Kurzy měn: Páteční evropské obchodování na trhu eura proti dolaru bylo poměrně klidné.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 16.9.2002    Kurz USD/EUR
   
- Páteční evropské obchodování na trhu eura proti dolaru bylo poměrně klidné. Kurz se držel bez výrazného trendu v pásmu mezi 0,9800 a 0,9835, když investoři čekali především na americká makroekonomická data. Ta však i přes svou důležitost motorem změny sentimentu na trhu nebyla. Přesto však americký dolar v průběhu americké seance poměrně agresivně posílil, když se kurz dostal až téměř k úrovni 0,9700. Důvodem však byl především výrazný pád japonského jenu proti dolaru, což americké měně pomohlo i proti euru. Významní japonští představitelé totiž vyjádřili silnou podporu politice slabého jenu s cílem zabránit pokračující deflaci a zamezit další ekonomické recesi. Uplynulý týden tak euro zakončilo na 0,9711.
- Páteční americká data opět jednoznačný signál nepřinesla. Srpnové maloobchodní tržby si připsaly 0,8%, což bylo nad tržním očekáváním ve výši 0,5%. Červencový růst byl mírně revidován směrem dolů z 1,2% na 1,1%. Tržby byly opět taženy především prodejem automobilů. Po očištění o tento vliv si tržby v maloobchodě polepšily o 0,4%. I to je však velmi pozitivní. Na druhé straně se nenaplnilo mírně růstové očekávání u indexu spotřebitelského sentimentu University of Michigan. V srpnu došlo k dalšímu poklesu červencové úrovně 87,6 na 86,2.
- Dnešek již tak bohatý na makroekonomická data nebude. V Itálii bude zveřejněna srpnová inflace, ve Spojených státech to pak budou červencové zásoby. Důležitější tak bude vnímat sentiment na ostatních trzích, především na trhu s japonským jenem. Z technického pohledu má dolar proti euru prostor pro další posílení.
   
- České koruně se proti euru v pátek nedařilo. Domácí měna stejně jako ve čtvrtek oslabila ihned po otevření trhu, když se kurz z ranních otevíracích 29,89 vyšplhal až k 30,15. Poté následovala stabilizace těsně nad úrovní 30,00, když se kotace po převážnou většinu dne pohybovaly v okolí úrovně 30,10. Ranní oslabení koruny bylo důsledkem prodejních korunových příkazů některých zahraničních i domácích bank, rozhodně nelze vyloučit, že se za nimi skrývala ČNB.
- V pozdních odpoledních hodinách však koruna zažila druhou výprodejní vlnu, která její kurz srazila až na uzavíracích 30,31. Oslabení koruny výrazným způsobem pomohla zpráva, že se vládě nepodařilo v poslanecké sněmovně prosadit balíček daňových změn. Následné ostré vyjádření premiéra vůči US-DEU výrazným způsobem zvýšilo šance na pád současné vlády. Navíc se spekuluje o tom, že se na trhu opět mohla objevit ČNB.
- I přes páteční události zůstává výhled na koruně příznivý. Domácí měna by měla ztráty z konce týdne začít postupně smazávat. Situace ve vládní koalici se postupně uklidňuje, pravděpodobnost pádu vlády se v průběhu víkendu výrazným způsobem snížila. Jediné výraznější riziko oslabení domácí měny představuje zásah ČNB. Na základě zkušeností však lze konstatovat, že jeho účinek by byl pouze krátkodobý. Z fundamentálního pohledu již tento týden tak zajímavý nebude. Reakci na dnes zveřejněný růst maloobchodních tržeb o 5,6% by kurz zásadním způsobem ovlivnit neměl.
   
- V souladu s vývojem na trhu CZK/EUR koruna v pátek hned s otevřením trhu oslabila i proti americkému dolaru, a to z otevíracích 30,39 směrem k 30,60. Po celý den se pak držela bez výrazného trendu v pásmu mezi 30,58 a 30,72. Výraznějšího impulsu se trh nedočkal ani ze zahraniční. Na trhu euro/dolar byl po převážnou většinu evropského obchodování klid, který nenarušilo ani zveřejnění nižší dynamiky PPI a vyššího než očekávaného růstu srpnových maloobchodních tržeb v USA. V závěrečné hodině obchodování však koruna analogicky s vývojem na trhu CZK/EUR oslabila až na uzavíracích 30,79. Podporu získal americký dolar díky svému úspěšnému tažení na trhu s jenem a následně i eurem.
- Z domácího pohledu zůstává koruna především díky nejistotě spojené se skrytými intervencemi ČNB zranitelná, zklidnění na domácí politické scéně by však mělo působit v její prospěch. Významný vliv si i nadále zachová zahraničí a trh eura proti dolaru. Páteční posílení dolaru bylo převážně důsledkem vývoje na trhu s japonským jenem. Z tohoto pohledu může dolar i dnes profitovat. Žádná důležitá makroekonomická data dnes zveřejněna nebudou.
   
- Jen v pátek proti dolaru výrazně oslabil. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 120,05. Po zahájení obchodování byla japonská měna klidná. Výraznější pohyb zaznamenala až v odpoledních hodinách, kdy začala oslabovat. Později jen svůj pád postupně akceleroval a dostal se tak až k úrovni 122,20. V závěru dne japonský jen svůj pád mírně korigoval. Své obchodování ukončil na úrovni cca 121,63.
- Jen v pátek výrazně oslabil. Výrazné oslabení přišlo poté, co zástupce ministra financí Haruhiko Kuroda, opět hovořil o oslabení japonské měny. Podle něj je slabší jen jedinou možnou cestou, jak se zbavit deflace a podpořit ekonomiku a její růst. Výraznější oslabení zaznamenal jen i proto, že vláda by podle prohlášení mohla přistoupit l prodeji své měny ve velkém měřítku.
   
- V pátek libra proti dolaru oslabila. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5611. Po zahájení obchodování byla libra klidná. Mírné posilování zaznamenala až v evropském obchodování. Odpoledne ale výrazně oslabila z hladiny cca 1,5640 až k hladině 1,5500. Své obchodování pak libra ukončila na úrovni cca 1,5506.
- V pátek libra nedostala z domácího prostředí žádný impuls. Libra i díky tomuto faktu sledovala dění na ostatních trzích. Libra v průběhu amerického obchodování výrazně oslabila. Důvodem bylo především výrazné oslabení japonského jenu proti dolaru. Přitom japonský jen oslaboval výrazněji proti euru než proti dolaru. Vzhledem k tomu, že dnes z domácí ekonomiky opět nebude zveřejněn žádný indikátor, bude libra opět sledovat především trh euro-dolar.
   
- V pátek zlotý proti dolaru posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1840. Po zahájení obchodování zlotý posílil k hladině 4,1600. Na této hladině se držel do odpoledních hodin, kdy mírně své posílení korigoval. Své obchodování ukončil zlotý na úrovni cca 4,1690.
- V pátek zlotý korigoval své čtvrteční oslabení. Z domácího prostředí nepřišla žádná významnější informace. Trh nyní čeká na rozhodnutí vlády o podobě vládního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Grzegroz Kolodko již dříve avizoval snahu o snížení deficitu na 40mld zlotých. V dalších letech pak plánuje ještě výraznější snižování deficitu s tím, jak chce Polsko splnit kritéria pro vstup do Evropské měnové unie.
- V průběhu pátku oznámilo ministerstvo financí, že očekává vyšší privatizační příjmy v příštím roce. Podle ministerstva to nebude dosud odhadovaných 6,6mld zlotých, ale 10mld.
- Zlotý sice bude v největší míře sledovat diskuse o podobě státního rozpočtu na příští rok, nicméně v tomto týdnu již budou zveřejněny některé ekonomické indikátory. Dnes to bude inflace.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 13.11.2024
Natural 95 35.71 Kč | Nafta 34.28 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna