Průmyslová aktivita začíná padat - americký ISM nečekaně v negativním pásmu
Ostře sledovaný index aktivity v americkém výrobním sektoru se překvapivě propadl až pod neutrální hladinu 50 bodů. Srpnových 49,1 podstřeluje konsensus na úrovni 51,3 a ukazuje, že aktivita nejen zpomaluje jako dosud, ale nyní už dokonce klesá.
Varovné jsou rovněž dílčí indexy naznačující poměrně citelné ubývání objednávek, a to především těch exportních. Firmy hlásí také mírný pokles produkce nebo snížení zaměstnanosti. Zásoba nevyřízených zakázek se smrskává a ukazatel cenových tlaků naznačuje pokračující zlevňování.
Ze slovních odpovědí pak usuzujeme, že na rozdíl od průzkumů v jiných zemích američtí výrobci výrazněji reagují na rizika spojená s obchodní válkou. Výrobce elektroniky dál dusí složitá dostupnost komponentů, ačkoli se situace už trochu zlepšila. V chemickém průmyslu se objevuje strach z obchodní války a recese. Firmy ve strojírenství začínají vykazovat známky širšího zpomalování. Výrobcům nábytku pak kvůli obavám zpomalují tržby v období, které bývá většinou nejlepší v roce.
Co se tedy dalo čekat už od průzkumů v Evropě, Číně nebo i v amerických regionech, naplno dodala až zpráva ISM za celé USA: Nové vyhrocení obchodní války si vybírá svou daň zatím na podnikatelské náladě a je otázkou, jak moc se pak propíše do reálného útlumu investičních plánů. Co se týče spotřeby, mohl by za srpen a částečně září zafungovat efekt předzásobení, který vytáhne vzhůru některé ukazatele, ale pouze na úkor následného útlumu. Firmy by se ve svém plánování takovým výkyvem neměly nechat zmást.
V případě finančních trhů je vidět nepříjemné překvapení, které nová data přinesla. Výnosy dluhopisů a akcie odpověděly poklesem, dolar oslabením. Slabá ekonomika samozřejmě není dobrou zprávou, ovšem znovu předpokládáme částečnou kompenzaci ze strany měnové politiky, respektive očekávání o ní. V měnovém výboru Fedu podle nedávných komentářů zhruba polovina bankéřů buď pochybuje o snižování sazeb, nebo se rovnou staví proti. Slabá ekonomická data ale nerozhodné členy může přesvědčit do akce, se kterou trh počítá.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Akcie USA - americké akcie
- Průmyslová aktivita začíná padat - americký ISM nečekaně v negativním pásmu
- US - průmyslová aktivita podle ISM začíná padat. Překvapivě hned do zóny kontrakce
- ISM aktivita služeb USA v lednu nečekaně padá na 44,6bodů
- ISM index průmyslové aktivity v USA se dostal do pásma poklesu
- Průmyslová aktivita začíná padat
- ISM naznačuje stagnaci americké průmyslové aktivity
- Ceny v ČR začínají padat, a to nečekaně výrazně. Meziměsíčně výrazněji klesaly naposledy před 14 lety
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory