(Kurzy.cz)
Nervozita na Wall Street se zvyšuje – shorty na nových „maximech“, CETV proti trhu
Před měsícem jsme v článku „Růstu na Wall Street se nevěří, shorty vzrostly na nová maxima“ upozorňovali, že tehdejší přetrvávající optimismus na trzích může být jen klidem před bouří. Důvodem byl popisovaný výrazný růst short pozic v první půli července, resp. srovnatelná situace s vývojem z druhé poloviny roku 2015. Srpnový vývoj na trzích pak dal odhadu za pravdu…
Aktuální zveřejnění pravidelné půlměsíční statistiky týkajících se tzv. short pozic navíc poodkrylo nový narůst pesimismu investorů. Na Nasdaq se celkový objem short pozic k polovině srpna zvýšil o 1,8 % na téměř 9,2 mld. akcií. Otevřeno tak zde bylo nejvíce sázek na pokles za téměř 3 roky, resp. od poloviny října 2015.
Na NYSE short pozice oproti konci července poskočily dokonce o téměř 4,5 % na 16,825 mld. akcií. Tak výrazný půlměsíční nárůst burza zaznamenala naposledy v první polovině ledna loňského roku. Zmiňovaný objem sázek na pokles je zde pak nejvyšší od poloviny září 2017.
Vysvětlivka „short pozice“: Do prodejní (short/krátké) pozice vstupuje investor, který spekuluje na pokles ceny podkladového aktiva. Prodává tedy podkladové aktivum za aktuální cenu s očekáváním, že jej v budoucnu dokoupí zpět za cenu nižší a realizuje tedy zisk. Pro tuto operaci si investor vypůjčuje daný cenný papír od brokera.
Shorty na akciích CETV téměř stagnovaly
Akcie mediální Central European Media Enterprises (CETV) se z hlediska short pozic vydaly proti trhu, resp. proti své domovské burze Nasdaq. Došlo totiž k druhému poklesu shortů v řadě. Zatímco v druhé polovině července to bylo o výrazných téměř 180 tisíc akcií CETV, tentokrát jen o nevýrazných sotva 7 400 akcií.
Otevřeno sázek na pokles tak k polovině srpna bylo 2,33 mil. akcií CETV. Ve vztahu k free floatu obchodované emise, resp. tedy zohlednění podílu hlavního akcionáře AT&T tak necelých 2,6 %.
Akcionářská struktura
CETV aneb Janus Henderson již není mezi akcionáři
Povinné hlášení institucionálních investorů na SEC poodkrylo v tomto měsíci akcionářskou strukturu mediální společnosti. Známý je tak nyní stav k 30. červnu. Překvapením je jistě již plné vyprodání pozice společnosti Janus Henderson, jejíž podíl se loni v polovině roku vyšplhal až na 7,2 mil. akcií, resp. 2,8 %. Podíl následně začal klesat, v letošním 2. čtvrtletí tato britská společnost vyprodala již i zbývajících 3,6 mil. akcií CETV. Byla tak v daném období jednoznačně největším prodejcem. Druhým největším institucionálním prodejcem byla dle dat Nasdaq banka Morgan Stanley s prodanými „jen“ 131 tis. akciemi CETV.
Pozici naopak v minulém čtvrtletí výrazně navýšila jiná americká banka JPMorgan. Zatímco k 31. březnu vlastnila jen zhruba 56 tis. akcií CETV o 3 měsíce později již téměř 950 tis. Nejvíce však vlastně stále „chutnají“ akcie CETV největší investiční skupině světa BlackRock. Ta v minulém čtvrtletí přikoupila dokonce 933 tisíc akcií na celkových téměř 5,5 mil., resp. tedy téměř 2,2 %.
Za zmínku jistě stojí nový akcionář CETV – americká investiční skupina Nuveen Asset Management. Nakoupila na 504 tisíc akcií CETV. Více než 200 tisíc akcií pak přikoupily ještě společnosti Tudor Investment (250 tis.), State Street (224,5 tis.) a Renaissance Technologies (202,3 tis.). Naopak větších prodejců vminulém čtvrtletí již mnoho nebylo. Nad 100 tis. akcií zmizelo již jen z účtu FMR, tedy investiční skupiny Fidelity.
Přehled akcionářské
struktury CETV k 30. 6. 2019 (TOP 15 minorit)
Závěrem možno uvést, že akcie CETV v úterý na svém domovském trhu postupně mířily na jih a nakonec zakončily níže o 3 % na 4,56 USD. Majitele vyměnilo podprůměrných 225 tisíc akcií.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz