Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  16.10.2019 11:24:06

Růst průmyslových cen v září opět zpomalil (Analýzy makroindikátorů)

Ceny v průmyslu dále zpomalují svou meziroční dynamiku a oproti předchozímu měsíci v podstatě stagnovaly. Pro tento rok tak pravděpodobně skončí v průměru lehce pod třemi procenty v souladu s prognózou ČNB. V ostatních sektorech však ceny nadále rostou, zejména ve službách. Ty jsou zároveň v současnosti i hlavním tahounem spotřebitelských cen.

Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly meziměsíčně o 0,1 %, což v meziročním vyjádření dává nárůst o 1,9 %. Jedná se tak o nejnižší růst od května minulého roku. Oproti srpnu vzrostly ceny v ropném průmyslu a potravinářství. Naopak ceny klesly v chemickém průmyslu či výrobě plastů. Celkově lze však hovořit o přibližné stagnaci cen napříč sektorem. To je odrazem stabilních cen ropy na světových trzích v daném období s výjimkou krátkodobého nárůstu spojeného s útoky na rafinérie v Saudské Arábii a zpomalením tuzemské průmyslové výroby. Pro následující období očekáváme, že by cena ropy měla ještě lehce poklesnout, což se projeví i v dalším zpomalení růstu průmyslových cen.

Zdražování pokračovalo v ostatních sektorech. V zemědělství vzrostly oproti srpnu ceny o 2,4 %, za čímž stojí skokový nárůst cen masa, který přetlačil výrazný pokles cen zeleniny v závěru sklizní. Ty jsou ve srovnání s loňským rokem napříč jednotlivými plodinami v průměru lepší, což potvrzuje i srpnová a zářijová korekce cen zeleniny a ovoce ve spotřebitelských cenách, která překonává standardní sezónní pohyb v závěru letních měsíců.

Ceny ve službách vzrostly meziměsíčně o 1,2 %, což je jedno z nejvyšších temp za poslední roky. Nárůst cen služeb je viditelný i ve spotřebitelských cenách, kde je v současnosti hlavním tahounem inflace. Pokračoval i růst cen ve stavebnictví, který po letním zpomalení dynamiky opět zrychlil na 0,6 % oproti předchozímu měsíci. I přes rekordní růst stavební produkce v loňském roce a letošní zpomalení, zůstává převis poptávky nad nabídkou vysoký a nadále tlačí na růst cen ve stavebnictví.

Vzhledem k tomu, že ceny ropy zůstávají relativně nízko a podle nás v blízké době neporostou, průmyslové ceny v eurozóně dokonce meziročně klesají a domácí inflační tlaky začínají slábnout, zpomaluje i tempo růstu cen primárních okruhů. Pro následující měsíce očekáváme další zpomalení, což indikuje, že letošní průměrný růst průmyslových cen bude lehce pod třemi procenty, což je o něco méně než jsme očekávali a přibližně v souladu s prognózou ČNB. Podle nás tak tento vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává prostor centrální bance pro zvyšování či snižování úrokových sazeb.
Autor: František Táborský

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 20:05  Česká ekonomika: Od premianta k outsiderovi? David Navrátil (David Navrátil)
Út 16:00  Americký obchodní deficit se v listopadu zvětšil X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688