Davies: Kudy ven, když má monetární politika jen omezený prostor
S tím, jak se prodlužuje současný ekonomický cyklus, sílí diskuse o tom, jak pomoci ekonomice v případě, že se dostaví útlum či dokonce recese. Monetární politika má podle řady názorů jen omezený prostor kvůli tomu, jak nízko se nyní nacházejí sazby a tudíž jak malý je prostor pro jejich další pokles. Navíc panují obavy z toho, že netradiční nástroje typu kvantitativního uvolňování nebudou mít potřebnou efektivitu. Naděje se tak mnohdy obracejí směrem k politice fiskální. Známý ekonom a investor Gavyn Davies k tomu na stránkách Financial Times podotýká, že pokusy o jednorázové fiskální stimulace vedou často k tomu, že jejich efekt se projeví s příliš velkým zpožděním. Jaké tedy může být řešení?
Davies tvrdí, že kvůli popsané situaci roste zájem o takzvané automatické fiskální stabilizátory. Na jejich výhody poukazují někteří ekonomové již velmi dlouhou dobu. Mezi tyto stabilizátory se přitom nejčastěji počítá automatický vývoj výběru daní během recese, protože ten obvykle klesá rychleji než příjmy domácností a zisky firem. K tomu se přidávají různé programy podpory. Tyto stabilizátory přitom fungují rychle a jsou výsledkem toho, jak bývá obvykle nastaven daňový a výdajový systém ve vyspělých zemích.
Jak poukazuje investor, ekonomové Alisdair McKay a Ricardo Reis přišli v roce 2016 s analýzou, která potvrzuje, že automatické fiskální stabilizátory mohou být při prevenci hluboké recese skutečně efektivní. A to zejména v době, kdy má monetární politika omezený prostor pro stimulaci snižováním sazeb. Podle výsledků jejich studie je pak výdajová stránka stabilizátorů účinnější než daňová. Více totiž podporuje disponibilní příjmy nejchudších domácností.
Otázkou je, zda bychom v současné situaci neměli uvažovat o posílení těchto automatických stabilizátorů. Davies tvrdí, že k tomu bychom mohli dojít dvěma základními způsoby. První z nich by spočíval v celkovém zvýšení poměru daní a vládních výdajů na HDP. Takový krok ale podle něj není vzhledem k současnému postoji politiků a veřejnosti pravděpodobný. Je ale také možné změnit nastavení systému tak, aby se vládní výdaje automaticky zvyšovaly v době, kdy ekonomika míří do recese. Zde investor zmiňuje práci od Brookings Institution, která navrhuje „několik praktických myšlenek“.
Davies poukazuje zejména na názory ekonomky Claudie Sahmové, která navrhuje provázat vývoj nezaměstnanosti se systémem finanční podpory vybraným domácnostem. Šlo by o jakousi fiskální obdobu Taylorova pravidla aplikovaného v monetární oblasti. Investor pak zdůrazňuje, že země, které mají vyšší vládní dluhy, většinou váhají s fiskální stimulací v době recese více než ty méně zadlužené.
Christina a David Romerovi se ve své studii věnovali tomu, co je vlastně příčinou takového chování. Na jednu stranu může být plně racionální ve chvíli, kdy by stimulace zvýšila dluhy natolik, že by nastaly problémy s jejich financováním. Méně racionální může být přístup, kdy by k něčemu takovému nedošlo a stimulace by zabránila vysokým ztrátám na produktu a zaměstnanosti. Výzkum pak ukazuje, že politici dávají větší váhu samotné výši dluhů a dodatečné úvahy týkající se eventuálního dopadu stimulace na sazby jsou vedlejší.
Zdroj: FT
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Kdo má dnes svátek?
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Davies: Kudy ven, když má monetární politika jen omezený prostor
- Japonský jen značně oslabil v reakci na změnu monetární politiky
- Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu - Siegel
- Na vyšší míře inflace má podíl také rozpočtová politika vlády, ČNB má omezené možnosti
- Brazílie: Evropa a USA mají neférovou monetární politiku
- Michal Kubal: Když politici komunikují jen přes sociální sítě, nečelí nepříjemným dotazům (Video)
- Podcast: Monetární politika funguje, fiskální politika zatím pokulhává
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti