Schivardi: Skryté slabé místo periferie eurozóny
Růst produktivity na jihu Evropy byl od poloviny devadesátých let znatelně pomalejší než v jiných vyspělých zemích. Ekonomové Fabiano Schivardi a Tom Schmitz na stránkách VoxEU tvrdí, že příčinou jsou investice do informačních technologií. A dodávají, že pokud se v této části Evropy nezlepší management firem, mezera v produktivitě se nezmenší.
Jak ukazuje následující graf, reálný produkt na odpracovanou hodinu rostl od roku 1995 zdaleka nejrychleji ve Spojených státech. S odstupem za nimi se nachází Německo, poté Francie. V zemích, jako je Španělsko či Itálie, ale toto měřítko produktivity stagnovalo:
Podle některých názorů byl popsaný vývoj způsoben tím, že když na jih Evropy proudil kapitál z jiných zemí, nacházel uplatnění zejména v sektorech s nižší produktivitou. Podle jiných je hlavní příčinou neefektivní management firem. Schivardi a jeho kolega v této souvislosti poukazují na rozdíly v investicích do IT – viz následující graf. A tvrdí, že IT byly hlavním tahounem produktivity ve většině vyspělých zemí, ale ne na jihu Evropy.
Nejedna studie podle ekonomů ukazuje, že produktivní investice do IT vyžadují změny ve struktuře firemních organizací. V lépe vedených firmách se pak tyto investice projevují na růstu produktivity znatelně více. V zemích na jihu Evropy přitom pozorujeme „systematicky horší management“, což ukazuje i třetí z grafů:
Ekonomové následně tvrdí, že „před IT revolucí nebyla patrná žádná korelace mezi kvalitou managementu a růstem produktivity“. To se ale radikálně změnilo kolem roku 1995, kdy se začala objevovat silná korelace. Neefektivní management se stal brzdou růstu.“ Na jihu tak méně firem investovalo do IT a když tak učinily, efekt byl slabší.
Jak kvalitu managementu zlepšit? Ekonomové poukazují na to, že jde o neuzavřené téma, ale v tuto chvíli je jasné, že důležitou roli hraje vlastnická struktura firem. Na jihu jsou například běžné rodinné společnosti a ty jsou spojovány s nižší produktivitou a kvalitou managementu než firmy kontrolované zahraničními vlastníky či fondy rizikového kapitálu. Pomoci by pak mohla vyšší přítomnost mezinárodních firem, uzavírají ekonomové.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Volná pracovní místa MPSV - hledání volných míst
- Volná místa region Šumperk - Volná místa Šumperk
- Volná místa region Hodonín - Volná místa Hodonín
- Volná místa region Opava - Volná místa Opava
- Volná místa region Uherské Hradiště - Volná pracovní místa Uherské Hradiště
- Volná místa region Tábor - Volná místa Tábor
- Volná místa Valašské Meziříčí - Volná pracovní místa Valašské Meziříčí
- Volná místa Třinec - Volná místa Třinec
- Volná místa region Teplice - Volná místa Teplice
- Schivardi: Skryté slabé místo periferie eurozóny
- Na periferii eurozóny se zvolna nasouvá nákaza z Řecka
- Prchá už zase kapitál z periferie eurozóny?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory