Kurzy měn: Včerejší evropské obchodování na trhu eura proti dolaru bylo ve znamení mírné technické...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 17.9.2002    Kurz USD/EUR
   
- Včerejší evropské obchodování na trhu eura proti dolaru bylo ve znamení mírné technické korekce předchozích eurových ztrát, respektive dolarových zisků po úspěšném tažení americké měny na trhu s japonským jenem. Díky včerejšímu japonskému svátku byla situace na devizovém trhu klidnější, což euru pomohlo. Kurz se postupně vyšplhal z ranních hodnot kolem 0,9670 až k 0,9725 na přelomu evropského a amerického obchodování.
- Vstup amerických obchodníků na trh však již byl ve znamení opětovného posilování americké měny. Trend byl důsledkem jednak pesimistických očekávání na výsledek německého ZEW indexu, jednak dolar profitoval z oznámených dat amerických zásob. Zásoby zaznamenaly již třetí měsíc v řadě růst, což by mohlo být signálem zlepšující se hospodářské situace. Zatímco červnová hodnota byla revidována směrem vzhůru na +0,3%, v červenci byl výsledek ještě lepší: +0,4%. V závěrečné hodině včerejšího obchodního dne se tak kurz vrátil pod 0,9700, zavírací kurz činil 0,9687.
- Klíčový německý ZEW index bude zveřejněn již dnes. Jedná se o konjunkturní indikátor, který naznačuje, jak by mohl dopadnout Ifo index, který bude zveřejněn koncem měsíce. Již srpnová hodnota ZEW indexu byla velmi nízká, zářijová by však měla opět poměrně výrazně poklesnout. Již včera se trhem šířily spekulace, že se ZEW index bude pohybovat kolem 35,9 oproti srpnovým 43,4. Představitelé ZEW institutu to odmítli komentovat. Nicméně další výrazné oslabení tohoto indikátoru v řadě by jenom potvrdilo, že německá ekonomika míří opět k recesi. To by dále zdůraznilo riziko nedodržení paktu stability týkající se maximálního schodku veřejných financí jednotlivých členů EMU.
- Ze Spojených států se dnes dočkáme výsledku srpnové průmyslové výroby. Stejně jako v předcházejícím měsíci se očekává mírný růst produkce o cca +0,2%. Na základě očekávání fundamentů by tedy měl dolar proti euru i v průběhu dnešního dne spíše posilovat. To by navíc mohla podpořit čerstvá zpráva, že Irák souhlasí se vstupem zbrojních inspektorů OSN. Riziko útoku na Irák se tak mírně snižuje.
   
- Během prvních hodin včerejšího obchodního dne pokračovala česká měna na trhu s eurem v oslabujícím trendu, který v pátečních odpoledních hodinách odstartovala hrozba rozpadu současné vlády. Vládní krizi odstartoval neúspěch vlády v poslanecké sněmovně, neboť se jí nepodařilo prosadit zvýšení daní. Zejména zahraniční investoři jsou na vládní krize citliví, což se promítlo i na kurzu koruny. Zatímco první ranní kotace se pohybovaly kolem 30,35, po dvou hodinách obchodování se již kurz vyšplhal až k 30,47.
- Hladinu 30,50 včera koruna neatakovala, naopak ještě dopoledne se trend začal otáčet a koruna předchozí ztráty korigovat. V odpoledních hodinách se již dokonce obchodovalo na úrovni 30,30. Ke stabilizaci trhu přispělo mírné zklidnění situace na politické scéně, páteční ostré výroky ze strany premiéra Špidly se postupně zmírňují. Zdá se pravděpodobné, že současná vládní krize bude vyřešena bez toho, že by došlo k mimořádným volbám. Včerejší obchodní den koruna zakončila na 30,40.
- Premiér Špidla se včera vyjádřil i ke kurz české koruny, a to při příležitosti zahájení strojírenského veletrhu v Brně. Nepřiměřeně posilující koruna podle premiéra ohrožuje konkurenceschopnost českých exportérů. Při každé makroekonomické operaci je podle Špidly jedním z hledisek, které se bere v úvahu, snaha udržet kurz koruny v rozumných mezích. Premiér jednoznačně uvedl, že vláda dodrží dohody s centrální bankou týkající se kurzu koruny. Na tato Špidlova slova však domácí trh nereagoval.
- Je zřejmé, že česká koruna je v současné době zranitelná a citlivá především na politické události. Nicméně nedomníváme se, že by se situace měla vyhrocovat a koruna oslabit výrazněji nad 30,50. Naopak snaha politiků nalézt rozumný kompromis by měla vést i ke zklidnění situace na devizovém trhu a postupnému smazávání korunových ztrát směrem k 30,00. Agresivní posilování české měny je však v současné době málo pravděpodobné. Pro dnešní den očekáváme pohyb v pásmu mezi 30,20 a 30,55.
   
