Fundamenty nadcházejícího týdne (15.10.2019)
V úterý dopoledne budou zveřejněna data z britského trhu práce. Nezaměstnanost v zemi zůstává nejníže od roku 1974 a pozitivní jsou také zprávy o zrychlujících mzdách. Britská libra však zůstává pod tlakem, kde jí drží především nejistota kolem Brexitu.
Uzavření nové dohody s Evropskou unií je v nedohlednu, o čemž hovoří několik neúspěšných kol diplomacie. Jednou z posledních příležitostí dojednání podmínek může být summit Evropské rady 17. a 18. října. Londýn se připravuje na brexit bez dohody, ačkoliv největší sázky nyní padají na další odklad odchodu země z unie. Tomu se však brání dosavadní premiér Boris Johnson.
Středa
Kanadská ekonomika odolává vnějším vlivům a zatím roste poměrně solidním tempem. Inflace v posledních měsících nicméně mírně klesla až pod úroveň 2%. Kanadskému dolaru se v poslední době příliš nedaří, o čemž nám poví více i technický pohled na samotný měnový pár USDCAD.
Případné další oslabování kanadského dolaru potvrzuje také klesající cena ropy na jejímž exportu je závislá kanadská ekonomika. Klesající inflace může začít trápit kanadskou centrální banku, která prozatím jako jedna z mála drží sazby beze změny. Ekonomika roste blízko svému potencionálu a inflace se zatím drží blízko cíle centrální banky.
Čtvrtek
Americké PMI za výrobní sektor kleslo na nejnižší úrovně od roku 2009. Takovou kontrakci ve výrobním sektoru nikdo nečekal a investoři začali ihned sázet na další snížení úrokových sazeb. Jak si stojí na finančních trzích průmyslové komodity jako je měď a jaká je po ní poptávka?
Výrobní sektor ve Spojených státech zažívá nejhorší období za posledních 10 let. Obchodní válka s Čínou si již vybírá svou daň i ve Spojených státech, kterým se prozatím recese ve zpracovatelském sektoru vyhýbala. Filadelfský FED index je jedním z dalších klíčových indikátorů, který měří nálada v sektoru. Klesající index většinou bývá signálem horší poptávky po průmyslových výrobcích.
Čína je druhou největší ekonomikou světa a na její expanzi jsou závislé také ostatní země. Zveřejnění tempa růstu HDP za třetí kvartál bude zajímat investory po celém světě a může ovlivnit vývoj na akciových indexech. Ty jsou kvůli obchodní válce USA a Číny velmi volatilní, avšak bez výraznějšího trendu.
Čínská ekonomika se snaží podpořit expanzi prostřednictvím nových fiskálních stimulů. Již dříve nechala uměle oslabit měnu pod hranici 7 dolarů za juan, omezila povinné rezervy bank nebo zavedla reformu v určování základní úrokové sazby. Čína mimo jiné snížila daně a lokálním vládám doporučila zrychlit investice do infrastruktury. Číslo za třetí kvartál by tak mělo vyznít pozitivněji, než v jiných ekonomikách, které bojují se zpomalením pouhým snižováním úrokových sazeb.
Upozornění: Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.
BOSSA
Makléřský dům polské banky ochrany životního prostředí zabývající se obchodováním na devizových, komoditních a akciových trzích. Na českém trhu působí od roku 2012, kde nabízí 130 investičních nástrojů, měny, komodity a akciové indexy. Bossa podléhá dohledu České národní banky ale i polské KNF.
Více informací na: www.bossa.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory