(Kurzy.cz)
Necelých 60 procent Čechů nakupuje online, za posledních deset let je předběhli Estonci a Belgičani. Češi v e-shopech pořizují hlavně oblečení a zájezdy
Do slevové akce Black Friday se letos zapojilo 61 procent ze zhruba 160 největších obchodních řetězců v ČR. Právě rovněž zhruba šedesát procent české populace má zkušenosti s nákupy online, s nimž je Black Friday v Česku nerozlučně spojen. Jak vyplývá z nových čísel Eurostatu, podíl Čechů ve věku od 16 do 74 let, kteří v roce 2018 provedli alespoň jeden nákup prostřednictvím e-shopu, činí 59 procent. Před deseti let, v roce 2008, to bylo pouze 23 procent.
Průměr zemí EU činí šedesát procent. Češi jsou v rámci EU takřka přesně na průměru. V roce 2008 byl průměr za celou EU 32 procent. Nákupy online tedy před deseti lety uskutečňoval zhruba poloviční podíl evropské populace oproti dnešku.
Nejpopulárnější jsou online nákupy v Dánsku, tak jako před deseti lety. Loni tam online nákup uskutečnilo 84 procent populace ve věku od 16 do 74 let. Nejméně populární jsou online nákupy v rámci zemí EU v Rumunsku, kde je uskuteční pouze 20 procent lidí. Před deseti lety bylo na chvostu Bulharsko, kde v roce 2008 nakupovala online pouhá tři procenta populace. Ve všech zemích EU bez výjimky došlo v posledních deseti letech k rozmachu online nakupování, nejvýraznější nastal v Estonsku, kde mezi lety 2008 a 2018 stoupl podíl populace nakupující online z pouhých deseti na 61 procent.
Právě Estonsko společně s Belgií v posledních deseti letech předběhly Česko v podílu online nakupující populace, takže Česko si oproti roku 2008 v žebříčku zemí EU dle tohoto podílu mírně pohoršilo. Z bývalého východního bloku se společně se Slovenskem dělí o druhé místo, právě za Estonskem. Obecně se na špici žebříčku umísťují bohatší ekonomiky starých zemí EU, kde obyvatelstvo disponuje vyšší kupní silou a bývá tam i lepší dostupnost rychlého internetu, případně pokrytí mobilními sítěmi nové generace.
V rámci jednotlivých druhů zboží objednávaného online se v rámci EU Češi obzvláště vysoko umisťují v případě potravin. Více než třetina Čechů loni nakupovala potraviny prostřednictvím e-shopu, což v rámci celé EU, s průměrným 25procentním podílem, stačí na třetí místo, za Británií a Estonskem. Češi online nakupují ve vyšším počtu případů také oděvy a sportovní zboží (61 procent Čechů), zájezdy a ubytování (45 procent) a potřeby pro domácnost (35 procent).
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, CZECH FUND
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Obchod a služby:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
?