Kurzy měn: Páteční evropské obchodování na trhu eura proti dolaru bylo hodně klidné.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 2.9.2002    Kurz USD/EUR
   
- Páteční evropské obchodování na trhu eura proti dolaru bylo hodně klidné. Trh nijak nerozhodilo ani zveřejnění předběžných čísel srpnové evropské inflace, která skončila nad průměrným tržním očekáváním. Kurz se držel bez výraznějšího trendu v pásmu mezi 0,9830 a 0,9860. Ke změně sentimentu na trhu a k opuštění uvedeného pásma došlo až se vstupem amerických obchodníků na trhy. Zejména zveřejnění příznivého PMI z oblasti Chicaga znamenalo posílení dolaru až k 0,9795. Po mírné korekci v závěrečných hodinách obchodování euro uplynulý týden zakončilo na 0,9818.
- Srpnový indikátor americké spotřebitelské důvěry, kterou monitoruje University of Michigan zaznamenal mírný pokles, z červencových 88,1 na 87,6 v srpnu. Zhoršení bylo především důsledkem poklesu složky očekávání, a to z 81,0 v červenci na 80,6 v srpnu.Ačkoliv číslo rozhodně není nijak optimistické, dynamika poklesu se v souladu se stabilizací akciových trhů zpomaluje.
- Příjemné překvapení přichystalo zveřejnění chicagského PMI indexu za srpen. Oproti červencovým 51,5 byl totiž zaznamenán poměrně výrazný růst na 54,9. Cenová složka zaznamenala mírný pokles z 64,5 na 63,6. Naopak ve zhoršování pokračuje index zaměstnanosti, který se nachází v pásmu kontrakce, tedy pod úrovní 50,00. Zatímco v červenci dosahoval 48,1 v srpnu již to bylo jenom 44,6. Číslo vytváří pozitivní očekávání na výsledek ISM indexů za srpen, které budou publikovány zítra.
- Podle posledních dat z amerického ministerstva financí byl v letošním červnu poprvé čistý příliv kapitálu do Spojených států vyšší, než loňská průměrná měsíční hodnota. Čistý příliv kapitálu v červnu činil 51,5mld USD, převážná většina směřovala do dluhopisů (20,9mld USD), do akcií směřovalo 13,4mld USD.
- Dnes je ve Spojených státech svátek a trhy jsou zavřené. Likvidita na trhu tak bude nižší. Zraky investorů tak dnes budou směřovat především k evropským datům. Kromě červnových maloobchodních tržeb budou oznámeny srpnové PMI indexy za jednotlivé evropské země i za celou EMU. Evropský PMI by měl poklesnout z 51,6 na 50,8. což by znamenalo, že se bude nacházet pouze těsně nad 50,0.
   
- Trh české koruny proti euru byl po převážnou většinu pátečního obchodního dne naprosto mrtvý. Minimální zájem o obchodování vedl k tomu, že i kurzové výkyvy byly minimální. Poté, co se ve čtvrtek odpoledne koruně podařilo posílit pod hladinu 30,50, otevřela v pátek na 30,47. Pod úrovní 30,50 se kurz po celý den udržel, když se pohyboval v úzkém pásmu mezi 30,41 až 30,48. Vývoj se řídil pouze technikou, žádné fundamenty zveřejněny nebyly. V závěrečných hodinách obchodování se koruně podařilo posílit pod 30,40 až k 30,35. Pro korunu úspěšný minulý týden uzavřela domácí měna na 30,36.
- Díky prolomení hladiny 30,50 má česká měna z technického pohledu podporu. V průběhu tohoto týdne by se tak kurz mohl dostat dále k 30,20. Agresivnější posílení měny pod 30,00 však nepovažujeme v současné době za pravděpodobné. Negativní vliv povodní na českou ekonomiku v kombinaci se stále slabou zahraniční poptávkou se do dat z reálné ekonomiky v horizontu měsíců promítne. Největší riziko pro kurz české měny pro tento týden představuje středeční zveřejnění platební bilance za druhé čtvrtletí. I v případě realizace tohoto rizika by však koruna neměla oslabit více než na 30,80.
   
- Poměrně klidné obchodování zažila česká koruna v pátek i proti americkému dolaru. Po otevření na 30,90 se kurz po převážnou většinu dne držel v pásmu mezi 30,85 a 30,95. Korunu nijak nerozhodil ani vývoj na euro/dolarovém trhu a předběžné zveřejnění vyšší než očekávané evropské inflace za srpen. Pouze ke krátkodobému opuštění výše uvedeného pásma a posílení koruny až k 30,80 došlo na přelomu evropského a amerického obchodování. Zveřejnění překvapivého růstu Chicagského PMI však korunu opět srazilo zpět. Závěr obchodování kurz zastihl na 30,93.
- Z domova se dnes dočkáme pouze srpnových dat o stavu státního rozpočtu. Pro devizový trh se však o důležitou informaci nejedná. Hráči na trhu tak budou především sledovat, jak se povede euru na trhu s americkým dolarem, což bude mít významné implikace i pro trh české koruny k dolaru. Z tohoto pohledu budou zajímavá dnešní evropská data - jednak srpnové PMI, jednak červnové maloobchodní tržby. Díky svátku v USA bude likvidita na trhu nižší, obchodování by tedy mohlo být klidnější.
   
- Jen v pátek proti dolaru nepatrně oslabil. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 118,26. Jen po zahájení obchodování ještě mírně posílil k hladině 117,90. Dopoledne ale již postupně ztrácel. Nakonec své obchodování zakončil jen až na úrovni 118,39.
- Páteční obchodování s jenem bylo z větší části ovlivněno vývojem dolaru a trhu euro-dolar. Údaje z domácí ekonomiky trh s jenem navzdory nepříliš optimistickému vývoji ekonomiky neovlivnily. Hrubý domácí produkt japonské ekonomiky vzrostl o 0,5% q/q (očekávání podle agentury Bloomberg činilo 0,2% q/q) a meziroční tempo dosáhlo 1,9%. Lepší údaje za druhý kvartál ale jednoznačně znehodnotil fakt, že byly zároveň revidovány údaje za první kvartál. Na základě nové výpočetní metody bylo meziroční tempo zrevidováno směrem dolů z původních +5,7% až na -0,1%.
- Horší výsledky zaznamenala i průmyslová výroba (v červenci -0,4% m/m; +3,3% y/y) a maloobchodní tržby, které poklesly o výrazných -5,7% y/y. Sektor stavebnictví si také nevede nejlépe, počet zahájených staveb nových domů poklesl o -6,7% y/y, objem stavebních zakázek o -5,2% y/y.
- Data tak dala za pravdu vládě, která tvrdí, že pro posilování japonského jenu není důvod. Vláda se již několik měsíců snaží svou národní měnu oslabit. Levnější exporty jsou totiž pro vládu tou nejsnadnější cestou k obnově hospodářského růstu.
- Dnešní obchodování by mělo být klidnější. V USA jsou totiž v důsledku svátku finanční trhy zavřené.
   
- V pátek libra proti dolaru mírně posílila. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5455. Po zahájení obchodování postupně libra získávala směrem k hladině 1,5490. Po zahájen evropského obchodování ale posílila dále a dostala se tak až na hladinu 1,5540. Ještě dopoledne ale začal své zisky korigovat. Své obchodování libra ukončila na úrovni cca 1,5489.
- I v pátek libra víceméně sledovala trh euro-dolar. Proti euru zaznamenala libra mírné posílení. K posílení jí pomohly údaje z domácí ekonomiky. Byly to především údaje o vývoji cen domů. Ty se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 2,5% a meziroční tempo růstu tak dosáhlo vysokých 22,7%. Data svědčí o slušné poptávce domácností. Příznivý vývoj potvrdila i data o úvěrech. Ty se v červenci zvýšily o 1,82 mld Ł. Trh podle agentury Bloomberg očekával růst pouze o 1,49 mld Ł.
- Dnes by měl být vývoj na trhu klidnější. V USA budou totiž v důsledku svátku finanční trhy zavřené. Z přicházejících dat tak budou zajímavé výsledky eurozóny (maloobchod, PMI) a z domácí ekonomiky především index PMI ze zpracovatelského průmyslu.
   
- V pátek zlotý proti dolaru posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1425. Po zahájení obchodování zlotý postupně posiloval pod hladinu 4,1400. V mírném pohybu pokračoval až do závěru dne. Své obchodování zlotý nakonec ukončil na úrovni 4,1260.
- V pátek zlotý mírně posiloval v očekávání příznivých údajů o vývoji zahraničního obchodu a běžného účtu. To, že by měly být data dobrá, naznačil již dříve guvernér centrální banky Leszek Balcerowicz. Údaje byly lepší. Běžný účet skončil v červenci s deficitem pouze -97 mil $. Trh podle agentury Bloomberg očekával deficit ve výši -316 mil $. Příznivěji skončil i vývoj zahraničního obchodu, deficit -588 mil $ (očekávání -692 mil $).
- Příznivě se ale vyvíjela i dynamika obchodu. Exporty totiž dosáhly velmi slušného růstu ve výši 24,3% y/y. Importy vzrostly o 11,3% y/y. Dnešní obchodování by mělo být klidnější , jelikož v USA jsou dnes trhy zavřené. Přesto ale díky evropskému obchodování a díky pátečním číslům lze očekávat, že si zlotý polepší.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Zprávy z trhů: Nové informace povzbudily akciový trh, trh jako celek posílil, ...
- Nápad s omezením zahraniční konkurence u potravin je proti lidem, proti přírodě a proti právu EU
- Ranní komentář z trhů 30.8.2023: trhy výrazně rostly v reakci na slabší data z trhu práce v USA
- Přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití, proti majetku
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Kurs Eura, Euro EUR, aktuální kursy koruny a měn
- Kurs Eura, Euro EUR, aktuální kursy koruny a měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Řekové změnili taktiku, euro posiluje; analýza EUR/USD, EUR/JPY, CAD/JPY
- Analýza EUR/CAD, EUR/AUD a EUR/GBP
Benzín a nafta 13.11.2024
Natural 95 35.71 Kč | Nafta 34.28 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna