Makroekonomika  |  18.11.2019 14:48:28

Okénko trhu - Výsledek obchodních rozhovorů USA-Čína stále nejistý

V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v říjnu snížily o 0,3 %, jejich meziroční dynamika dále klesla na 0,9 %. K tomuto růstu přispívají zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,5 %, zvyšovaly se i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,3 %). Naopak výrazně klesají ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků a ceny chemických produktů. Ochabující poptávka v průmyslu snižuje tlaky na růst cen, což naznačují i průzkumy mezi nákupními manažery. Rovněž aktuální cena ropy na úrovni 60 USD/barel bude i v dalších měsících přispívat k nižším cenám v chemickém průmyslu. Podobně i klesající ceny producentů v eurozóně budou přes nižší dovozní ceny působit i na inflaci výrobních cen v tuzemsku. Na počátku roku 2020 by měl postupně odeznívat i rychlý růst cen elektřiny. Zejména vlivem vyšší inflace v první polovině roku by však měl průměrný růst cen výrobců letos dosáhnout hodnoty mírně pod 3 %. Průměrný růst v příštím roce by pak měl být vlivem výše zmíněných faktorů podstatně nižší. Podrobnější informace naleznete v našem komentáři zde: https://bit.ly/2qZpOng

Dynamiku ztrácely i ceny výrobců v ostatních částech ekonomiky. Růst cen producentů v zemědělství zvolnil na 0,4 % meziročně, což bylo dáno zejména zesilujícím poklesem cen zeleniny, obilovin a olejnin. Ceny tržních služeb se v říjnu meziročně zvedly o 2 %, co představuje zpomalení o 0,7 pb proti září. Vyšší dynamiku si tak udržely jen ceny ve stavebnictví, v říjnu meziročně vyšší o 4,8 %, které jsou dlouhodobě urychlovány značným převisem poptávky po stavebních pracích nad nabídkou.

V posledních týdnech jsme byli svědky mnoha vyjádření, že americko-čínské obchodní rozhovory probíhají dobře. Zatím však nemáme k dispozici žádnou konkrétnější informaci, čí hmatatelný výsledek, stále se jen licituje. Čínský vicepremiér pro ekonomické záležitosti Liu He o víkendu telefonicky hovořil s americkým ministrem financi Stevenem Mnuchinem a obchodním zástupcem Robertem Lighthizerem, ovšem žádné detaily ani závěry tohoto rozhovoru opět nebyly zveřejněny. Z posledních vyjádření vyplývá, že americká strana tlačí na Čínu, aby zvýšila odběr zemědělských komodit, ta však chce dovézt pouze množství odpovídající poptávce. Americká strana se proto staví velmi opatrně ke zrušení dodatečně uvalených cel na čínské zboží. I přes to, že na trzích v posledních týdnech zavládlo jisté uklidnění, výsledek je stále nejistý.

Dolar od poloviny minulého týdne oslabuje. Nyní se pohybuje na EUR/USD 1,106, tedy na hodnotě slabší o 0,7 % v porovnání s minulým čtvrtkem. Koruna, která před týdnem posílila až pod EUR/CZK 25,50, nechala silnější hodnoty za sebou a v současné chvíli je kurz zhruba o deset haléřů slabší.

Autor: Luboš Růžička, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Výsledky firem - tržby, zisk







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688