - Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny - hlavní sazba 0,00 %
US - Americká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny v rozmezí 1,50 - 1,75 %
VB - Parlamentní volby vyhrála Konzervativní strana s absoultní většinou v Dolní sněmovně
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Zasedání bankovní rady České národní banky
DE - Index podnikatelského klimatu Ifo (prosinec)
EZ - Kompozitní index PMI (prosinec) - předběžný odhad
US - Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu (listopad)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- K obchodování koruny vůči euru v tomto týdnu je těžké napsat něco nového. Pohyby koruny se omezovaly primárně do rozpětí několika haléřů těsně nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Na finančních trzích se v závěru tohoto týdne zlepšila nálada poté, co byla zveřejněna zpráva, že USA s Čínou uzavřely první fázi obchodní dohody a také, že ve Velké Británii vyhrála s absolutní většinou v Dolní komoře Konzervativní strana. Z toho by sice měly profitovat středoevropské měny, avšak vzhledem k tomu, že příští týden ve středu zasedá Česká národní banka (ČNB), tak výraznějších pohybů koruny se spíše dočkáme až ve druhé polovině příštího týdne. A i to je s otazníkem.
- Tento týden byl bohatý na čerstvé domácí statistiky, které opět potvrdily současný duální charakter české ekonomiky. Říjnová čísla z průmyslu (- 0,1 % m/m a -0,4 % r/r po očištění o pracovní dny) nevyzněla příliš optimisticky, a to ani ne tak kvůli mírnému snížení produkce, jako kvůli poklesu nových zahraničních zakázek. Právě vývoj nových průmyslových zakázek v kombinaci s poklesem listopadového indexu PMI a stále slabými čísly z Německa naznačují, že průmyslová produkce v závěru letošního roku poklesne. Růst stavební produkce se v posledních měsících i s ohledem na silnou statistickou základnu z loňského roku zastavil (v říjnu -0,6 % m/m a -0,3 % r/r). Přebytku obchodní bilance v zahraničním obchodě (7,2 mld. korun) v říjnu významně pomohla meziročně levnější ropa. Podíl nezaměstnaných osob setrval v listopadu na 2,6 %. Další pokles nezaměstnanosti je již v podstatě vyloučený, když v prosinci s ohledem na negativní sezónnost počet nezaměstnaných vzroste.
- Spotřebitelská inflace v listopadu významně zrychlila na 3,1 % r/r, což je nejrychlejší růst za posledních více jak sedm let. Za růstem cen stály primárně spotřebitelsky citlivé položky – potraviny a energie. Zrychlení inflace v listopadu zároveň mírně zvýšila šance, že bankovní rada České národní banky (ČNB) na prosincovém zasedání odhlasuje zvýšení úrokových sazeb. Minimálně to lze očekávat od jestřábí části bankovní rady – T. Holub, V. Benda. Jednoznačně pravděpodobnějším scénářem však přes akcelerující inflaci zůstává stabilita sazeb, a to s ohledem na zpomalující domácí ekonomiku a zahraniční rizika. V souhrnu za celý letošní rok dosáhne inflace 2,8 %.
Vývoj USD/CZK
- Koruna vůči americkému dolaru posílila a ve středu večer po zasedání Americké centrální banky (Fed) zamířila pod hranici 23 CZK/USD. Zisky následně ještě rozšířila ve čtvrtek pozdě večer poté, co byla zveřejněna informace, že USA s Čínou uzavřely první část obchodní dohody a zároveň byly zveřejněny předběžné výsledky britských parlamentních voleb. Zkraje pátečního odpoledne se obchodovalo těsně nad hladinou 22,80 CZK/USD.
- Ve středu proběhlo v tomto roce poslední zasedání Fedu, na kterém američtí centrální bankéři ponechali v souladu s předpoklady úrokové sazby beze změny (hlavní sazba v rozmezí 1,50 – 1,75 %). Ekonomická aktivita podle Fedu roste mírným tempem, trh práce zůstává silný, slabé jsou naopak investice. Tzv. mediánový odhad ukazuje na stabilitu sazeb v příštím roce, realita však může být odlišná. Na tiskové konferenci J. Powell mimo jiné prohlásil, že pokud by měl Fed sazby zvýšit, tak by potřeboval vidět významný a trvalý růst inflace, což je v příštím roce poměrně dost nepravděpodobné. I nadále očekáváme, že Fed v příštím roce přikročí ještě k minimálně jednomu snížení sazeb.
Vývoj PLN/CZK
- Na měnovém páru koruny vůči polskému zlotému se v tomto týdnu obchodovalo v širším okolí hladiny 5,95 CZK/PLN.
- Makroekonomický kalendář v Polsku byl v tomto týdnu prázdný s výjimkou pátku, kdy byl zveřejněn finální výsledek spotřebitelské inflace za listopad (0,1 % m/m a 2,6 % r/r). S ohledem na situaci na pracovním trhu v Polsku není překvapivé, že výrazně rychlejší růst si v listopadu připsaly služby (5,3 % r/r), zatímco růst cen zboží (1,7 % r/r) byl pozvolnější. K významnějšímu nárůstu inflace výrazně nad 3 % pravděpodobně dojde na začátku příštího roku, a to s ohledem na ceny energií. Většina členů Polské centrální banky (NBP) již však dopředu jasně avizovala, že zrychlení inflace považuje za dočasné a nehodlá na něj reagovat úpravou sazeb.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které ve středu večer po zasedání Americké centrální banky (Fed) nejprve posílilo nad hladinu 1,11 USD/EUR. Krátce euro posílilo i ve čtvrtek odpoledne po zasedání Evropské centrální banky (ECB) a potom výrazněji ve čtvrtek pozdě večer, když reagovalo na informaci, že USA s Čínou uzavřely první fázi obchodní dohody a také na výsledky parlamentních voleb ve Velké Británii. Testováním hladiny 1,12 USD/EUR se euro posunulo na čtyřměsíční maximum. V pátek zkraje odpoledne se kurz nacházel v blízkosti hladiny 1,118. Tyto řádky jsou psány před odpoledními daty z USA (maloobchodní tržby), které mohou s kurzem ještě významněji zahýbat.
- Makroekonomickou událostí číslo jedna bylo v tomto týdnu čtvrteční zasedání ECB, kde poprvé v roli prezidentky vystoupila Ch. Lagardeová. ECB ponechala sazby beze změny. Výsledek zasedání lze shrnout ve čtyřech základních bodech. (1) V eurozóně začínají být pozorovány mírné známky hospodářské stabilizace. Prorůstové nastavení měnové politiky však zůstává nezbytné. (2) V příštím roce proběhne strategické přezkoumání měnové politiky ECB včetně možnosti úpravy inflačního cíle. (3) ECB bude provádět kvantitativní uvolňování (program APP v měsíčním objemu 20 mld. eur + reinvestice ze splatných cenných papírů) a obecně udržovat uvolněnou měnovou politiku tak dlouhou, než nebude inflace dostatečně blízko a udržitelně u inflačního cíle. (4) V nové makroekonomické prognóze ECB v příštím roce počítá s růstem HDP i inflace shodně o 1,1 %.
- Pozitivní zprávou byla pro euro informace o uzavření první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Dohoda obsahuje, že USA nezavedou další cla na dovoz především spotřebního čínského zboží a zároveň sníží již uvalená cla na čínské produkty. Na druhé straně Čína bude v příštím roce nakupovat více amerických zemědělských produktů. Pozitivní zprávou pro euro i pro finanční trhy byl výsledek voleb ve Velké Británii, kde konzervativci získali absolutní většinu. Je tak již téměř jisté, že velká Británie opustí EU k 31.1. 2020. Vyhráno však ještě rozhodně není, když v přechodném období budou probíhat další jednání o detailním nastavení vzájemných vztahů a vyjednavač za EU M. Barnier se nechal slyšet, že bude komplikované vše časově stihnout.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla