Kurzy měn: Během prvních hodin včerejšího evropského obchodování euro proti dolaru posilovalo, kurz se.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 6.9.2002    Kurz USD/EUR
   
- Během prvních hodin včerejšího evropského obchodování euro proti dolaru posilovalo, kurz se vyšplhal až k 0,9991, úrovně parity však ani včera dosaženo nebylo. Naopak především první hodiny amerického obchodování byly ve znamení trendu naprosto opačného, krátce euro dokonce spadlo až k 0,9890. Dolar profitoval především z revize dat americké produktivity směrem vzhůru, další americká data však rozhodně pozitivní trend nepotvrdila, indikátory potvrdily smíšený obrázek americké ekonomiky. Ve prospěch dolaru rozhodně nepůsobil vývoj na akciovém trhu: DJIA poklesl o -1,68%, Nasdaq o -3,20%. Po mírné korekci dolarových zisků v dalším průběhu amerického obchodování včera euro skončilo na 0,9906.
- Americká produktivita dosáhla v letošním 2. čtvrtletí růstu ve výši 1,5%, zatímco předchozí odhad činil pouze 1,1%. Naopak směrem dolů byly revidovány jednotkové náklady na práci, a to z 2,4% na 2,1%. Pozitivní vliv přineslo i mezitýdenní snížení počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Jobless Claims totiž za poslední týden dosáhly úrovně 403 tisíc, zatímco v týdnu předcházejícím to bylo ještě 411 tisíc. Počet se však stále nachází nad klíčovou hladinou 400 tisíc.
- Relativně příznivě skončily červencové podnikové objednávky, které vzrostly o výrazných 4,7%, což ovšem bylo v souladu s očekáváním. V červnu objednávky ještě o -2,5% klesaly. Červencová úroveň představuje nejvyšší hodnotu od loňského října. Zklamáním však byl rozhodně výsledek amerických ISM indexů ze sektoru služeb. Ačkoliv se očekávalo ve srovnání s červencovými 53,1 mírný nárůst, ve skutečnosti byl zaznamenán poměrně silný pokles na 50,9. Pokles zaznamenala podsložka nových objednávek, a to z 52,6 na 51,6. Na rozdíl od zpracovatelského sektoru se však stále drží nad úrovní 50,0. Mírné zlepšení zaznamenal cenový index, když poklesl z 59,0 na 53,5, polepšil si i index zaměstnanosti, a to z 45,8 na 47,3. Pracovní místa v sektoru služeb však stále ubývají.
- Dnešek bude poměrně bohatý na nová makroekonomická data. Z Německa se dočkáme červencové průmyslové výroby. Meziročně bude opět zaznamenán její propad, oproti předchozímu měsíci by však již nemusel být tak výrazný. Klíčový pro dnešní den však bude report z amerického trhu práce za srpen. Očekává se stagnace nezaměstnanosti na 5,9%, vzhledem k posledním ekonomickým datům se však může stát, že data nepříjemně překvapí. Za tohoto předpokladu bychom dnes mohli být svědky opětovného testování úrovně parity.
   
- Koruně se včera na trhu s eurem poměrně dařilo, když si připsala zhruba deset haléřů. Mírně posilující trend se prosazoval po převážnou většinu dne, z ranní otevírací úrovně 30,36 se kurz postupně přibližoval k úrovni 30,30, kterou se v odpoledních hodinách podařilo prolomit, díky čemuž koruna posílila až k 30,22. Následně se kurz stabilizoval mezi 30,22 a 30,30. Zavírací kurz včerejšího obchodního dne činil 30,25.
- Žádné nové fundamenty včera zveřejněny nebyly, trh čerpal z pozitivního sentimentu, který se na trzích stále drží díky očekávanému přílivu dalších zahraničních prostředků a investic do České republiky. Důvod ke změně tohoto sentimentu pro závěr týdne nevidíme. ČSÚ dnes sice zveřejní data červencové stavební výroby, z pohledu devizového trhu se však jedná o nedůležitý indikátor. Kurz by se měl v průběhu dnešního dne udržet mezi 30,10 a 30,40.
   
- Vývoj kurzu koruny proti americkému dolaru byl po převážnou většinu včerejšího dne klidný, kurz se držel mezi 30,35 a 30,47. Ke zvýšení volatility na trhu došlo až v odpoledních hodinách se vstupem amerických obchodníků na trh a v souvislosti se zveřejněním některých amerických dat. Revize produktivity za Q2 pomohla dolaru k posílení až nad úroveň 30,50. Horší index ISM ze sektoru služeb však korunu rychle pod tuto úroveň opět vrátil. Závěrečný kurz včerejšího obchodního dne činil 30,46.
- Nepředpokládáme, že by dnes kurz koruny k dolaru nějakým způsobem ovlivnila ranní data červencové stavební výroby. Klíčová budou zahraniční data a následný vývoj eura proti dolaru. Z Německa se dnes dočkáme červencové průmyslové výroby. Oproti předchozímu měsíci se očekává zmírnění meziročního propadu. Hráči na trhu však budou čekat především na odpolední data z amerického trhu práce. Vzhledem k indikátorům zveřejněným v posledních dnech panuje silná obava o výsledek americké nezaměstnanosti. Zahraniční fundamenty tak dnes nahrávají české koruně.
   
- Jen ve čtvrtek proti dolaru oslabil. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 117,95. V japonské části obchodování jen mírně posílil a dostal se k hladině 117,40. Dopoledne se ale vývoj obrátil a jen oslabil na hladinu 118,30. Své obchodování pak na této úrovni i zakončil.
- Japonský jen včera nejdříve mírně posílil podpořen vývojem domácího akciového trhu. Dopoledne se ale postupně prosazoval opačný trend, když evropští a američtí investoři tak optimisticky na japonskou ekonomiku nenahlížejí. Dolaru odpoledne pomohla i revize produktivity práce za Q2. (z 1,1% na 1,5%). Index ISM za sektor služeb ale dolaru příliš nepomohl, když pokles z červencových 53,1 na 50,9.
- Jen se v současné době nenachází v příliš optimistické situaci. Poslední významnější událostí je pokles akciového indexu Nikkei225. Index se pohybuje na svém 19letém minimu. Finanční instituce, které budou muset na konci září uzavírat po pololetí své účetnictví, mohou mít velké problémy. Problémy by pak řešily uzavřením úvěrových kanálů pro firemní klientelu, která by situaci nemusela unést. Japonsko by tak zažilo další vlnu bankrotů.
- Z ekonomických indikátorů byly dnes ráno zveřejněny index důvěry. V červenci vzrostl Leading index o očekávaných 66,7%, coincident index o 88,9%. Spotřeba domácností mírně překonala očekávání trhu a v červenci se zvýšila o 1,3% y/y.
   
- Ve čtvrtek libra proti dolaru nepatrně posílila. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5638. Po zahájení obchodování libra výrazněji posílila a dostala se až nad hladinu 1,5700. Korekci zisků přineslo až zahájení amerického obchodování. Nakonec ale libra přeci jenom získala a své obchodování tak ukončila na úrovni cca 1,5659.
- Včerejší obchodování libry bylo výrazně ovlivněno trhem euro-dolar. Dolar nejdříve oslaboval s tím, jak se blíží případný útok USA na Irák. Odpoledne ale dolar své ztráty korigoval. Dolaru pomohla revize produktivity práce za druhý kvartál (z 1,1% na 1,5%). Index ISM za sektor služeb ale dolaru příliš nepomohl, když pokles z červencových 53,1 na 50,9. Proti euru libra mírně posílila, když proti evropské měně hovořil pokles červencových průmyslových objednávek.
- Z domácí scény žádný významnější impuls nepřišel. Bankovní rada skončila své dvoudenní zasedání s tím, že nastavení měnových podmínek nezměnila. Základní úroková sazba Bank of England je stále na svém 38letém minimu, 4,0%.
- Dnešní obchodování bude opět z velké čísti ovlivněno trhem euro-dolar. Trh se bude soustředit především na report z amerického trhu práce. Z domácí ekonomiky přijdou výsledky červencové průmyslové výroby.
   
- Ve čtvrtek zlotý proti dolaru mírně oslaboval. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1200. Od zahájení obchodování zlotý oslaboval a postupně se tak dostal až k hladině 4,1600. Své obchodování ukončil na úrovni cca 4,1500.
- Včerejší obchodování se zlotým bylo víceméně v rukou trhu euro-dolar. Domácí události měly na vývoj trhu marginální vliv. Nicméně komentáře ministra financí a členky bankovní rady byly pozitivní.
- Ministr financí Grzegorz Kolodko včera doplnil svůj úterní komentář. Vláda podle něj v příštím roce rozpočtový deficit sníží a to dokonce pod úroveň letošního deficitu (podle plánu 40mld zlotých). Pokud by se tento krok podařil, byl by to posun správným směrem a finanční trhy by to velmi ocenily. Nicméně ministr financí bude muset ještě sehnat podporu ostatních členů vlády.
- Odpoledne se k vývoji ekonomiky vyjádřila i členka 10členné bankovní rady Wieslawa Ziolkowska. Vývoj inflace hodnotí Ziolkowska pozitivně. V ekonomice jako celku vidí mírné náznaky oživení, nicméně zůstává opatrná, poslední lepší data z ekonomiky byly ovlivněny jednorázovými faktory. Negativním pro Polsko zůstává, že oživení evropské ekonomiky se zpozdí. Ziolkowska tak v této situaci, kdy reálné úrokové sazby jsou okolo 7%, vidí pro další snížení sazeb centrální banky prostor.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
Benzín a nafta 03.12.2024
Natural 95 35.74 Kč | Nafta 34.99 Kč |
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select