- Proti americkému dolaru včera koruna otevřela na slabé úrovni 31,38 a během prvních hodin obchodování dále oslabovala, když se kurz vyšplhal až k 31,45. Koruna doplatila nejenom na své oslabování proti euru, ale i na páteční posílení dolaru na trhu s eurem. V dalším průběhu včerejší seance koruna své předchozí ztráty částečně korigovala pohybem směrem k 31,20. Závěr obchodování kurz zastihl na 31,25.
- I pro dnešní vývoj kurzu koruny proti dolaru bude důležité, jakým směrem se budou ubírat politická jednání v současné vládní krizi. Zmírnění napětí by se příznivě promítlo i do tohoto trhu. Mnohem významnější pro formování kurzu koruny však bude to, jak se povede americké měně na trhu s eurem. Další posílení americké měny by totiž znamenalo oslabení měny domácí. K tomu by mohla dopomoci i dnes zveřejňovaná data. Z Německa se dočkáme ZEW indexu, který by měl dále spadnout z již velmi nízké úrovně z minulého měsíce a potvrdit pesimistický výhled německé ekonomiky. Ve Spojených státech bude zveřejněna srpnová průmyslová výroba. Očekává se její mírný růst na úrovni předchozího měsíce.
   
- Jen v pondělí proti dolaru výrazně oslabil. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 121,74. Po zahájení obchodování začala japonská měna nepatrně oslabovat. Tento trend jí pak vydržel až do odpoledních hodin, kdy se pohybovala okolo hladiny cca 122,30. Své obchodování ukončil jen na úrovni cca 122,30.
- Jen byl včera již mnohem klidnější a proti dolaru oslaboval již mírněji. Za klidnějším dnem stál také fakt, že v Japonsku se díky svátku neobchodovalo. Dolar také posiloval i díky zprávě, že Irák na své území vpustí zbrojní inspektory OSN, čímž značně snížil riziko zahájení útoku USA. Na trh také stále působila dřívější verbální intervence zástupce ministra financí. Haruhiko Kuroda prohlásil, že slabší jen je jedinou možnou cestou, jak se zbavit deflace a podpořit ekonomiku a její růst.
   
- V pondělí libra proti dolaru opět oslabila. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5503. Po zahájení obchodování začal libra pomalu oslabovat. V evropském obchodování tento trend jen urychlila a dostal se až k hladině 1,5400. Odpoledne zaznamenala mírnou korekci směrem k 1,5450. Později ve večerních hodinách ale opět začala oslabovat. Své obchodování libra ukončila na úrovni cca 1,5406.
- V pondělí libra proti dolaru výrazněji oslabila. O toto oslabení se postaral především trh libra-euro. Libra zde totiž korigovala své poslední zisky. Oproti euru totiž libra začíná být opět silná, což má negativní dopad na britský průmysl. Silná libra také není v souladu s očekáváním vstupu Velké Británie do Evropské měnové unie. V tomto smyslu se vyjádřil i možný budoucí guvernér Bank of England, Andrew Crockett. V závěru dne stál proti libře i dolar, který po dopolední technické korekci opět začal proti euru posilovat.
- Dnes se z britské ekonomiky již dočkáme novinek. Bude se jednat o vývoj spotřebitelských cen, v srpnu.
   
- V pondělí zlotý proti dolaru mírně oslabil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1700. Po zahájení obchodování zlotý oslabil k hladině 4,1900. Poté se zlotý uklidnil a okolo této hladiny osciloval. Mírnou korekci svého oslabení zaznamenal až v závěru dne. Své obchodování ukončil zlotý na úrovni cca 4,1825.
- Zlotý včera mírně oslabil a stále se tak sleduje nepatrný trend oslabování. Z Polska odchází postupně někteří investoři s tím, jak očekávání na další dlouhé pokračování vlny snižování úrokových sazeb slábnou. Investoři také odchází po nedávném uskutečnění v tomto roce poslední aukce 20letých státních dluhopisů.
- Páteční a víkendové komentáře ministra financí Grzegorze Kolodka o výrazném snižování rozpočtového deficitu neměly na trh výraznější vliv. Trh čeká na nějaké konkrétní kroky. Ty by mohly přijít na dnešním zasedání vlády.
- Včera odpoledne ale byly zveřejněny i data z ekonomiky. Jednalo se o srpnovou inflaci a vývoj hospodaření vlády. Spotřebitelské ceny se v srpnu snížily o více než se čekalo, o -0,4% m/m. Meziroční růst cen tak zpomalil na nové post-komunistické minimum, na 1,2%. Inflace tak v Polsku nepředstavuje žádný problém, a to ani tehdy, když ke konci roku dle očekávání mírně vzroste. Inflace tak dává centrální bance prostor k tomu, aby mohla ještě alespoň jednou snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů. Bankovní rada centrální banky tak bude v následujících dnech sledovat vývoj reálné ekonomiky a jednání o fiskální politice.
- Dále byl včera zveřejněn deficit státního rozpočtu na konci srpna. Deficit dosáhl 27,4mld zlotých a oproti červenci se mírně zvýšil (25,6mld zlotých). Současný deficit představuje 68,3% celoročně plánovaného deficitu.
- Další údaje z ekonomiky uvidíme zítra. Bude se jednat o průmyslové tržby a o ceny průmyslových výrobců. V pátek pak bude zveřejněn HDP za druhý kvartál, nezaměstnanost a maloobchodní tržby.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Benzín a nafta 15.12.2024
Natural 95 35.61 Kč | Nafta 34.8 Kč |
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání