Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  28.08.2002 11:00:00

Kurzy měn: Včerejší evropské obchodování na trhu eura s dolarem bylo z kurzového pohledu naprosto...

Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB

Datum : 28.8.2002

      Kurz USD/EUR

      
  • Včerejší evropské obchodování na trhu eura s dolarem bylo z kurzového pohledu naprosto nezajímavé. Zvýšení volatility přinesl až vstup amerických obchodníků na trhy, a to v souvislosti se zveřejněním zajímavých amerických makroekonomických indikátorů. Nejprve byl oznámen výsledek červencových průmyslových objednávek. V reakci na lepší číslo dolar posílil z cca 0,9770 až k 0,9730. I když průmyslové objednávky jsou jedním z nejvíce volatilních amerických indikátorů, výsledek ve výši 8,7% výrazně překonal tržní očekávání ve výši 1,5%.
  • Pozitivní vliv průmyslových objednávek se však na americké měně dlouho neudržel, a to především díky následnému oznámení srpnového indikátoru americké spotřebitelské důvěry. Ačkoliv se očekávala hodnota kolem 97,0, ve skutečnosti bylo dosaženo pouze úrovně 93,5, což je nejnižší hodnota od loňského listopadu (červencový údaj byl naopak mírně revidován vzhůru z 97,1 na 97,4). Pokles zaznamenaly obě složky, především však index současných podmínek (z červencových 99,4 na srpnových 912,0). Složka očekávání se zhoršila z červencových 96,1 na 94,5 v srpnu.
  • Zejména zklamání z výsledku americké spotřebitelské důvěry vedlo k výprodeji na americkém akciovém trhu a následně i na americké měně. Celkově si tak včera akciový index DJIA pohoršil o -1,06%, technologický index Nasdaq ztratil výrazných -3,16%. Bezprostředně po zveřejnění spotřebitelské důvěry tak euro posílilo k 0,9785, v dalším průběhu amerického obchodování se pak kurz dostal nad hladinu 0,9800, a to až k 0,9835. Pro euro úspěšný den tak společná evropská měna zakončila na 0,9826.
  • Z dolarového pohledu již dnešek tak zajímavý nebude, žádných nových amerických indikátorů se totiž nedočkáme. Důležité bude monitorovat, jakým způsobem se vyvíjí situace ohledně útoku Spojených států na Irák, a v té souvislosti i ceny ropy. Mnohem zajímavější budou dnes zveřejňované evropské indikátory. Kromě červencového vývoje peněžní zásoby M3 bude klíčový především německý Ifo index. Jak naznačil ZEW index z počátku měsíce, výsledek může být špatný a potvrdit obavy z vývoje německé ekonomiky minimálně ve zbytku letošního roku. Špatný výsledek Ifo indexu může kurz eura srazit.
Kurz CZK/EUR

      
  • Obchodování na trhu české koruny proti euru bylo včera hodně klidné. Po otevření na 30,62 se kurz po celý den držel v relativně úzkém pásmu mezi 30,56 a 30,70. Uvnitř tohoto koridoru se kurz řídil pouze technickými faktory. Žádných fundamentálních impulsů se hráči na trhu z domácí ani z evropské ekonomiky nedočkali. Závěr včerejšího obchodního dne kurz zastihl na 30,68.
  • Prostor pro posílení koruny zůstává ve druhé polovině týdne velmi omezený. Prolomení hladiny 30,50 považujeme za méně pravděpodobné. Naopak možnost oslabení k 30,80, popřípadě až k 31,00 existuje, a to díky čtvrtečnímu zasedání bankovní rady ČNB. Na programu je totiž projednávání měnové politiky. I když žádnou změnu v nastavení úrokových sazeb neočekáváme, silnou korunu si centrální banka v současné době určitě nepřeje. Ekonomika včetně exportérů se potýká s důsledky povodní a silná koruna je to poslední, co v současné době potřebují.
Kurz CZK/USD

      
  • Klidné obchodování včera zažívala česká koruna i na trhu s americkým dolarem. Po otevření na 31,41 se kurz po celý den udržel v pásmu dvaceti haléřů mezi 31,29 až 31,49. Korunu z klidu nevyvedl ani vývoj na euro/dolarovém trhu, kde se investoři do obchodování také příliš nehrnuli. Dolaru nijak výrazně nepomohlo ani zveřejnění překvapivě agresivního nárůstu červencových průmyslových objednávek. Ačkoliv se očekávalo jejich zvýšení o pouhých 1,5%, skutečný růst byl 8,7%. Teprve v závěru obchodování se koruna dostala z uvedeného pásma a posílila až k 31,25. Česká měna profitovala ze zveřejněné horší než očekávané americké spotřebitelské důvěry. Zavírací kurz včerejšího dne činil 31,28.
  • Z domácího pohledu hrozí i na tomto trhu spíše to, že koruna bude ztrácet. Mnohem důležitější pro dnešní vývoj však bude to, jak se bude dařit euru na trhu s americkým dolarem ve světle dnešního zveřejnění německého Ifo indexu. Po agresivním pádu ZEW indexu ze začátku měsíce je pravděpodobné i zhoršení Ifo indexu. To by jenom potvrdilo, že problémy ze Spojených států se nutně promítnou i do evropské ekonomiky. Pokud tedy euro v důsledku toho oslabí, stáhne s sebou i českou korunu. Na druhé straně však existuje i hrozba oslabení dolaru, a to v souvislosti s připravovaným útokem USA na Irák. Důležité bude, který efekt převáží.
Kurz JPY/USD

      
  • Jen v úterý proti dolaru posílil. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 119,72. Jen s posilováním začal ihned a postupně posiloval až do odpoledních hodin. Jen tak posílil až na hladinu 118,00. Své obchodování zakončil na úrovni cca 118,27.
  • Posílení jenu proti dolaru bylo způsobeno třemi faktory. Prvním byl větší objem převodů zahraničních tržeb exportérů směrem do domácí měny. Exportéři totiž ke konci měsíce využívají mírně výhodnější situace na trhu. Druhým faktorem jsou pak obavy z pravděpodobného útoku USA na Irák. Třetím faktorem pak byly jisté obavy z dalšího poklesu indexu americké spotřebitelské důvěry. Ty se v odpoledních hodinách potvrdily, index se nečekaně výrazně propadl z hodnoty 97,1 na 93,5. Odpoledne ale dopad tohoto faktoru již nebyl příliš výrazný, propad americké spotřebitelské důvěry totiž zasáhne výrazně japonské exporty.
Kurz GBP/USD

      
  • V úterý libra proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5213. V průběhu japonského obchodování posílila na hladinu 1,5270. Další vlnu posílení zaznamenala až odpoledne. To se postupně vyšplhala až na hladinu 1,5240. Své obchodování libra ukončila na úrovni cca 1,5334.
  • Libra včera proti dolaru posílila. Za ranním pohybem stály tři faktory. Prvním faktorem bylo využití relativně příznivé úrovně japonského jenu japonskými exportéry, kteří nakupovali svou národní měnu. Dále se pak zvyšuje nervozita ohledně plánovaného útoku USA na Irák. Třetím faktorem pak byly obavy z dalšího poklesu indexu americké spotřebitelské důvěry. Právě pak obavy s vývoje spotřebitelské důvěry se odpoledne potvrdily, když index klesl mnohem výrazněji než se původně očekávalo. Index se v srpnu propadl z hodnoty 97,1 na 93,5.
  • Z domácího prostředí opět nepřišly žádné impulsy. V tomto týdnu by jistý impuls mohl přijít pouze od guvernéra centrální banky. Sir Edward George bude mluvit ve čtvrtek večer. Stane se tak před zasedáním bankovní rady Bank of England, to se koná v příštím týdnu.
Kurz PLN/USD

      
  • V úterý byl zlotý proti dolaru opět stabilní. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1680. Po zahájení obchodování zlotý posiloval směrem k hladině 4,1550. Odpoledne se ale pohyb otočil a zlotý postupně oslabil až nad hladinu 4,1750. Své obchodování pak zlotý ukončil na úrovni cca 4,1660.
  • Včera byl zlotý již živější. Na trh se totiž po pondělním svátku ve Velké Británii vrátili zahraniční investoři především z Londýna. Zlotý byl pak ovlivněn konáním zasedání bankovní rady centrální banky. Od bankovní rady se čeká, že přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Úrokové sazby by se měly snížit o 50 bazických bodů. Očekávání trhu pak včera odpoledne podpořily údaje o vývoji cen potravin v první polovině srpna. Ceny se oproti druhé polovině července snížily o 1,0%. Meziměsíčně se tak snížily o 1,7%.
  • Na základě nových údajů o vývoji cen zpřesnilo ministerstvo financí svoji předpověď. Nyní očekává ještě nižší inflaci, a to ve výši 1,2% y/y.
  • Dnes bude jednat bankovní rada o měnovém a hospodářském vývoji již druhý den. Po poledni by se trh měl dozvědět závěr jejího jednání.


      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688