Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  24.10.2019 16:32:13

Zachránce eurozóny M. Draghi po osmi letech končí ve funkci prezidenta Evropské centrální banky

Dnešní zasedání Evropské centrální banky (ECB) podle předpokladů žádné výraznější změny v nastavení měnové politiky nepřineslo. Ostatně po zářijovém zasedání ECB, na kterém došlo ke snížení diskontní úrokové sazby ještě hlouběji do záporu (-0,50 %) a bylo oznámeno spuštění nového kola nákupu státních dluhopisů zemí eurozóny v měsíčním objemu 20 mld. eur se startem od listopadu, se jedná o logický krok. Překvapivé nejsou ani názorové rozdíly v rámci Rady guvernérů ECB, které byly patrné již během léta a které budou i nadále určovat ráz měnové politiky. Eurozóna není a nikdy nebyla homogenním celkem a ani v blízké budoucnosti nelze očekávat, že bude jednotná měnová politika vyhovovat všem jejím členům. Nebude.

Říjnové zasedání ECB bylo zároveň posledním, na kterém v roli prezidenta vystoupil M. Draghi. Hovořit o něm jako o někom, kdo zachránil eurozónu od rozpadu, je do určité míry nadnesené, protože v dané chvíli jinou možnost ani neměl. Respektive M. Draghi udělal to, co bylo nutné, aby polevil enormní tlak na zadlužené země eurozóny a na společnou evropskou měnu. Pokud by tak neučinil, vývoj společného projektu s názvem euro by se dost možná vyvíjel jiným směrem.

Každopádně do historie se italský centrální bankéř již jako zachránce eurozóny dávno zapsal s památnými slovy pronesenými v krizovém roku 2013 – ECB je připravena udělat cokoliv, aby uchránila euro a věřte mi, bude to stačit (volný překlad). Zároveň se však do historie M. Draghi zapíše jako ten, který po osmi letech ve funkci předává měnovou politiku ECB ve stavu určité paralýzy. Možnost další expanze měnové politikyeurozóně totiž naráží na zásadní omezení ať již z pohledu záporných sazeb (čím jsou sazby více v záporu, tím více rostou negativní vedlejší efekty), tak i kvantitativního uvolňování (limit ECB na držbu dluhopisů jedné země v maximální výši 33% jejího celkového dluhu).

Při pohledu na výnosy státních dluhopisů od Portugalska až po Estonsko a od Finska po Řecko jsou aktuální výsledky měnové politiky ECB jasně viditelné. Výnos 10letého řeckého dluhopisu je aktuálně nižší než výnos 10letého dluhopisu USA. Výnosy německých dluhopisů jsou záporné až do splatnosti 20 let. M. Draghi tak zároveň opouští ECB s jasným poselstvím – ECB udělala vše, co je nezbytné a ještě trochu víc a vytvořila ideální podmínky pro fiskální expanzi napříč eurozónou. Nyní je tedy pomyslný míč na straně evropských vlád. Navržené státní rozpočty velkých zemí eurozóny jako Francie, Itálie či Španělska na příští rok nejsou zrovna ukázkou střídmosti, vše však nasvědčuje tomu, že Evropská komise bude letos k veřejným rozpočtům výrazně benevolentnější než loni vůči Itálii. Navíc je stále pravděpodobnější, že k mírné fiskální expanzi nakonec přikročí i v Německu. Otázkou je, zda to bude stačit k výraznějšímu oživení ekonomiky eurozóny a k návratu inflace na 2% inflační cíl. Odpověď zní, že v příštím roce určitě ne.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz



Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

18.12.2024  Jak zdraží pohonné hmoty růst napětí na Blízkém východě? Petr Lajsek (Purple Trading)
17.12.2024  Kryptoměny těží z kroků Donalda Trumpa: Bitcoin překonal historickou hranici… Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
17.12.2024  Výhled Wall Street na rok 2025 Mgr. Timur Barotov (BHS)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688